Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul fara plata

pe motivul ca nu avem de lucru,ne-a fost sugestionat sa ne luam concediul de odihna prin rotatie, fiecare dintre noi cateva zile, max o saptamana.
cand am revenit la serviciu am constatat ca se intocmise un tabel cu fiecare dintre angajati cu programare la concediul fara plata si ni s-a inaintat personal sa semnam de buna voie aceste cereri pana la durata de doua saptamani.
ce considerati , este intemeiat ;legal aceste proceduri? ce se intampla daca refuz si nu semnez aceasta cerere pentru concediul fara plata?
Am postat, la randul meu, o intrebare. DA, sabia lui Damocles exista....Angajatorul poate lua decizii...pripite sau nu...de judecat in instanta, sau nu...Mai exista si nodul in papura...Va poate acuza folosind gaselnite...Lumea asta nu e dreapta...Nu ati observat?!
Stati linistit, domnul freeelis ne va raspunde amandurora.

cititi si aici despre fractionarea CO:

www.avocatnet.ro/content/for...

Numai bine!
Herra_, utilizator
cu stima multumesc d herra
@ Herra

Topicul era despre CFP si nu despre CO ...

Despre angajator si initiativa lui la CFP puteti vedea fostul CCMN , art.43 (5) : In cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea temporara a activitatii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluarii ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fara plata.
inseamna ca nu vad bine?!
pe motivul ca nu avem de lucru,ne-a fost sugestionat sa ne luam concediul de odihna prin rotatie, fiecare dintre noi cateva zile, max o saptamana.

in rest nu am inteles...CCMN nu mai este in vigoare...
multumesc frumos

Herra_, utilizator
Si denumirea topicului si in context apare CFP

.... cand am revenit la serviciu am constatat ca se intocmise un tabel cu fiecare dintre angajati cu programare la concediul fara plata .....

:)