Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul fara plata

pe motivul ca nu avem de lucru,ne-a fost sugestionat sa ne luam concediul de odihna prin rotatie, fiecare dintre noi cateva zile, max o saptamana.
cand am revenit la serviciu am constatat ca se intocmise un tabel cu fiecare dintre angajati cu programare la concediul fara plata si ni s-a inaintat personal sa semnam de buna voie aceste cereri pana la durata de doua saptamani.
ce considerati , este intemeiat ;legal aceste proceduri? ce se intampla daca refuz si nu semnez aceasta cerere pentru concediul fara plata?
Conf art 153 alin 1 CM pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată. CCMN nu mai exista si deci nu mai produce efecte juridice.

Asadar angajatul are dreptul, nu obligatia de a solicita CFS. Nici o prevedere legala nu da dreptul angajatorului de a trimite angajatii in CFS. In concluzie sfatul meu e sa nu semnati nici o cerere de CFS, fie ea individuala sau colectiva. Daca o semnati e ca si cum plecarea in CFS ar fi fost din initiativa dvs. Angajatorul nu va poate obliga sa mergeti in CFS.
Pot exista situtaii in care angajatorul poate trimite in CFP , asa cum a existat in prevederea din fostul CCMN.
Ca de exemplu...?
Ca de exemplu : incazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea temporara a activitatii - in loc de somaj tehnic se poate adopta varianta cu CFP pe o durata maxima de x zile.

@freeelis
Temei legal aveti pentru ceea ce sustineti?