Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort legal
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort legal

As dori sa divortez in coditiile in care am doi copii minori si o casa achizitionata in rate pe amandoi soti. Cum s-ar imparti casa in cazul in care nu ajungem la o intelegere , multumesc .
Daca casa e in rate si in contract figuram amandoi nu s-ar putea face un act de donatie ?
Doar daca ati cumparat pe cote parti ( adica sa scrie in procent sau raport cat are fiecare cota din casa), v-ar putea dona, altfel nu. Apoi , donatia e revocabil aintre soti, ca inca nu ati divortat.
Vreti sa ziceti ce e cu donatia asta si de ce insistati cu ea, cand ce trebuie sa faceti e un partaj?
In cazul in care eu pierd procesul , custodia , etc., daca nu am unde merge si nu vreau sa plec din casa mea, ma da cineva afara ? Am dreptul sa stau in casa mea , ma rog ,in jumatate sau statul le da totul femeilor ca de obicei ?
Nu putem sta impreuna sub acelasi acoperis .N-ar duce la nimic bun .
Mai am o problema .Am o vecina trecuta prin multe ,care ii da multe sfaturi sotiei. As putea face o plangere penala, civila ? Sigur ca nu !
gi-jane2, moderator

Si de ce credeti ca sotia ar fi dispusa sa va doneze? divortati si faceti partaj, daca tot vrea sa renunte la casa, o faceti la notar dupa divort.
Iar cu vecina, vedeti ca stiti ? Bineinteles ca nu.
Pana la partaj, nu va da nimeni afara.

cand aveti de completat un mesaj, folositi butonul "editeaza"
gi-jane2, moderator
Pana la solutionarea definitiva a partajului nu va da nimeni afara din casa decat daca aveti un comportament violent la adresa sotiei sau copiilor. Ceea ce inteleg ca nu este cazul in speta...

Nu ne-ati comunicat cate camere are imobilul si daca credeti ca l-ati putea cumva partaja in natura.

Sintetizand, puteti divorta oricand, fie prin instanta, fie la notar daca va intelegeti. Custodia asupra copiilor va fi una comuna, insa instanta va stabili unde va fi domiciliul copiilor. De regula, fratii raman impreuna, dar exista si exceptii. Celalat parinte va fi obligat la plata unei pensii de intretinere.

Cat despre partaj, fie impartiti in natura casa (fiecare sa aiba un nr de camere si o intrare separata), fie se va atribui unuia dintre soti, care va prelua si ratele si care va fi obligat sa il despagubeasca pe celalalt pentru partea sa, conform cotei de contributie de pana la acel moment. Daca niciunul dintre soti nu are bani sa il despagubeasca, locuiti incontinuare impreuna sau scoateti imobilul la vanzare si impartiti pretul.

Sa nu uitati ca aveti de platit si o taxa de 3% din valoarea bunului supus partajului odata cu declansarea acestei actiuni, costuri cu expertul evaluator, onorarii avocat etc.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat