Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... atributiile administratorului/ asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

atributiile administratorului/ asociatie de proprietari

Am o intrebare vis à vis de atributiile administratorului unei asociatii de proprietari. Exista obligativitatea legala de a avea fisa individuala ( act de proprietate, releveu, plati si datorii) ale fiecarui apartament? Aceasta fisa poate fi accesata de membrii asociatiei? Are fiecare proprietar dreptul sa acceseze aceste fise? Sa verifice care sunt partile comune si sa verifice procentul cer sa plateste la reparatiile comune, sa verifice cum se stabileste acest procent si la fel sa verifice suprafetele si releveele partilor comune de proprietate?
mitria a scris:
nMa intereseaza sa stiu in caz de litigiu ( fara acces la informatii de la persoanele implicate) cine raspunde pentru lipsa actelor la zi intr-o asociatie? Administratorul, presedintele sau asociatia?
( esti angajat - raspunsul dat de Ynocentta nu esti tu de vina ci seful.n

1-Incercam pe acest forum sa fim de folos utilizatorilor cu cunostiintele,informatiile si experienta pe care le detinem-toate acestea in limita in care exista interes reciproc,intelegere si decentan
In caz de litigiu,reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este p r e s e d i n t e le acesteia,in temeiul disp art 31 din L nr 230/2007
2-Nu am sustinut nici o data ca administratorul ,presedintele,cenzorul,comitetul executiv sunt intangibil si ca intr-o asociatie de proprietari nu exista responsabilitate individuala
Presedintele de asociatie memebrii comtetului executiv raspund pentru faptele si consecintele faptelor ,in temeiul disp art 32*2 din l nr 230/2007
Cenzorul ,raspunde pentru actele asumate ,in temeiul disp art 33*3 din L nr 230/2007
Dovada concreta o reprezinta hotararile definitive ale instantelor de judecata,care au dispus hotarari prin care administratori,presedinti de asociatie ,au fost condamnati si au fost obligati sa achite asociatiei de proprietari prejudiciul probat in sarcina acestora cauzat urmare a incalcarii dispozitiilor in vigoare
ynocentta, utilizator
A fost o mentiune de apreciere. Inteleg ca trebuie sa ma uit la actele pe care din punct de vedere legal asociatia trebuie sa le aiba in posesie si la indemana proprietarilor. Asta pentru a evita nervi si procese facute aiurea in targ. In al doilea rand am inteles ca hotararile pentru actualizarea acestor acte este responsabilitatea Comitetului Executiv. Administratorul, ca angajat, nu are responsabilitatea acestor fise de apartament atat timp cat nu are o hotarare din partea CE. Deci in concluzie, presedintele de asociatie si CE raspund de actualizarea acestor date si probabil o cerere catre locatari nu este suficienta ci trebuie urmata de o decizie scrisa fata de administrator de actualizare a acestor informatii. Am inteles ca exista o data de baze paralela la Primarie de unde aceste acte se pot extrage si copia in cazul in care exista o justificare din partea asociatiei. Aceasta ar fi sansa in cazul in care proprietarii nu raspund apelului de actualizare a datelor prin act de proprietate si releveu lansat de asociatie sa actualizam aceste fise si sa avem hartiile la zi. Am inteles ca asociatia trebuie sa aiba o Carte Tehnica in care detaliile despre suprafetele in comun si cele individuale exista si aceasta CT sta la baza obligatiilor economice, divizele si hotararilor. Spuneti-mi daca gresesc dar cred ca acum incep sa ma lamuresc. In acelasi timp incep sa inteleg de ce foarte multi proprietari au probleme si de ce se pornesc atatea procese.Multe informatii nu sunt accesibile, presedintele si CE trebuie sa fie la curent cu toate hotararile legale si normele lor de aplicare, plus avem si legi si prejudicate si alte legi mai generale etc.
mitria a scris:
Am inteles ca asociatia trebuie sa aiba o Carte Tehnica in care detaliile despre suprafetele in comun si cele individuale exista si aceasta CT sta la baza obligatiilor economice, divizele si hotararilor.

Cartea tehnica ofera detalii cu privire la constructia blocului, structura de rezistenta, amplasarea instalatiilor, materiale folosite... si nu are legatura directa cu obligatiile proprietarilor.
Obligatiile proprietarilor se stabilesc in functie de actul de proprietate, atat la asociatie cat si la primarie. Atunci cand cineva devine proprietar al unui apartament trebuie sa mearga la primarie cu actul de proprietate si in baza acestuia i se stabileste impozitul anual pe proprietate.
La fel si in asociatie. Proprietarul prezinta actul de proprietate si in baza acestuia asociatia stabileste obligatiile in functie de suprafata utila a apartamentului, numai in functie de aceasta fara a lua in consideratie terasele, subsolul, balcoanele, uscatoarele, casa scarii...
Este simplu si legea 230/2007 este clara in aceasta privinta.
Art. 3. - În sensul prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
e) cotă-parte indiviză - cota-parte de proprietate care îi revine fiecărei proprietăţi individuale din proprietatea comună şi este egală cu raportul dintre suprafaţa utilă a proprietăţii individuale şi totalul suprafeţelor utile ale tuturor proprietăţilor individuale;
1-Este bine ca ati inceput sa realizati ca proprietarul detine drepturi si obligatii-legal prevazute
2-Nu exista "o data de baza paralela la Primarie" in conditiile in care proprietarii executa modificari interioare in proprietate - pe care nu le comunica asociatiei de proprietari
3-Cartea tehnica a imobilului precizeaza concret proprietatea privata si cea comuna.Din partea comuna fiecare proprietar detine prin documentul de achizitie spatiu cu destinatia de locuit cota indiviza-in raport de care ii revin drepturi si obligatii
4-Legile sunt accesibile tuturor,putine dintre acestea detinand un regim aparte
Pentru a va clarifica referitor la legislatia care guverneaza infiintarea ,organizarea si activitatea asociatiilor de proprietari,parcurgeti Legea nr 230/2007 si normele acesteia de aplicare HG nr 1588/2007
www.avocatnet.ro/content/art...
[ link extern ]
Cartea tehnica a constructiei reuneste ansamblul documentelor tehnice referitoare la proiectarea, executia, receptia, exploatarea si urmarirea comportarii in timp a constructiei si instalatiilor aferente acesteia si trebuie sa cuprinda toate datele si informatiile necesare pentru identificarea si evaluarea starii tehnice a evolutiei ei in timp, conform Anexei nr. 6 la HGR 273/1994 care aproba “Regulamentul de receptie a lucrarilor de constructii si instalatii aferente acestora”