avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 328 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 1/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 1/2009

legea 1/2009 este sau nu aplicabila actiunilor in revendicare in curs de solutionare ? rog si argumentarea raspunsului, presupunand ca va exista vreunul la acesta intrebare. In caz afirmativ cum considerati ca se "impaca" L 1/2009 cu jurisprudenta CEDO?
multumesc anticipat tuturor celor care se vor incumeta la dezbaterea acestui subiect.
Buna seara,
Mai adaug si eu un subiect la discutie: mama mea a cumparat un imobil nationalizat in 2004 in rate si in 2008 l-a achitat si intabulat. In 2009 merge la AFI pt cerere scoatere din indiviziune curte aferenta si afla neoficial ca imobilul era revendicat din 2001.Niciodata nu am fost instiintati de aceasta cerere de revendicare pe nici o cale si din cate am citit statul nu avea voie sa vanda un imobil revendicat, daca as fi avut macar o banuiala nu am fi cumparat. Am facut cereri peste cereri la PMB unde mi se raspunde ca are cerere de revendicare din 2001 dar ca nu exista proces pe rol insa domnii de acolo mentioneaza pe fiecare raspuns in parte ca este doar cu caracter informativ si nu poate fi folosit in instanta. As dori sa le cer socoteala domnilor care au permis vanzarea acestei case pentru ca am asteptat sa treaca un termen de revendicari si apoi am facut cerere de cumparare( asa ne-au explicat cei de la Icral atunci, ca trebuie sa verifice dc e revendicat imobilul sau nu, apoi, dupa cateva luni ne-au spus ca putem cumpara), am investit toti banii pe care ii am si ii au si bancile sa aduc utilitati si sa o renovez pt ca era o cazatura si dupa ce termin toate aceste demersuri sa aflu ca am fost pacaliti? Mentionez ca aceasta casa nu este nici uriasa, nici curte nu are( 15 mp). Nici nu mai vreau sa stau aici dar nu am unde sa ma duc si as dori tare mult sa isi ia statul casa inapoi , sa ma despagubeasca cu suma platita + cheltuilellie de renovare ( la care am facturi, avize, autorizatie de constructie etc) si proprietarii sa doreasca tot despagubiri ca se invete minte acesti leguitori care isi bat joc de oameni generatie dupa generatie.
Desi suntem proprietari pe baza legii 112 nu am absolut nimic cu cei care au fost si ei pacaliti acum 50-60 de ani de statul roman, care face acest lucru constant generatie dupa generatie si directioneaza prin tot felul de legi un razboi intre proprietarii vechi si cei cu leagea 112( razboi in care proprietarii indiferent pe ce lege ar trebui sa fim uniti impotriva statului pentru ca eu cred ca oricand este posibila si a treia nationalizare).
Revin la intrebarea mea, scuze pentru cele de mai sus dar simt nevoia sa imi spun durerea, in situatia mea ce se poate face???
si eu sunt in aceeasi situatie si achesez pe deplin la solicitarea dumneavoastra de a face front comun , eventual sa dam statul in judecata pentru bataia de joc la care ne-a supus atatia ani, pe greseala lor noi platim cu bani , sanatate , nervi, etc.Asa cum ati spus ei au reusit doar sa ne instige unii impotriva altora, eu stau in acest imobil din 1967 si pana acum un an nu am stiut ca exista proprietar sau mostenitor , am toate hartiile de la primarie ca nu a fost depusa notificare pe acest imobil , in schimb ma trezesc ca sunt chemata in judecata si in actiune se face referire la o notificare din 2001 depusa pentru sectorul 5, eu stand in sectorul 3.Ce poti sa mai spui?
grigore iuliana a scris:

si eu sunt in aceeasi situatie si achesez pe deplin la solicitarea dumneavoastra de a face front comun , eventual sa dam statul in judecata pentru bataia de joc la care ne-a supus atatia ani, pe greseala lor noi platim cu bani , sanatate , nervi, etc.Asa cum ati spus ei au reusit doar sa ne instige unii impotriva altora, eu stau in acest imobil din 1967 si pana acum un an nu am stiut ca exista proprietar sau mostenitor , am toate hartiile de la primarie ca nu a fost depusa notificare pe acest imobil , in schimb ma trezesc ca sunt chemata in judecata si in actiune se face referire la o notificare din 2001 depusa pentru sectorul 5, eu stand in sectorul 3.Ce poti sa mai spui?


Sunt de acord cu dvs sa facem front comun insa caut un avocat care sa ma reprezinte si sa stie ce are de facut: am intalnit o serie de "domni" care erau interesati doar de consultatii si de plata lor fara a face ceva concret.
Pe noi nici o institutie nu ne-a instiintat niciodata de cererea de revendicare iar cand am facut noi cerere la primarie raspunsurile date au scris pe ele " caracter informativ fara a putea fi utilizate in justitie, etc".
Traiesc clipe de disperare pentru ca daca eram anutata, asa cum era normal si legal, nu s-ar mai fi intamplat toate acestea. Si desi nu am fost anuntati pe cale oficiala niciodata nu pot sta cu mainile in san sa astept sa mi se intample ceva. Trebuie ca cineva sa raspunda pentru toate aceste greseli. Am citit si despre cazul Raicu vs Romania ( situatie similara cu a mea) si cred ca exista multi oameni pacaliti ca si mine.
lauraflorina29 a scris:

grigore iuliana a scris:

si eu sunt in aceeasi situatie si achesez pe deplin la solicitarea dumneavoastra de a face front comun , eventual sa dam statul in judecata pentru bataia de joc la care ne-a supus atatia ani, pe greseala lor noi platim cu bani , sanatate , nervi, etc.Asa cum ati spus ei au reusit doar sa ne instige unii impotriva altora, eu stau in acest imobil din 1967 si pana acum un an nu am stiut ca exista proprietar sau mostenitor , am toate hartiile de la primarie ca nu a fost depusa notificare pe acest imobil , in schimb ma trezesc ca sunt chemata in judecata si in actiune se face referire la o notificare din 2001 depusa pentru sectorul 5, eu stand in sectorul 3.Ce poti sa mai spui?


Sunt de acord cu dvs sa facem front comun insa caut un avocat care sa ma reprezinte si sa stie ce are de facut: am intalnit o serie de "domni" care erau interesati doar de consultatii si de plata lor fara a face ceva concret.
Pe noi nici o institutie nu ne-a instiintat niciodata de cererea de revendicare iar cand am facut noi cerere la primarie raspunsurile date au scris pe ele " caracter informativ fara a putea fi utilizate in justitie, etc".
Traiesc clipe de disperare pentru ca daca eram anutata, asa cum era normal si legal, nu s-ar mai fi intamplat toate acestea. Si desi nu am fost anuntati pe cale oficiala niciodata nu pot sta cu mainile in san sa astept sa mi se intample ceva. Trebuie ca cineva sa raspunda pentru toate aceste greseli. Am citit si despre cazul Raicu vs Romania ( situatie similara cu a mea) si cred ca exista multi oameni pacaliti ca si mine.


o cati! exista o asociatie a proprietarilor pe legea 112, unde am intalnit cazuri dramatice cu adevarat.din cate stiu au facut unele demersuri , dar cand nu exista vointa , nu e nici putinta
Am scis acelei asociatii, am facut un cont la ei inca din luna iunie dar nu mi-a raspuns nimeni de acolo, asa ma gandeam si eu ca fiind o asociatie au si avocat specializat etc, insa nimic.
Si tot caut un avocat.

Alte discuții în legătură

Act revendicare 480 c civ/ leg 112/ leg voiculescu 1/2009 dumitru2000 dumitru2000 - X chirias cumpara in 2006 un imobil de la stat in baza legii 112 - Y \"fostul\" proprietar, a \"beneficiat\" de confiscarea imobilului in 1980 cand a ... (vezi toată discuția)
Lamuriri cu legea 10/2001 fgs fgs am si eu o nelamurire si poate ma ajuta cineva s-o lamuresc, caci in ruptul capului n-am reusit pana acum sa-mi dau seama despre ce poate fi vorba. x are o ... (vezi toată discuția)
Rog lamuriri cu notiunea de "titlu nevalabil" fgs fgs in legatura cu imobilele preluate de stat se tot vehiculeaza notiunea de \"titlu nevalabil\". care ar fi acela? din ce am invatat eu prin alte parti ale ... (vezi toată discuția)