Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camere video de supaveghere in holul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camere video de supaveghere in holul blocului

Stie cineva daca exista vreun impediment legal in privinta instalarii unui sistem video de supraveghere in holul blocului? Adunarea generala a hotarat acest lucru, iar Comitetul Asociatiei urmeaza sa puna in aplicare hotararea, prin alegerea unei oferte de cumparare si instalarea unui sistem cu doua camere, amplasate in holul blocului. Exista vreo limitare legala din acest punct de vedere? Adica, poate cineva sa invoce "dreptul la imagine" de exemplu, sau alte prevederi legale, pentru a ne impiedica in demersul nostru?

Va multumesc anticipat !
ContSters61389, utilizator
Da, dar pentru montarea camerelor video este necesar acordul individual al tuturor PROPRIETARILOR. Nici nu mai conteaza ce a hotarat adunarea generala!!!

Multumesc ! Imi puteti comunica Legea/art./etc pentru a fi pe deplin lamuriti !?

Adriantot, moderator
LEGE nr. 677 din 21 noiembrie 2001 (*actualizata*)
pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date
Bun, am descarcat Legea 677/2001, versiunea consolidata 2012. Aveti amabilitatea de a-mi preciza si articolul sau articolele din Lege !?

Am postat Legea la

[ link extern ]

pentru ca sa stim cu totii despre ce vorbim !
ContSters61389, utilizator
Legea respectiva, in totalitatea ei, se refera la problema in discutie. Cititi art. 5, 15, 18...