Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate vinde, ipoteca un imobil cu nuda proprietate?!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate vinde, ipoteca un imobil cu nuda proprietate?!

Buna,

Detin un apartament cumparat de la bunicii mei iar pe contractul de vanzare cumparare este trecut Nuda Proprietate si "Noi,vanzatorii, declaram ca ne rezervam dreptul de folosinta cu privire la apartamentul care face obiectul contractului". Intrebarea mea este daca pot sa vand acest apartament fara consimtamantul bunicei?! ( Bunicul a decedat cu ceva timp in urma) iar relatia cu bunica este una dificila. Precizez ca de cand s-a incheiat contractul ea nu a locuit in apartament. Daca nu se poate vinde acesta se poate ipoteca la banca?

Va multumesc.
ioana ..esti faina:) :flowersblue:
milicadamian a scris:

am inteles asta dar imi da de gandit alin 4 al 714
adica cum e liber dar e ingradit si-l am doar pana moare uzufructuarul

am uitat sa scriu ca uzufructoarul initial ..
si ca eu fiind al cincilea cumparator

cum suna: eu, milica vand dreptul meu.... pe periada cat traiesc:D

Se aplică cu prioritate principiul conform căruia uzufructul poate fi constituit cel mult viager în favoarea uzufructuarului (ca durată).
Deci, odată constituit dreptul de uzufruct acesta poate dura maxim până la decesul persoanei în favoarea căreia a fost constituit chiar dacă în această perioadă este înstrăinat la mai multe alte persoane succesiv.

Proprietarul însă va putea constitui un alt drept de uzufruct în favoarea altei persoane (drept care poate fi din nou viager pe perioada vieții acesteia), după decesul persoanei în favoarea căreia a fost constituit inițial.

Cu alte cuvinte, constituirea dreptului de uzufruct și înstrăinarea dreptului de uzufruct nu sunt chiar sinonime...

Deci vând dreptul meu care e valabil doar pe perioada cât trăiesc deoarece nu sunt proprietar ci doar uzufructuar.
Dacă aș fi proprietar nu aș vinde uzufructul ci l-aș constitui pe durata vieții celui în favoarea căruia se constituie acel drept.
Patrick_, utilizator
de unde rezulta ceea ce spuneti?
ContSters290615, utilizator
Exclusiv din Codul civil.
este...ca rezulta ca pricipiul care este cu prioritate ca nu poate decat fi pe viata uzufructuarului
adica un fel de "Sa mor io":rofl: