avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 258 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere in Baroul traditional sau Baroul Bota ? ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere in Baroul traditional sau Baroul Bota ? Diferente ? Avantaje ?

Poate cineva sa explice care sunt diferentele dintre cele doua barouri ?
Functioneaza in paralel ?
Care sunt avantajele si dezavantajele inscrierii in unul din Barouri ?
De ce sa nu-l aleg pe celalalt ?
In ce localitati sunt constituite Barourile Bota ?
Profeseaza fara probleme acestia ? In ce localitati ?
Andreea Lisievici a scris:
Ne aflam intr-o tara in care "liberal" e perceput ca "asa cum vrea muschii mei".
@ Diana: Nu contest ca poate ai dreptate, dar daca se stabilesc pe undeva onorarii minimale, atunci e o aberatie care nu trebuie incurajata.
@ romania inedit: Nu inteleg ce relevanta are hotararea respectiva. Ea nu aduce nicio taxa in plus.


Pai tocmai onorariile minimale sunt problema acestei profesii liberale .
In Romania profesiile liberale au fost acaparate de cate o mana de isteti care acuma traiesc din taxe si contributii aplicate tuturor celor care desfasoara aceasta profesie liberala .

Membrii CECCAR platesc cotizatie fixa plus 8% din veniturile realizate , iar SRL-urile cotizatie fixa + 10 % din veniturile realizate .

Daca nu era asociatia lui Pompiliu Bota , si la avocati acuma era cam tot la fel .

Din pacate Baroul condus de Bota este legal , altfel Pompiliu Bota ar fi fost arestat .

Pai uniunea notarilor publici si toate celelalte asociatii care au acaparat profesiile liberale , nu este tot asociatie ?

De ce nu se da acces liber la notarie ?

Cred ca este clar ca onorariile minime nu mai exista decat poate unde au ramas ca practica. Asa ceva nu este reglementat in prezent.

Nu stiu ce 8% sau 10% mentionezi mai sus, nu ca ar avea importanta. Contributiile unui avocat sunt (ca tipologie) aceleasi ca ale unui angajat, numai asigurarile sociale sunt separate iar procentul este cu 0,5% mai mare si plafonat.

Ilegal nu inseamna neaparat penal.

Uniunea notarilor publici nu e asociatie, asa cum nu e nici baroul. Asociatiile se infiinteaza in baza OG 26/2000, la judecatorie. Asociatiile profesionale, daca vrei sa le numim asa, sunt TOATE infiintate prin lege, deoarece sunt institutii de interes public.
Andreea Lisievici a scris:

Cred ca este clar ca onorariile minime nu mai exista decat poate unde au ramas ca practica. Asa ceva nu este reglementat in prezent.

Uniunea notarilor publici nu e asociatie, asa cum nu e nici baroul. Asociatiile se infiinteaza in baza OG 26/2000, la judecatorie. Asociatiile profesionale, daca vrei sa le numim asa, sunt TOATE infiintate prin lege, deoarece sunt institutii de interes public.

Dar baroul asa zis traditional nu are lege de infiintare , asa ca amandoua barourile sunt absolut legale . .
Eu cred ca sunt monopoluri , nu institutii de interes public .
Daca erau institutii de interes public , nu monopoluri , numarul notarilor nu era limitat , si oricine indeplinea conditiile si dadea examen putea sa devina notar public .

Uniunea Nationala a Notarilor Publici precizeaza pe site ca este organizatia profesionala cu personalitate juridica a notarilor publici din România.

Pentru ca nicio instanta nu are documentele de infiintare are barourilor traditionale , iar calitatea de avocat definitiv se dobândeşte conform art. 19 alin. 1, 2, 3 din Legea nr. 51/1995, republicată , asta inseamna ca pot exista mai multe barouri , daca sunt indeplinite conditiile legale .

Eu nu vreau sa starnesc controverse , vreau doar ca in cadrul acestui topic sa fie lamurita orice nedumerire .

:offtopic: Eu sunt contabil si nu intentionez sa devin avocat .

Consider ca baroul traditional are mai multi membri din acelasi motiv pentru care cea mai mare parte a cetatenilor sunt declarati ca fiind crestini ortodoxi , chiar daca ei nu au fost niciodata la biserica .
romania inedit a scris:
Dar baroul asa zis traditional nu are lege de infiintare

Cum nu? :) Bineinteles ca are.

Eu cred ca sunt monopoluri , nu institutii de interes public .

O profesie de acest gen nu poate fi supusa controlului si reglementarii mai multor organisme profesionale. Trebuie sa existe criterii unice si reglementari unice, lucru care se intampla in toate tarile. Sau poate ar trebui sa existe mai multe protectii ale consumatorului, mai multe autoritati de reglementare in energie, etc, desi nu cred.

Daca erau institutii de interes public , nu monopoluri , numarul notarilor nu era limitat

Nu discut depre notari pentru ca nu stiu unde e reglementat acest aspect. In plus, aici vorbeam de avocati.

Pentru ca nicio instanta nu are documentele de infiintare are barourilor traditionale , iar calitatea de avocat definitiv se dobândeşte conform art. 19 alin. 1, 2, 3 din Legea nr. 51/1995, republicată , asta inseamna ca pot exista mai multe barouri , daca sunt indeplinite conditiile legale .

Nici pe departe. Acte de infiintare nu are nici macar instanta aia care se ceara asa ceva, ca si ea e infiintata tot prin lege. Desigur, asta pana nu isi face cineva justitie paralela, cum s-a spus acum cateva pagini :))

Consider ca baroul traditional are mai multi membri din acelasi motiv pentru care cea mai mare parte a cetatenilor sunt declarati ca fiind crestini ortodoxi , chiar daca ei nu au fost niciodata la biserica .

CU deosebirea ca a face parte din barou presupune anumite eforturi (de ex. examen de admitere si def), pe cand afilierea la o religie, nu. Nu cred ca-s comparabile.
Mai nou am inteles ca cele doua barouri o sa fuzioneze , si asa o sa se termine odata cu aceasta lupta pentru monopolul profesiei de avocat !

Inspectorii de la Protectia Consumatorilor sunt platiti din bani publici , la fel se intampla cu justitia , pentru ca nu este admis sa existe justitie privata .

In marea majoritate a instantelor din tara , avocatii din baroul unde este sef Pompiliu Bota au fost acceptati de instante fara probleme , iar odata cu cresterea numarului celor afiliati la acest barou , o sa inceteze si aceasta lupta pentru administrarea cotizatiilor avocatilor .

Alte discuții în legătură

Avocat traditional vs. avocat unbr 2004 Faur Ionela-Carmen- Cabinet de Avocat Faur Ionela-Carmen- Cabinet de Avocat Daca esti proaspat absolvent de facultate stai si te intrebi unde sa te inscrii : in baroul traditional care nu are acte de infiintare , sau in baroul legal ... (vezi toată discuția)
Barouri marciuc marciuc ce parere aveti despre unbr-unbr traditional? (vezi toată discuția)
Unbr: florea sau bota ? sau amandoua!? Costi BIOLAN Costi BIOLAN Apelez la bun simt si dialog civilizat. Sunt proaspat absolvent de Drept si doresc sa urmez o cariera in Avocatura. Desi in facultate nu ni s-a spus nimic, ... (vezi toată discuția)