Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen aplicare sanctiune disciplinara de catre ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen aplicare sanctiune disciplinara de catre angajator

Decizia ICCJ nr. 16/2012 a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 817 din 5 decembrie 2012, prin care se admite recursul in interesul legii inaintat de Procurorul General al Romaniei, astfel :

Pentru considerentele aratate, in temeiul art. 3307 cu referire la art. 329 din Codul de procedura civila, astfel cum a fost modificat si completat prin Legea nr. 202/2010, Legea nr. 71/2011 si Legea nr. 60/2012,

INALTA CURTE DE CASATIE SI JUSTITIE
In numele legii

D E C I D E
Admite recursurile in interesul legii declarate de Avocatul Poporului si procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie si stabileste ca:
In interpretarea si aplicarea art. 252 alin. (1) din Codul muncii, republicat, momentul de la care incepe sa curga termenul de 30 de zile calendaristice pentru aplicarea sanctiunii disciplinare este data inregistrarii raportului final al cercetarii disciplinare prealabile la registratura unitatii.
Obligatorie, potrivit art. 3307 alin. (4) din Codul de procedura civila.
Pronuntata in sedinta publica astazi, 12 noiembrie 2012.
De ce nu promovati o actiune in instanta impotriva angajatorului?
freeelis a scris:

Decizia ICCJ nr. 16/2012 a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 817 din 5 decembrie 2012, prin care se admite recursul in interesul legii inaintat de Procurorul General al Romaniei, astfel :

Pentru considerentele aratate, in temeiul art. 3307 cu referire la art. 329 din Codul de procedura civila, astfel cum a fost modificat si completat prin Legea nr. 202/2010, Legea nr. 71/2011 si Legea nr. 60/2012,

INALTA CURTE DE CASATIE SI JUSTITIE
In numele legii

D E C I D E
Admite recursurile in interesul legii declarate de Avocatul Poporului si procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie si stabileste ca:
In interpretarea si aplicarea art. 252 alin. (1) din Codul muncii, republicat, momentul de la care incepe sa curga termenul de 30 de zile calendaristice pentru aplicarea sanctiunii disciplinare este data inregistrarii raportului final al cercetarii disciplinare prealabile la registratura unitatii.
Obligatorie, potrivit art. 3307 alin. (4) din Codul de procedura civila.
Pronuntata in sedinta publica astazi, 12 noiembrie 2012.

Am citit si ras-citit toate parerile din acest topic sau alte topicuri pe aceasta tema, articole de pe forum, de pe net, cum ar fi
www.avocatnet.ro/content/art...
sau
[ link extern ]

Poate nu inteleg sau nu interpretez cum trebuie, am discutat si cu managera:) de la RU, tot nu m-am lamurit (o fi din cauza caldurii?:hm: ):

Inteleg din Decizia ICCJ ca momentul din care incepe sa curga termenul de 30 de zile calendaristice pentru aplicarea sanctiunii disciplinare este data inregistrarii raportului final al cercetarii disciplinare prealabile la registratura unitatii.

Intrebarea 1:
Care este termenul maxim pana la care se inregistreaza raportul final al cercetarii disciplinare prealabile la registratura unitatii socotind bineinteles de la data sedintei de cercetare disciplinara prealabila?

Intrebare 2:
Care este termenul de emitere a deciziei de sanctionare socotind de la inregistrarea raportului final al cercetarii disciplinare?

Intrebare 3:
Care este termenul maxim de comunicare a deciziei de sanctionare socotind de la termenul la care a fost inregistrat raportul final al cercetarii disciplinare prealabile?
30 de zile sau mai mult?
De la comunicarea deciziei inteleg ca angajatul poate ataca decizia la tribunal in termen de 5 zile (art. 252 alin. (5) Cod.Muncii)

Intrebare 4:
Daca se constata ca angajatul nu a facut o abatere care sa justifice o masura disciplinara angajatorul este obligat sa emita o decizie in acest sens care sa ii fie comunicata angajatului?

Daca exista raspunsuri la acest intrebari in topicul de fata sau in altele imi cer scuze anticipat. :sorry:
Raspunsuri:
1. Legea nu prevede un astfel de termen.

2. 30 de zile, cum a zis si Inalta Curte si cum zice si Codul.

3. Nu exista un termen maxim de comunicare, ci doar un termen de recomandare, cel de 5 zile, conform 252 alin. 3: Decizia de sanctionare se comunica salariatului in cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii si produce efecte de la data comunicarii
Acest termen de 5 zile nu se calculeaza de la emiterea / inregistrarea raportului final de cercetare, ci de la emiterea deciziei. Nu exista nici o corelatie directa intre data raportului final si data comunicarii deciziei.
Ati inteles gresit termenul in care se poate ataca decizia, el este de 30 zile (nu de 5 zile), conform 252 alin. ultim. (5) Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.

Exista un temen maxim de emitere a deciziei, 30 de zile de la data inreg. raportului final.

Termenul maxim pentru (1) efectuarea cercetarii (2) emiterea de rapoarte intermediare si finale (3) emiterea deciziilor se deduce din art 252, primul aliniat: 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare (= data inregistrarii raportului final), dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.
Repet ca un termen pentru comunicare avem doar ca recomandare. Daca se depasesc cele 5 zile si comunicarea se face dupa, legea nu prevede nici o sanctiune cum ar fi nulitatea deciziei care nu a fost comunicata in x zile.
Daca am putea respecta litera legii, normal ar fi ca emiterea decizie sa se faca maxim in a 30-a zi de la raportul final, iar decizia sa se comunice in maxim a 5-a zi de la emitere. In total intre raport si comunicare am putea avea maxim 35 de zile. Practic insa doar cele 30 pentru emitere trebuie respectate (ca sa nu-ti anuleze instanta decizia), cele 5 pentru comunicare nu se pot respecta intotdeauna (si instanta nu va anula decizia comunicata in a 7-a zi de la emitere).

La toate astea trebuie sa tinem cont si de termenul de 6 luni de la data faptei - care este absolut obiectiv. In momentul in care acesta se implineste, nu mai poti emite decizia de sanctionare, indiferent daca ai facut cerectarea, in ce faza esti cu ea. Dar, daca ai emis-o la 6 luni fara 1 zi, atunci o poti comunica si dupa cele 6 luni.

4. Eu consider ca nu este obligat ... (dar ar fi bine sa o faca). (Nu sunt foarte convins de raspunsul meu, m-as lasa convins de o opinie argumentata in sens contrar)
De fapt, cred ca nu este obligat de vreo lege / amenda etc., dar ar putea sa fie foarte usor obligat de instanta in anumite cazuri particulare, cum este cel al utilizatoarei @tomamirela, trei post-uri mai sus.
La I3 am scris gresit 5 zile#-o dar eram cu gandul la 30 de zile, in paranteza am indicat corect art. si aliniatul (252/5).

In consecinta eu inteleg in felul urmator, nu exista un termen legal de inregistrare al raportului in registrul unitatii, prin urmare nu exista abatere disciplinara pana la implinirea acestui termen.
Astfel, avand in vedere prevederea ca abaterea disciplinara trebuie sanctionata pana in 6 luni de la cunoasterea savarsirii faptei se poate deduce ca inregistrarea raportului se poate face in ultima zi a celei de-a 5 a luni iar emiterea deciziei de sanctionare poate fi facuta in ultima zi a celei de-a 6 a luni, indeplinindu-se termenul prevazut la art. 252 alin. (1). Comunicarea se face in 5 zile de la emitere (chiar daca au trecut 6 luni si 5 zile de la savarsirea faptei) iar contestarea se poate face in 30 de zile de la comunicare.
Este corect cum am inteles sau iar am dat cu bata-n balta?

Concret, daca data luarii la cunostinta despre savarsirea presupusei abateri disciplinare a fost 03.06.2013 (inceputul lunii iunie), convocarea s-a facut in 26.06.2013, sedinta de cercetare prealabila s-a desfasurat in data de 01.07.2013, care este data maxima la care se poate emite decizia de sanctionare?
Daca presupunem 4 zile pana la inregistrarea raportului final in registrul unitatii (05.07.2013) atunci data emiterii deciziei poate fi considerata 08.08.2013 (30 de zile calendaristice) si apoi inca 5 zile ptr comunicare (13.08.2013)?

cyan a scris:

Este corect cum am inteles sau iar am dat cu bata-n balta?

Ati inteles perfect! (dar nu uitati ca cele 6 luni le calculati de la data savarsirii faptei, chiar daca concluzia ca a fost abatere o veti trage doar peste 5 luni de la savarsire).

cyan a scris:

Sedinta de cercetare prealabila s-a desfasurat in data de 01.07.2013, care este data maxima la care se poate emite decizia de sanctionare?

Nu putem sti, pana nu stim care este data inregistrarii raportului final. In logica Curtii supreme (cacofonie voita) nici faptul ca a avut loc o sedinta (o fi prima, o fi ultima, o mai fi nevoie de alta sedinta, nu stim) nu determina curgerea celor 30 de zile. Tre' sa asteptam raportul final, respectiv inregistrarea sa in unitate.
In extrem, in opinia mea, pentru fapta petrecuta in 3.06.2013 (utilizatorul cyan nu ne-a spus data faptei, dar eu presupun numai ca sa calculez) si cu unica sedinta de cercetare in 1.07.2013, data maxima la care putem avea un raport final este 3.12.2013 (peste exact 6 luni de la data savarsirii faptei). In aceeasi zi unitatea poate emite si decizia legala de sanctionare, si totul e ok.

Daca veti privi termenul de 6 luni si pe cel de 30 de zile pentru emis decizia in mod independent unul de celalalt (independent ca durata si ca moment de la care incep sa curga), atunci va va fi practic mai usor. Intai stabiliti data cand expira cele 6 luni. Apoi in acest termen va miscati cu celelalte, si incepeti sa calculati restul. Ambele termene trebuie respectate independent, cel de 3- de zile nu il prelungeste pe cel de 6 luni, care este extrem de obiectiv / neutru determinat de lege.

cyan a scris:

sedinta de cercetare prealabila s-a desfasurat in data de 01.07.2013, care este data maxima la care se poate emite decizia de sanctionare?
Daca presupunem 4 zile pana la inregistrarea raportului final in registrul unitatii (05.07.2013) atunci data emiterii deciziei poate fi considerata 08.08.2013 (30 de zile calendaristice) si apoi inca 5 zile ptr comunicare (13.08.2013)?

Pe aproape - rationamentul e bun, numaratoarea celor 30 de zile nu. Daca raportul e inregistrat in 5.07.2013, atunci cele treizeci de zile se implinesc in 5.08.2013 (nu in opt august, ci in cinci august, intr-o luni). Decizia emisa in sase august sau dupa aceasta data va fi nula.
Cele cinci zile de comunicare se implinesc in 11 august, dar nerespectarea lor nu duce la anularea deciziei.