avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere in Baroul traditional sau Baroul Bota ? ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere in Baroul traditional sau Baroul Bota ? Diferente ? Avantaje ?

Poate cineva sa explice care sunt diferentele dintre cele doua barouri ?
Functioneaza in paralel ?
Care sunt avantajele si dezavantajele inscrierii in unul din Barouri ?
De ce sa nu-l aleg pe celalalt ?
In ce localitati sunt constituite Barourile Bota ?
Profeseaza fara probleme acestia ? In ce localitati ?
In Romania totul este posibil, suntem o tara de avocati, problema noastra este ca sunt juristi putini. De ce spun acest lucru? pentru ca toti interpretam legea cum vrem noi, mai bine zis, cum convine.
Un lucru este clar nu ati sufli nasul in contra vantului pentru risti sa te stropesti pe pantofi.
@ Lorela, de ce accesul in baroul traditional e si acum conditionat de recomandarile din interior?;) Cati au promovat faimosul examen national in ultimii ani, asa cum a fost el organizat, si nu au obtinut agreerea din interior pentru a-si face stagiatura? Si sa nu uitam - pana in 2004 pana si accesul la examen era conditionat de existenta semnaturilor de recomandare !
Si de ce uniunea cea traditionala este atat de cavernoasa?:stunned: Cum se face ca membri cotizanti nu stiu ce se intampla cu banii lor??? Ca in loc de avantaje, calitatea de membru UNBR nu le aduce avocatilor obisnuiti decat obligatii financiare considerabile? Pana la urma stim cu totii ca monopolul UNBR nu are fundament in nimic, ca doar cu totii am reusit pana acum sa aruncam o privire si dincolo de ochelarii de cal :))

Eu inca nu am intalnit avocati din Baroul Bota ca sa am o parere despre valoarea lor profesionala, dar am intalnit cativa din cel traditional care se potrivesc descrierii tale - as putea sa adaug ca au si capacitati remarcabile la fentat clienti, la obtinut 3 amanari pentru lipsa aparare in aceeasi cauza, la demararea unor proceduri total pe langa cauza, la introducerea actiunii la instante necompetente, la sustinerea unor aberatii scrise, semnate si stampilate cu o parafa mare cu sigla unbr :))

Nu ar strica sa verifici de ce denumirile barourilor traditionale sunt folosite de cei din barourile paralele - qui prior tempore potior iure iti spune ceva? era in programa de definitivat?
Eu si acum dupa doi ani de avocatura ma simt tot consilier juridic, dupa cum am spus este greu sa miscam ceva din loc, pentru ca in toate domeniile se intampla acelas lucru, in tara asta este o anarhie, face fiecare ce vrea. Daca ICCJ s-a pronuntat in aceasta cauza, ce sa mai discutam, deocamdata in Romania este instanta suprema.
Am trecut si eu prin aceste dileme, mai intai in anul 1997 cund s-a propus un proiect de lege prin care consilierii juridici se transformau in avocati de afacerii, avocatii au facut greva si totul a ramas asa, in anul 2004 la aparitia legii 514 iar am tras sperante, am fost tentat sa -mi deschid o firma cu obiect de activitate - activitati juridice - , stiti ce s-a intamplat. Cu privire la baroul Bota eu nu stiu cati dintre noi ar putea sa reziste ca in fata unei sali pline de judecata sa spuna judecatorul ca practici avocatura ilegal si din oficiu sa sesizeze parchetul, dupa care sa mergi la parchet sa dai cu subsemnatul, chiar daca in ultima instanta primesti un NUP. Eu ma intreb, pentru ce toate aceste lucruri?
intotdeauna au existat divergente in ceea ce priveste baroul traditional si cel "constitutional". Eu dragi colegi, fac parte din "stimatul" UNBR, de;i sincer ]mi pare rau, iar fiul meu face parte din baroul paralel,
ceea ce putini cunoa;teti este faptul ca la CEDO, nu s/a indicat decat ca ambele barouri functioneaza fara drept de a exercita profesia. Nimic mai mult. Bota a fost mai destept cu 5 min si in 2004 si-a infiintat 42 de barouri in toata tara. Pe de alta parte cei care au fost la congres anul acesta stiu ca s-a pus din nou problema avocatilor "constitu'ionali" dar deja s-au dat prea multe NUP-uri , astfel ca s-a cerut decanilor sa o lase balta cu cei din baroul Bota, pt ca ei func'ioneaza legal in momentul de fata.
Noi nu functionam legal, pentru ca nu avem act constitutiv de infiintare , de ce? nu stiu si nici nu ma intereseaza , ma intereseaza totusi de ce dam luna de luna contributie unei "persoane juridice de drept public"? UNBR este noua titulatura a celor care au facut parte din fostul UABR , care in perioada ceausista functiona ca un corp auxiliar pe langa ministerul de justitie. Nu cunosc existenta vreunui act de infiintare, numai de functionare a profesiei de avocat.
Nu ati observat in ultima perioada ca judecatorii nu se mai lasa impresionati de faptul ca diversi colegi fac referire la faptul ca cei din baroul paralel nu functioneaza conform legii?
mai este un aspect de care ar trebui sa tineti cont, in primul rand este o meserie liberala, deci nu poate fi ingradita asa cum se doreste de UNBR #-o
Si de ce crezi ca are nevoie UNBR de un act de infiintare?
Parchetul are asa ceva?

Alte discuții în legătură

Avocat traditional vs. avocat unbr 2004 Faur Ionela-Carmen- Cabinet de Avocat Faur Ionela-Carmen- Cabinet de Avocat Daca esti proaspat absolvent de facultate stai si te intrebi unde sa te inscrii : in baroul traditional care nu are acte de infiintare , sau in baroul legal ... (vezi toată discuția)
Barouri marciuc marciuc ce parere aveti despre unbr-unbr traditional? (vezi toată discuția)
Unbr: florea sau bota ? sau amandoua!? Costi BIOLAN Costi BIOLAN Apelez la bun simt si dialog civilizat. Sunt proaspat absolvent de Drept si doresc sa urmez o cariera in Avocatura. Desi in facultate nu ni s-a spus nimic, ... (vezi toată discuția)