Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... atributiile administratorului/ asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

atributiile administratorului/ asociatie de proprietari

Am o intrebare vis à vis de atributiile administratorului unei asociatii de proprietari. Exista obligativitatea legala de a avea fisa individuala ( act de proprietate, releveu, plati si datorii) ale fiecarui apartament? Aceasta fisa poate fi accesata de membrii asociatiei? Are fiecare proprietar dreptul sa acceseze aceste fise? Sa verifice care sunt partile comune si sa verifice procentul cer sa plateste la reparatiile comune, sa verifice cum se stabileste acest procent si la fel sa verifice suprafetele si releveele partilor comune de proprietate?
Multumesc tuturor pentru ajutor si informatii. Trebuie sa studiez materialul pe care mi l-ati recomdat mai ales pentru viitor. Intr-un fel sau altul trebuie usurata munca asociatiei si crearea unui instrument flexibil care sa nu mai dea atatea batai de cap proprietarilor. M-a amuzat ca au facut mentiunea ca asociatia de proprietari este o asociatie non profit. Ma gandesc ca daca am intelege ca un imobil bine intretinut si administrat este foarte profitabil ( daca nu in bani macar in sanatate) poate ar fi mai usor. Cred ca aceste fise individuale de apartament vor deveni obligatorii in viitor daca nu sunt deja ( exact ca si asigurarile) pentru ca vor inlesni mult inf.:la fisc , la asigurari , la tranzactii imobiliare samd. O ultima intrebare; exista un portal pe net la Primarii unde se fac notificari despre legislatia si cerintele vis à vis de asociatiile de proprietari la zi? Sunt aceste informatii trimise asoc de proprietari? Exista o initiativa de organizare a asociatiilor de proprietari in vederea sustinerii intereselor lor? Se ocupa cineva de simplificarea limbii juridice in asa fel incat ea sa fie accesibila si cetateanului obisnuit?
mitria a scris:
Cred ca aceste fise individuale de apartament vor deveni obligatorii in viitor ...
O ultima intrebare...

La ce fise va referiti?
De fapt ati pus 4 intrebari iar raspunsul este afirmativ la toate. Cel mai bun portal este chiar acesta pe care suntem acum, de aici sunt trimise mii de mesaje catre mii de utilizatori, aici se discuta si se indruma asociatiile de proprietari iar noi toti ne straduim sa explicam legislatia pe intelesul "cetateanului obisnuit".
Am accesat foarte multe pagini de internet si nu mai stiu unde am gasit informatia dar imi aduc aminte urmatoarele; fisa individuala de apartament ( la administratie) cuprinde actul de proprietate,releveu, cheltuieli lunare de intretinere ( incl total pe an) fond de rulment si de reparatii. De fapt sistemul de informatii pe care il proceseaza administratorul. Sper sa nu va incurc. Din punctul meu de vedere (care este contagiat de alt sistem), ar fi interesant pentru asociatiile de proprietari sa-si construiasca o organizatie care sa le reprezinte interesele atat economice cat si de mediere. Banui ca exista asociatii care pot sa inchirieze anumite spatii si sa foloseasca venitul in folosul intretinerii si imbunatatirii imobilului de ex. si aici s-ar putea obtine usurari de la fisc prin mediere. Apoi cred ca aceasta org. si-ar putea ajuta membrii prin consiliere juridica, economica, ar putea sa aiba un portofoliu de experti care pot fi contactati de membri tip: patrimoniu, avocati, inteprinderi, specialisti, jour, deseuri,mediu, samd. Totul contra unui abonament lunar. Si foarte important sa-i tina la curent cu toate prevederile legale, fiscale, ajustarea acestor prevederi la zi si comunicarea lor atat administratorilor cat si presedintilor. Exista o varietate de servicii de care o asociatie are nevoie. Astazi se pare ca acest lucru este in atributia administratorilor dar raspunderea juridica este in mare parte a presedintelui si CE-ului.
mitria a scris:

-Am accesat foarte multe pagini de internet si nu mai stiu unde am gasit informatia dar imi aduc aminte urmatoarele; fisa individuala de apartament ( la administratie) cuprinde actul de proprietate,releveu, cheltuieli lunare de intretinere ( incl total pe an) fond de rulment si de reparatii.
-Banui ca exista asociatii care pot sa inchirieze anumite spatii si sa foloseasca venitul in folosul intretinerii si imbunatatirii imobilului de ex. si aici s-ar putea obtine usurari de la fisc prin mediere.
-Apoi cred ca aceasta org. si-ar putea ajuta membrii prin consiliere juridica, economica, ar putea sa aiba un portofoliu de experti care pot fi contactati de membri tip: patrimoniu, avocati, inteprinderi, specialisti, jour, deseuri,mediu, samd. Totul contra unui abonament lunar

Teoretic aspectele sesizate de dvs reprezinta un deziderat in avantajul proprietarilor dar greu de materializat deoarece presupune consturi de intretinere baza tehnica ,pentru care ,la nivelul majoritatii asociatiilor de proprietari nu exista o opinie majoritar pozitiva
Constientizati sursele de venit diferite, astfel incat la nivelul majoritatii imobilelor exista rau platnici ai cotelor individuale de intretinere-astfel incat suportarea unor costuri suplimentare necesare intretinerii unui sistem de informare ar greva asociatia de proprietari la suportarea acestora
Se pot obtine reduceri la impozit numai in cazul reparatiilor la parti comune executate pe intreg condominiu prin contract asumat de catre asociatia de proprietari ex reabilitare termica
Ajutarea membrilor proprietari prin consiliere juridica implica contract cu persoana specializata care este greu credibil a fi acceptat cu vot majoritar in adunarea generala
Stiu problemele, asa v-am gasit! Am sa va raspund scurt despre experientele mele cu alt sistem ( nu sunt magistrat) de organizare a proprietatii,sistem in care am trait de mult timp. Am remarcat de mai bine de 2 ani trecand rapid prin legi org unei asociatii de proprietari, marea raspundere pe care si-o asuma presedintele care de multe ori munceste singur. CE-ul nu prea-si bate capul si membrii sunt de multe ori de forma in sistem. Legile se aseamana, sunt identice chiar. La noi lipseste deocamdata stimulul economic sau este mai putin subliniat ceea ce creaza o cauzalitate de comportament insuficienta ca proprietar. Mai sunt si alte cauze dar mie asta mi-a sarit in ochi. Mai avem si ceea ce numesc eu o justitie ierarhica ,seful decide iar noi facem ce vrem, este problema d-lui. Observand acest lucru am recomandat asociatiei din Ro angajarea unui avocat mai ales ca aveam problemele mentionate mai devreme de d-voastra, raii platitori. Asa au reusit sa rezolve probleme complicate pe parcursul a 2 ani. lucrurile au inceput sa functioneze si respectul este mai mare. La AG nu vin, dar anul acesta la reluarea AG-ului am hotarat un plan economic de reparatii mari si sunt convinsa ca vor aparea la anul urmator de spaima cheltuielilor! Zilele acestea am observat si lipsa de sustinere juridica din cadrul asigurarilor la case. Dupa parerea mea, piata de asigurare considera ca functionarea justitiei este insuficienta ( nu vreau sa deranjez, este doar o apreciere pragmatica de piata ca sa-i spunem asa) si din aceasta cauza asigurarile nu includ aspectul juridic. Justitia incepe sa functioneze la noi, mai sunt probleme asa cum stim cu totii de mentalitate, de interpretare, de eficienta, dar justitia a inceput sa functioneze. Este numai o chestiune de timp pana asiguratorii, ca jucatori pe piata economica, vor intercepta mesajul si vor construi asigurarile conform normelor internationale. Aici vorbesc ca vor include asigurarea juridica in momentul in care populatia incepe sa dea semne de respect fata de lege si de responsabilitate. Aceste asigurari se vor extinde si la nivelul de imobil. Deocamdata stiu ca asigurarile sunt obligatorii la nivel de proprietar dar nu la nivel de imobil. Vor veni si aceste asigurari si vor fi obligatorii. Vor fi dublate de asigurari juridice pentru presedinte, CE si asociatie. Cred ca exista interese la nivel de UE si posibilitati de finantare partiala . Ar trebui bineinteles sa existe si vointa politica dar probabil forma ( anume asigurarile juridice) va veni inainte de un continut functional. De aceea cred ca o organizatie de experti juridici care-si asuma munca si crearea unei organizatii de acest tip va avea un impact serios in viitor. Mai ales ca lucrand cu proprietarii si asociatiile de un timp ei vor sti cel mai bine care sunt problemele juridice ridicate de acestea. Inca o data , multumesc mult pentru ajutor. O completare; aceasta evolutie ar fi implicita si pe piata noastra de asigurari dar depinde in mare parte de cum va evolua criza economica internationala in urmatorii ani. Este posibil ca sa fim nevoiti sa ne reducem nivelul ambitiilor, reusitelor si facilitatilor. Vom trai si vom vedea..
mitria, utilizator