avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camere video de supaveghere in holul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camere video de supaveghere in holul blocului

Stie cineva daca exista vreun impediment legal in privinta instalarii unui sistem video de supraveghere in holul blocului? Adunarea generala a hotarat acest lucru, iar Comitetul Asociatiei urmeaza sa puna in aplicare hotararea, prin alegerea unei oferte de cumparare si instalarea unui sistem cu doua camere, amplasate in holul blocului. Exista vreo limitare legala din acest punct de vedere? Adica, poate cineva sa invoce "dreptul la imagine" de exemplu, sau alte prevederi legale, pentru a ne impiedica in demersul nostru?

Va multumesc anticipat !
Ultima modificare: Luni, 22 Aprilie 2013
ContSters61389, utilizator
Cel mai recent răspuns: 280366 , utilizator 09:07, 30 Aprilie 2013
Da, dar pentru montarea camerelor video este necesar acordul individual al tuturor PROPRIETARILOR. Nici nu mai conteaza ce a hotarat adunarea generala!!!

Multumesc ! Imi puteti comunica Legea/art./etc pentru a fi pe deplin lamuriti !?

Ultima modificare: Duminică, 28 Aprilie 2013
Adriantot, moderator
LEGE nr. 677 din 21 noiembrie 2001 (*actualizata*)
pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date
Bun, am descarcat Legea 677/2001, versiunea consolidata 2012. Aveti amabilitatea de a-mi preciza si articolul sau articolele din Lege !?

Am postat Legea la

[ link extern ]

pentru ca sa stim cu totii despre ce vorbim !
Ultima modificare: Duminică, 28 Aprilie 2013
ContSters61389, utilizator
Legea respectiva, in totalitatea ei, se refera la problema in discutie. Cititi art. 5, 15, 18...

Alte discuții în legătură

Sistem supraveghere video la bloc Viorel_Lucaciu Viorel_Lucaciu Daca adunarea generala a asociatiei hotaraste co o majoritate de 75% montarea unui sistem de supraveghere si inregistrare video in lift , la intrare si la ... (vezi toată discuția)
Sistem de supraveghere alexmihalache alexmihalache Buna ziua. Am si eu o intrebare! in blocul in care locuiesc sau instalat 6 camere de supraveghere 1 camera bate fix pe usa apartamentului meu si ma deranjaza ... (vezi toată discuția)
Instalarea de camere de supraveghere in holul blocului sandrad sandrad Buna ziua. Suntem o asociatie de proprietari care dorim sa instalam o camera de supraveghere la parterul blocului, avind in vedere ca anumiti proprietari ... (vezi toată discuția)