Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de Preaviz

Buna ziua,
In cauzul in care se primeste o notificare precum ca angajatorul isi restrange activitatea si iti da preavizu de 20 de zile trebuie lucrate si platitede catre angajator .
Deoarece sora mea a lucrat 9 ani de zile la o scietate iar anagajatorul de la 1 ianuarie inchide si ia prezentat o notificare precum ca 20 de zile este in preaviz dar de fapt nu va munci va sta acasa si nu va fi platita deoarece in anul 2012 a avut concediu de odihna iar somaj iar dosarul de somaj i se va face de la 1 ianuarie.
Este legal ca perioada de 20 de zile de preaviz sa nu o lucreze si sa nu fie platita?
DA
In acest caz, va trebui sa fie recalculata indemnziatia de CO primita pentru efectuarea acestuia .. situatie in care cred ca angajatorul are de recuperat o parte din aceasta
Nu intelg de ce angajatorul are de recuperat o suma daca dupa revenirea din concediu nu a primit salariu intreg decat pe cat a lucrat inainte de concediu.
Ati fost intrebata daca si-a efectuat CO pe anul 2012 ... dvs ati raspuns DA ... in acest sens, se poate considera ca s-a primit indemnizatia de CO aferenta intregului CO aferent intreg anului 2012 ... daca raportul de munca inceteaza inainte de sfarsitul anului, atunci angajatorul este indreptatit sa recalculeze indemnizatia acordata si sa recupereze diferenta.

Ceea se datoreaza angajatorul este una , iar ceea ce are de recuperat este alta ... daca exista intelege se poate compensa datoriile intre ele si ceea ce depaseste se va recupera de la partea in cauza.
sunt total de acord cu @freeelis, v-a dat o explicatie foarte corecta.