Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se admite donatia cotei parti de teren in indiviziune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se admite donatia cotei parti de teren in indiviziune?

Tata este comostenitor cu o nepoata,ambii fiind mentionati in titlul de proprietate care-i pe numele mamei lui decedate.In situatia data tatal imi poate dona 1/2 din cota de teren care-i revine,in conditiile in care nu s-a facut iesirea din indiviziune?
Se poate dona, dar asta nu rezolva problema.
Fiecare dintre dvs este proprietar exclusiv pe o cota parte din teren, cota pe care o poate dona/vinde fără acordul celorlalți.
Problema este ca aceasta cota indiviza este ideala si abstracta. Dvs dețineți 47 mp, dar aceștia nu pot fi individualizati fizic și concret, ca fiind în coltul X sau în partea Y.
Asta este indiviziunea.
Scopul donării către Primarie este crearea unor locuri de parcare.
Dvs, cei 50 de locatari, donați cotele, dar asta are ca rezultat faptul ca în continuare Primăria va rămâne în indiviziune pe întregul teren ,cu restul locatarilor care nu au fost de acord.
Vorbind de cote ideale si abstracte, nedelimitate fizic, cum și unde ar putea Primăria sa creeze locuri de parcare?
Pentru asta ar trebui ca după ce donați Primăriei cotele dvs, Primăria împreună cu restul locatarilor care s-au opus, sa dezmembreze întregul teren în 2 loturi (unul unde vor fi locurile de parcare și unul care va rămâne în coproprietatea celorlalți locatari), după care făcut un partaj.

raluk0207, utilizator