avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil

Buna ziua,
Am inteles ca s-a marit indemnizatia de crestere copil si as vrea sa stiu exact ce inseamna.
La un salariu brut de 1340 si net de 973 lei care este cea mai buna optiune de a alege perioada de crestere copil (1 an sau 2 ani sau 85% din salariu). Imi puteti face, va rog, calculul pentru aceste perioade.
Astept raspunsul dvs.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:12, 28 Ianuarie 2014
1. Daca optati pentru CCC pana la 1 an si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an veti primi un stimulent de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.

2. Daca optati pentru CCC pana la 2 ani si reluati activitatea dupa de a implinit copilul 1 an veti primi un stimulent de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.
Frumoase intrebari, la subiect, frumoase raspunsuri!
Apreciez pentru ca si pe mine ma interesau in mod direct!
Multumesc si eu.

=D>
Ultima modificare: Luni, 21 Ianuarie 2013
Herra_, utilizator
Va rog sa imi spuneti daca am inteles bine:
1. optiune 1 an cu 85% : <,>,= decat 1 an iau 827+500lei timp de 2 ani de la nastere;
2. optiune 1 an fara 85% :<,>,= decat 1 an iau 200alocatia copil+600 indemnizatie+500lei timp de 2 ani de la nastere.
3. optiune 2 ani cu 85% : iau 827 lei timp de 2 ani de la nastere.
4. optiune 2 ani fara 85%: iau 200alocatia copilului+600 indemnizatia timp de 2 ani de la nastere.
5. optiune 2 ani cu intoarcere dupa 1 an : iau ??? (exista si aceasta varianta?)


1. optiune 1 an cu 85% : <,>,= decat 1 an iau 827+500lei timp de 2 ani de la nastere;
Veti lua 827 lei + 200 lei alocatia + 500 lei stimulent pentru an de zile de la data implinirii varstei de un an a copilului si pana la implinirea varstei de 2 ani, daca reveniti la munca inainte de implinirea varstei de 1 an de catre copil

2. optiune 1 an fara 85% :<,>,= decat 1 an iau 200 alocatia copil+600 indemnizatie+500lei timp de 2 ani de la nastere.
Veti lua 600 lei + 200 lei alocatia + 500 lei stimulent pentru an de zile de la data implinirii varstei de un an a copilului si pana la implinirea varstei de 2 ani, daca reveniti la munca inainte de implinirea varstei de 1 an de catre copil

3. optiune 2 ani cu 85% : iau 827 lei timp de 2 ani de la nastere.
4. optiune 2 ani fara 85%: iau 200alocatia copilului+600 indemnizatia timp de 2 ani de la nastere.
Corect , daca nu doriti sa reveniti la munca inainte de expirarea perioadei CCC.

5. optiune 2 ani cu intoarcere dupa 1 an : iau ??? (exista si aceasta varianta?)
Veti lua 827 lei /600 lei + 200 lei alocatia + 500 lei stimulent pentru perioada cuprinsa intre data implinirii varstei de un an a copilului si pana la implinirea varstei de 2 ani, daca reveniti al munca dupa implinirea varstei de 1 an de catre copil

1. Nu ati inteles bine si nici eu nu inteleg nimic din mesajul dvs., ati incurcat de tot lucrurile.

2. Alocatia de stat pentru copii (de 200 lei pana la 2 ani si apoi de 42 lei pana la 18 ani) se plateste fara nici un fel de alte conditii si nu are legatura cu indemnizatia pentru CCC.

3. Fie ca optati pentru CCC pana la 1 an sau pana la 2 ani indemnizatia pentru CCC va fi aceeasi si se calculeaza la fel, 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (dvs. ati calculat-o la 827 lei).

4. - Pentru a primi stimulentul de insertie trebuie sa incepeti munca si sa suspendati indemnizatia pentru CCC (asa cum v-am spus in mesajul precedent).
- Nu puteti lua in acelasi timp si stimulent de insertie si indemnizatie pentru CCC (ori una, ori alta).

5. A primi stimulentul de insertie inseamna ca primiti salariu pentru munca depusa la angajator iar statul va mai da 500 lei pe luna pana implineste copilul 2 ani.

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil pentru tata ramqby ramqby Buna ziua! As dori sa stiu daca tatal isi poate luna acea luna de concediul pentru copil in prima luna a nasterii copilui,timp in care mama este in concediu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pt cresterea copilului ContSters281689 ContSters281689 Buna ziua,am s eu o problema.sunt in an terminal la facultate,dar sunt insarcinata,facultatea nu mi a permis sa muncesc intr un loc stabil cu carte de ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate, indemnizatie pentru cresterea copilului si cand te intorci la munca piticot21 piticot21 Buna ziua, Sunt insarcinata in 31 de saptamani si am inteles ca incepand cu saptamana 32 pot intra in concediu de maternitate, dar as dori sa merg la munca ... (vezi toată discuția)