Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de preaviz

Buna ziua

Exista vreo solutie legala pentru a obtine de la un angajat de top management un preaviz mai mare 45 de zile prevazut in Codul Muncii pentru functii de conducere?

Va multumesc !

Gabriela Somesan, Consultant resurse umane
Exista o modalitate ... incheierea unui act aditional ...citind Codul Muncii o sa vedeti ca aveti posibilitatea sa stabiliti un preaviz mai marte decat cel mentionat in mesajele dvs...
freeelis a scris:

Exista o modalitate ... incheierea unui act aditional ...citind Codul Muncii o sa vedeti ca aveti posibilitatea sa stabiliti un preaviz mai marte decat cel mentionat in mesajele dvs...

Multumesc ! Daca-i asa atunci voi gasi solutia !
O zi frumoasa !
Este solutia .... dar ce prevaiz doriti sa stabiliti?
Cumva in cazul concedieri se poate mari durata preavizului?
codulmuncii, utilizator
Da, se poate mari in cazul concedierii durata preavizului .. Codul Muncii prevede minim 20 de zile lucratoare.