Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 1/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 1/2009

legea 1/2009 este sau nu aplicabila actiunilor in revendicare in curs de solutionare ? rog si argumentarea raspunsului, presupunand ca va exista vreunul la acesta intrebare. In caz afirmativ cum considerati ca se "impaca" L 1/2009 cu jurisprudenta CEDO?
multumesc anticipat tuturor celor care se vor incumeta la dezbaterea acestui subiect.
Ilika a scris:

serios?
de ce?B-)

mie mi-ati adresat intrebarea???
iubita, desigur....
pai cu altii care nu' s asa frumosi nu vorbesc:tooth:
ContSters141118, utilizator
(ce ai nene, matale razi de mine?:)) )

se sustine asa:
exista o diferenta intre restituire si revendicare.
cand vorbim de restituire, inseamna ca revendicatorul cere bunul se la o institutie a statului, care i-l detine. si restituirea este un caz care il scuteste pe revendicator de taxele de timbru.
cand vorbim de revendicare, inseamna ca revendicatorul chipurile proprietarul neposesor cere bunul de la o persoana fizica - un asa zis posesor neproprietar iar in acest caz actiunea, ca orice revendicare imobiliara, fiind o actiune evaluabila in bani, in vederea constatarii unui drept real, urmeaza sa fie timbrata la valoarea imobilului.

avocat Myra Vasilescu