avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de preaviz

Buna ziua

Exista vreo solutie legala pentru a obtine de la un angajat de top management un preaviz mai mare 45 de zile prevazut in Codul Muncii pentru functii de conducere?

Va multumesc !

Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2013
Gabriela Somesan, Consultant resurse umane
Cel mai recent răspuns: Gabriela Somesan , Consultant resurse umane 15:45, 8 Mai 2013
Exista o modalitate ... incheierea unui act aditional ...citind Codul Muncii o sa vedeti ca aveti posibilitatea sa stabiliti un preaviz mai marte decat cel mentionat in mesajele dvs...
freeelis a scris:

Exista o modalitate ... incheierea unui act aditional ...citind Codul Muncii o sa vedeti ca aveti posibilitatea sa stabiliti un preaviz mai marte decat cel mentionat in mesajele dvs...


Multumesc ! Daca-i asa atunci voi gasi solutia !
O zi frumoasa !
Este solutia .... dar ce prevaiz doriti sa stabiliti?
Cumva in cazul concedieri se poate mari durata preavizului?
Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2013
codulmuncii, utilizator
Da, se poate mari in cazul concedierii durata preavizului .. Codul Muncii prevede minim 20 de zile lucratoare.

Alte discuții în legătură

Preaviz demisie - 15 sau 20 de zile si_monna si_monna Buna ziua! Vreau sa imi dau demisia si in contractul de munca, pe care l-am incheiat in 2010, scrie: \"perioada de preaviz in cazul demisiei este de 15 zile ... (vezi toată discuția)
Demisie cu preaviz tavita tavita Am dorit sa imi dau demisia cu preaviz ( 20 zile calendaristice, cat era trecut in C.I.M., ca si termen), dar compania mi-a solicitat demisia cu termenul ... (vezi toată discuția)
Preaviz in contractul individual de munca florinangelescu florinangelescu Buna ziua, Am incheiat un CIM citit in graba acum 6 luni, iar de curand mi s-a oferit un post la o alta companie. Cand am ajuns acasa, am recitit contractul ... (vezi toată discuția)