Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen aplicare sanctiune disciplinara de catre ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen aplicare sanctiune disciplinara de catre angajator

Decizia ICCJ nr. 16/2012 a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 817 din 5 decembrie 2012, prin care se admite recursul in interesul legii inaintat de Procurorul General al Romaniei, astfel :

Pentru considerentele aratate, in temeiul art. 3307 cu referire la art. 329 din Codul de procedura civila, astfel cum a fost modificat si completat prin Legea nr. 202/2010, Legea nr. 71/2011 si Legea nr. 60/2012,

INALTA CURTE DE CASATIE SI JUSTITIE
In numele legii

D E C I D E
Admite recursurile in interesul legii declarate de Avocatul Poporului si procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie si stabileste ca:
In interpretarea si aplicarea art. 252 alin. (1) din Codul muncii, republicat, momentul de la care incepe sa curga termenul de 30 de zile calendaristice pentru aplicarea sanctiunii disciplinare este data inregistrarii raportului final al cercetarii disciplinare prealabile la registratura unitatii.
Obligatorie, potrivit art. 3307 alin. (4) din Codul de procedura civila.
Pronuntata in sedinta publica astazi, 12 noiembrie 2012.
Prin urmare, chiar daca legea nu prevde un astfel de termen, termenul maxim al inregistrarii raportului final se intelege ca acesta este ultima zi a celei de-a 5-a luni de la data savarsirii faptei astfel incat termenul maxim de emitere a deciziei de sanctionare sa fie ultima zi a celei de-a 6-a luni de la data savarsirii faptei?
In concluzie, termenul maxim de emitere a deciziei este ultima zi a celei de-a 6-a luni de la data savarsirii faptei?
Corect sau incorect?:):)
cyan a scris:

Prin urmare, chiar daca legea nu prevde un astfel de termen, termenul maxim al inregistrarii raportului final se intelege ca acesta este ultima zi a celei de-a 5-a luni de la data savarsirii faptei astfel incat termenul maxim de emitere a deciziei de sanctionare sa fie ultima zi a celei de-a 6-a luni de la data savarsirii faptei?

Nu este corect ca termenul maxim de emitere a raportului final este cu treizeci de zile inainte de implinirea celor 6 luni. Poate fi cu o zi inainte de implinirea celor 6 luni, pentru ca nici o lege nu te obliga sa ai minim 5 / 15 / 17 / 29 de zile intre raport si decizie. Cele doua pot fi emise in aceeasi zi. Adica daca ai uitat sa inregistrezi raportul final pana la sfarsitul lunii 5, poti sa il inregistrezi si dupa aceea, ricand in cursul lunii 6 (ramane totul legal), dar ai mai putin timp (decat 30 de zile) intre data inreg. raportului si cea a emiterii deciziei.
Legea iti impune sa nu ai mai mult de 30 de zile intre cele doua documente, dar minim nu impune sa ai.

cyan a scris:

In concluzie, termenul maxim de emitere a deciziei este ultima zi a celei de-a 6-a luni de la data savarsirii faptei?
Corect sau incorect?:):)

Corect.
@smeagull, aveti dreptate.
Raportul privind cercetarea disciplinara poate fi inregistrat in ultima zi a celei de-a 6-a luni iar decizia de sanctionare poate fi emisa in aceeasi zi, prin urmare se respecta termenul prevazut la art. 252 alin. (1).
Atunci, poate iar gresesc:hm:, de ce atatea discutii privind termenul de emitere a deciziei de sanctionare, inclusiv recursul in interesul legii (nu ii vad rostul), daca termenul indicat la art. 252 alin. (1) este de maxim 6 luni de la data savarsirii faptei?

Art. 252. - (1) Angajatorul dispune aplicarea sancţiunii disciplinare printr-o decizie emisă în formă scrisă, în termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoştinţă despre săvârşirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârşirii faptei.

Cred ca daca era eliminat termenul de 30 de zile calendaristice era multa mai clara formularea, termenul de 6 luni fiind si el destul de ambiguu (cate zile calendaristice?).

Se putea formula
Art. 252. - (1) Angajatorul dispune aplicarea sancţiunii disciplinare printr-o decizie emisă în formă scrisă, în termen de maxim 180 de zile calendaristice de la data săvârşirii faptei.

Clar ca lumina zilei! Se cunoaste data savarsirii faptei in urma cercetarii disciplinare, se intelege ca inregistrarea raportului final privind cercetarea disciplinara trebuie sa fie in interiorul celor 180 de zile, in consecinta emiterea deciziei de sanctionare in forma scrisa trebuie facuta in termen maxim de 180 de zile calendaristice.

De asemenea, la art. 252 alin. (3) nu ar fi trebui adaugat termenul "sanctionare", doar "Decizia se comunica salariatului in termen de....." deoarece salariatul ramane in dubiu, a fost sau nu a fost vinovat de abaterea disciplinara, mai pot sau nu mai pot sa fac alta abatere?:)

Acum cativa ani (7) am facut obiectul unei cercetari disciplinare facute ca urmare a referatului intocmit de directorul de sucursala de la vremea respectiva caruia ii stateam in "gat" ptr ca ii atrageam atentia ca nu respecta procedurile, aveam drept de control si asupra lui prin natura functiei si s-a gandit omu'sa ma "potoleasca".
Din punct de vedere al statutului eram supus cercetarii societatii-mama asa ca nu a avut succes i-am contesta decizia de convocare la comisia de disciplina (avea de gand sa ma sanctioneze el), as ca m-am prezentat la "audieri" mai "sus", am spus ce am avut de spus si nici in ziua curenta nu am primit rezultatul acelei cercetari disciplinare.
Bineinteles ca se subintelege ca daca nu au emis o decizie de sanctionare in termenul prevazut de lege se poate considera ca nu am fost vinovat dar ramai cu un gust amar dupa o astfel de experienta cand esti acuzat pe nedrept.
Dupa un an l-au dat afara.
Ce poti sa faci in astfel de cazuri daca nu esti sanctionat disciplinar? Sa il dai in judecata pe cel care te-a acuzat pe nedrept? Cum dovedesti daca nu este comunicata decizia in cazul nesanctionarii?
cyan a scris:

Atunci, poate iar gresesc:hm:, de ce atatea discutii privind termenul de emitere a deciziei de sanctionare, inclusiv recursul in interesul legii (nu ii vad rostul), daca termenul indicat la art. 252 alin. (1) este de maxim 6 luni de la data savarsirii faptei?

Nu stiu sa va spun ce a fost in mintea legiutorului, dar eu consider ca este foarte bine sa avem cele doua termene, astfel:
- cel de 6 luni, unul obiectiv si foarte clar determinat, ar avea ratiunea ca un salariat sa nu poata fi sanctionat disciplinar la 100 de ani dupa savarsirea faptei. O fapta care nu a fost sanctionata in 6 luni (fiindca nu a fost descoperita, fiindca angajatorul nu i-a dat atunci importanta, fiindca nu a produs nici o consecinta vizibila etc.) nu poate "atarna" deasupra capului salariatului vreme de 1 / 2 / 5 / 15 ani.
Este o ratinue similara cu existenta prescriptiei in dreptul civil sau in dreptul penal, printe altele pentru securitatea raporturilor de munca.
- cel de 30 de zile il forteaza (sau ar trebui sa il forteze) pe angajator sa ia masuri de la data cand a aflat ca s-a savarsit o abatere disciplinara. Termenul are acelasi scop ca si cel de 6 luni (securitatea relatiei de munca, protectia angajatului), in plus ii aduce niste obligatii in plus, un impuls angajatorului, de genul "daca ai aflat ca X a facut ceva rau, apai nu sta cu mainile in san si iti mai aduci aminte peste tz-spe ani ca te-a deranjat. Ori te-a deranjat si iei masuri in 30 de zile, ori nu mai iei nicio masura - ca aparent nu te-a deranjat destul de tare".
Acuma, ca prin acel recurs in interesul legii, curtea suprema a dat o interpretare mult prea favorabila angajatorului (si va spun asta ca angajator), asta e alta discutie. Nu schimba insa faptul ca termenele isi au rostul lor.

cyan a scris:

... termenul de 6 luni fiind si el destul de ambiguu (cate zile calendaristice?).

Termenul de 6 luni nu este ambiguu, pentru ca in materie de calcul al termenelor exprimate in ore, zile, luni, ani, avem text de lege care spune cum se calculeaza.
Codul de procedura civila:Calculul termenelor Art. 181
(1) Termenele, in afara de cazul in care legea dispune altfel, se calculeaza dupa cum urmeaza:
1. cand termenul se socoteste pe ore, acesta incepe sa curga de la ora zero a zilei urmatoare;
2. cand termenul se socoteste pe zile, nu intra in calcul ziua de la care incepe sa curga termenul, nici ziua cand acesta se implineste;
3. cand termenul se socoteste pe saptamani, luni sau ani, el se implineste in ziua corespunzatoare din ultima saptamana ori luna sau din ultimul an. Daca ultima luna nu are zi corespunzatoare celei in care termenul a inceput sa curga, termenul se implineste in ultima zi a acestei luni.
(2) Cand ultima zi a unui termen cade intr-o zi nelucratoare, termenul se prelungeste pana in prima zi lucratoare care urmeaza.

Deeeci, nu sunt "zile calendaristice" deloc in termenul de 6 luni, sunt doar "luni".
Termenul de o luna inceput in 8.02.2013 se va implini in 8.03.2013.
Termenul de 30 de zile inceput in 8.02.2013 se va implini in 11.03.2013.

cyan a scris:

Bineinteles ca se subintelege ca daca nu au emis o decizie de sanctionare in termenul prevazut de lege se poate considera ca nu am fost vinovat dar ramai cu un gust amar dupa o astfel de experienta cand esti acuzat pe nedrept.
....Ce poti sa faci in astfel de cazuri daca nu esti sanctionat disciplinar? Sa il dai in judecata pe cel care te-a acuzat pe nedrept? Cum dovedesti daca nu este comunicata decizia in cazul nesanctionarii?

Nu stiu sa va raspund, m-am tot gandit si nu am o solutie pentru astfel de cazuri - cea mai dramatica forma fiind ce a patit utilizatoarea @tomamirela (din cauza suspendarii contractului peste 1 an de zile). Fara sa ma fi documentat, presupun ca se poate formula o actiune in instanta care fie sa oblige pe angajator sa emita decizia de "clasare" a cazului, sau de prescriere a raspunderii, fie sa se constate de catre instanta ca a intervenit prescriptia dreptului de a sanctiona / ca salariata nu era vinovata / ca abatere disciplinara nu se confirma.
Este o actiune fondata pe dreptul civil, dar trebuie cercetat pentru a alege cea mai buna varianta.
Aveti dreptate ca in general se subintelege ca daca tu, cercetat disciplinar, nu ai primit un raspuns in 6 luni, o decizie emisa peste cele 6 luni este nula si vei castiga in instanta anularea ei. Cred ca de aceea nici nu prea sunt cazuri de angajati nemultumiti ca nu au primit decizia.
Ce te faci insa cand angajatorul ti-a suspendat contractul de munca pana la finalizarea cercetarii disciplinare, dar nu mai finalizeaza nimic? Poate sa contesti decizia de suspendare?
Mna, legea nu prevede nimic, si ar fi fost bine sa prevada.
Are dreptul managerul unitatii sa controleze vestiarele angajatilor? Mai exact, doar pe al meu...
In alta ordine de idei, la acest control al ”nucelului de calitate”, mi s-au descoperit in vestiar niste medicamente pentru care nu aveam justificare, drept urmare mi le-au confiscat. Care ar putea fi sanctiunea?