Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere in Baroul traditional sau Baroul Bota ? ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere in Baroul traditional sau Baroul Bota ? Diferente ? Avantaje ?

Poate cineva sa explice care sunt diferentele dintre cele doua barouri ?
Functioneaza in paralel ?
Care sunt avantajele si dezavantajele inscrierii in unul din Barouri ?
De ce sa nu-l aleg pe celalalt ?
In ce localitati sunt constituite Barourile Bota ?
Profeseaza fara probleme acestia ? In ce localitati ?
romania inedit a scris:

Doamna avocat stagiar Macovei Luciana , sper ca nu sunt offtopic daca scriu cu deosebit respect ca in regulamentul acestui forum scrie ca nu se posteaza doua mesaje consecutive , ci se editeaza mesajul anterior .

Cred ca in cadrul acestui topic ar trebui sa ne rezumam sa discutam despre admiterea in Baroul traditional sau Baroul Bota , aratand care sunt diferentele , avantajele si dezavantajele .

Eu nu sunt avocat dar nu as afirma despre o persoana ca este prost informata , m-as rezuma sa scriu ca este gresit informata .

Ma asteptam ca in cadrul acestui topic sa se vorbeasca despre taxele necesare inscrierii intr-un barou sau altul , sa se dea exemple concrete de persoane care au fost condamnate pentru exercitarea fara drept a profesiei de avocat , si multe alte aspecte necesare pentru cineva care doreste sa se inscrie .

Cred ca este un topic interesant si este pacat sa fie compromis de lipsa de argumente .

Ca si acum,folosesc functia de editare a mesajului anterior...si din cate stiu eu nu am dat mesaje consecutive.In fine...daca s-a intamplat asta...imi cer scuzele de rigoare...iar diferenta dintre "a fi prost informat"si "a fi gresit informat"nu exista....practic "e alta Marie cu aceeasi palarie".....Ideea era urmatoarea:faptul ca se sutine un astfel de Barou ...nelegal....si da...stim ca este nelegal...in detrimentul UNBR-ului ...pentru a improsca cu noroi profesia de avocat....si chiar ma asteptam la ceva mai multa implicare din partea dumneavoastra...Credeti ca ne intereseaza taxele sustinute de Baroul Bota ,atat timp cat se stie foarte clar ,ca la un moment dat putem risca sa ramanem si fara profesie si ...sa ne mai si pricopsim cu vreun dosar penal??

As fi vrut sa lasati mesajul anterior inainte de a-l sterge ca fiind offtopic....macar cateva secunde sa vada si domnul Pop care e diferenta dintre Consiliul Europei,Consiliul Uniunii Europene si Consiliul European si ,care dintre aceste institutii are drept de decizie in materia litigiului legat de Exercitarea profesiei de avocat de catre Domnul Bota.....Dar,e in regula,atat timp cat nu am respectat regulamentul...Multumesc pentru faptul ca mi-ati atras atentia....
Luciana Guraliu-Macovei, Avocat
Andreea Lisievici a scris:

POP P. IOAN a scris:
Decizia CEDO in privinta practicarii profesiei de avocat de catre d-l Bota si colegii lui este limpede,clar si fara echivoc si anume ca acestea practica legal aceasta profesie,mai mult Consiliul Europei,s-a pronuntat si el pe aceasta tema,in sensul ca aceasta profesie este asimilata cu cea a prestatorului de servicii

V-as ruga sa aduceti si argumente reale in sprijinul celor afirmate. In special la partea cu COnsiliul Europei, pe care eu il credeam o organizatie strict politica.

Perfect spus....Consiliul Uniunii Europene nu poate decat sa adopte decizii prin intermediul Consiliului de Ministri din domeniul in cauza ,adica ...justitie in cazul nostru si numai pentru adoptarea ,reformarea,etc.a actelor comunitare sau pentru situatia in care un stat membru al Uniunii Europene incalca legislatia comunitara.
Una e Consiliul Europei, alta e Consiliul Uniunii Europene, colegi....
alexchiciu a scris:

Una e Consiliul Europei, alta e Consiliul Uniunii Europene, colegi....

Tocmai asta incercam si noi sa aratam.
1."Consiliul Europei, cu sediul la Strasbourg, a luat nastere la 4 Mai 1949 si reuneste toate statele Uniunii Europene si alte state din Centrul si Estul Europei. Asadar nu are nici o legatura cu Uniunea Europeana si este diferit de Consiliul European sau de Consiliul Uniunii Europene.
Consiliul Europei are doua dimensiuni: una federalista, reprezentata de Adunarea Parlamentara, alcatuita din parlamentari proveniti din parlamentele nationale, si cealalta, interguvernamentala, intruchipata de Comitetul Ministrilor, alcatuit din ministrii de externe ai statelor membre."
2."
Consiliul European este forul politic suprem al Uniunii Europene.

In cadrul UE acesta este institutia care a promovat in mod decisiv procesul de integrare europeana.
Consiliul European este alcatuit din sefii de stat si de guvern, presedintele si un alt membru al Comisiei Europene si ministrii de externe. Ministrii de externe si membrul Comisiei Europene nu au insa decat un rol consultativ. "

3."The Council is responsible for decision-making and co-ordination

The Council of the European Union passes laws, usually legislating jointly with the European Parliament.
The Council co-ordinates the broad economic policies of the Member States.
The Council defines and implements the EU’s common foreign and security policy, based on guidelines set by the European Council.
The Council concludes, on behalf of the Community and the Union, international agreements between the EU and one or more states or international organisations.
The Council co-ordinates the actions of Member States and adopts measures in the area of police and judicial co-operation in criminal matters.
The Council and the European Parliament constitute the budgetary."(www.consilium.europa.eu)

Practic,sunt trei institutii comunitare diferite iar cea care are drept decizional in ceea ce priveste adoptarea legislatiei comunitare,a actelor privind securitatea europeana si de politica comuna dar,in nici un caz,nu se poate pronunta asupra unei chestiuni de genul"legalitatea exercitarii profesiei de avocat de catre reprezentantii Baroului Bota".

allex64 a scris:

Aveti ARGUMENTE in legatura cu afirmatiile facute, cum ca Baroul Bota isi desfasoara activitatea FARA respectarea legii.
Ma refer la hot. jud. DEFINITIVE si IREVOCABILE, prin care avocatii din Baroul Bota au fost condamnati .
"Avantajul" inscrierii in baroul traditional este acela ca respectati legea, spuneti d-tra, dar eu cred ca si cei din Baroul Bota respecta legea, altfel toate aceste Barouri ar fi fost desfiintate pana in prezent.
Sustineti ca nu profeseaza fara probleme, eu va intreb, daca nu respecta legea, de ce sunt lasati sa profeseze ?
As vrea sa citesc si parerea unor avocati din Baroul Bota, daca se poate.

De ce pe imputernicirile dvs avocatiale, pe chitante si restul actelor scrieti:Baroul Cluj - de exemplu si nu scrieti "Baroul Bota Cluj"?De ce UNBR si nu UNBR Bota?nu credeti ca se contureaza perfect caracterele unei infractiuni?Sau nu aveti puterea sa infruntati direct rigorile legii si atitudinea judecatorilor?De ce nu aveti puterea sa promovati un examen recunoscut pe plan national, sa dati definitivat, ca noi toti?De ce oare am gasit dosare ale colegilor dvs prost concepute, moarte dn start si suspendate sau respinse cererile inca de la I termen?Pentru ca lipseste pregatirea necesara?De ce, cand unii din vs va prezentati la telefon nu spuneti ce suneti de fapt - avocat, jurist- si va prezentati doar numele ?De ce cand deschidem discutia despre functionarea celor doua barouri, unii dintre dvs recunoasteti ca sunt nele incalcari ale legii?