Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Referendum pentru maidanezi
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Referendum pentru maidanezi

Romania...o tara inapoiata...o tara care datorita furaciunilor din partea tuturor celor care au luat bani pentru a se ocupa de problema cainilor nu au fost in stare a se descurca.

Uciderea cainilor ce va aduce?
Oprobiul public international.

In tarile dezvoltate animalele sunt protejate insa acolo nu se fura din banii alocati.
Solutia cu adaposturile pentru caini era una simpla insa toti factorii de conducere nu au dorit cu adevarat sa fie rezolvata.

Cat de usor putea fi rezolvata problema si nu au rezolvat-o...
Acum se afla sub presiune si criza de timp si ca sa iasa bine vor sa ucida cainii.
Doar in Romania se poate asa ceva...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ne aflam intr-adevar intr-o situatie in care prin decimare, manipulatorii maselor lasa sa se inteleaga ca problemele vor disparea. Gresit, fiindca aceasta situatie tergiverseaza inca din anul 2002, an in care sa dat legea nr. 227, dar scopul avarilor a primat, acestia insusindu-si toti banii, alocati in scopul gestionarii vietii necuvantatoarelor. Acum solutia din punctul meu de vedere este rezonabil de simpla, acele ONG-uri care au luat bani pentru acest scop, persoanele fizice etc. sa restituie acele sume cu dobanzile aferente, urmand ca primariile din toata tara, sa se ocupe de crearea si gestionarea adaposturilor pentru animalele fara stapan, fiind eutanasiate doar acele animale care sunt grav bolnave. Sincer nu inteleg de ce nu au fost eutanasiati acei caini care sa dovedit ca au ucis baietelul....ce se vrea in continuare de la ei....sa fie lasati in libertate si sa mai manance pe cineva...
Teoretic totul este simplu,conform dictonului "dinte pentru dinte...
Legal ,solutionarea este mai complexa .
Pentru temeinica si legala solutionare au fost prelevate probe ADN,urmeaza rezultate concrete asupra animalelor din haita vinovata
Intrebarea este daca se extermina haita respectiva,garantat,se va instaura ordinea si siguranta pe intreg teritoriu capitalei sau interesul alesilor este si in acest caz regional ...?
Raspunsul este evident nu,deoarece sursa cainilor fara stapan reprezinta si implica responsabilitatea oamenilor,nu numai a celor de pe teritoriul capitalei unde se doreste referendum
Referendum care sigur urmeaza sa manance niste fonduri,care insa nu vor determina peste noapte schimbarea mentalitatii si a responsabilitatii detinatorilor de animale
Si in tarile civilizate care s-au confruntat cu problema cainilor fara stapan, situatia a fost solutionata cu intelepciune ,prin asigurarea de adaposturi
Chiar daca referendumul va obtine un majoritar vot pentru eutanasierea cainilor fara stapan,
operatia va necesita timp.fonduri,timp in care "septelul" de caini fara stapan se va reface datorita lipsei de civilizatie si de responsabilitate a oamenilor din afara capitalei care desi nu vor participa la referendum,periodic vor aduce spre capitala noile generatii de pui ale cainilor din ograda proprie...
Situatia de moment care a generat impunerea masurii extreme eutanasierea,ar mai trebui sa determine alesii neamului,sa constate ,eventual sa dispuna modificari ale normelor prin care ,criminalii in serie-existenti in numar mare si pentru care sunt alocate fonduri substantiale sunt condamnati numai la inchisoare....
Deci tot omul - in cazul uciderii de semeni,isi asuma responsabilitatea sa emita hotarari distincte poate discriminatorii ,pentru om inchisoare ,pentru caine exterminarea... o fi temeinic ,o fi moral...??
ynocentta, utilizator
Eu ii iubesc pe oamenii mai mult decat pe animalele. Si cred ca asa sunt toti oamenii normali.
Cineva punea in balanta ori spunea sa alegem intre oameni si caini. E o gluma sau un test pentru nebuni. Daca ar fi sa ai o firimitura de paine si vezi un om care moare de foame si alaturi un caine la fel, oare exista oameni care sa-i dea firimitura de paine cainelui si sa lase omul sa moara!? Nu cred acest lucru decat daca cel ce are painea in mana nu este OM, ci caine!
Iubitorii de caini sunt oameni pe care-i iubesc ca si pe iubitorii de vaci, de cai, de elefanti si de orice alte vietuitoare. Nu sunt cu nimic mai buni si nu trebuie sa fie cu nimic mai discriminati in sensul bun.
Adica de ce acestia sustin cainii maidanezi si nu sustin caii, vacile, porcii care pot trai pe langa blocuri si gunoaiele oraselor!?
Pai calul e mai curat decat cainele.
Vaca e sfanta in India.
Porcul e delicios la gratar...

Eu de mult timp vreau sa dispara cainii din oras, cainii de pe strada, cainii cu fara stapan dar si cei cu stapan care nu stiu sa-i stapaneasca. Vad zilnic inconstienti cu ditamai dulaii fara botnita, fara lesa (uneori au stapanii lesa in mana dar nu legata de gatul fiarei), oameni care ies cu asemenea animale in parc, pe trotuar, in public... Inconstienti!

Dupa aceasta ultima crima mi-am amintit de un titlu de carte si adopt aceasta atitudine pe care o exprim public: "Si-atunci i-am condamnat pe toti la moarte"! Vedeti filmul chiar daca nu are legatura cu cainii. Dar eu pe caini i-am condamnat.
[ link extern ]
si daca ii iese referendum-ul lu' oprescu cum se doreste (sa-i omoare pe cainii de pe strazi), cum vor proceda, pun armata pe ei, cheama nato, sau cum?

asta o face ca n-are bani sa-i izoleze pe caini (singura solutie a unui om normal).

sa se imprumute. sa ceara ajutorul ue. americanilor. sau sa demisioneze.

Cum sa se accepte solutia demisiei cand in joc sunt milioane de euro care pot "imbunatatii" starea alesilor sa solutioneze eutanasierea ?
Nu constatati discrepantele intre acte 104.000 exemplare caini ridicate din strada 80% exterminate ,20%sterilizate +relocate
Primaria Generala vehiculeaza valoarea de 140.000 maidanezi,reprezentantul cabinetelor medicale=ex consilier sustine existenta numai a 40.000 maidanezi
Dar,de ce autoritatea in drept nu analizeaza discrepantele de la ONG-urile care declara ca au primit fonduri prin care justifica sterilizarea a mii de maidanezi care insa nu se regasesc faptic...,daca exista fonduri substantiale alocate dar nejustificate in fapt,de ce autoritatile nu cerceteaza si modalitatea de preluare fonduri europene si eventual sa cerceteze discordantele intre scriptic si realul din strada ?
In final se va repeta episodul cu gripa porcina si aviara,se vor aloca fonduri,se vor comunica date care vor bucura si linisti fractiunea de populatie,vor apare alte capete de afis ,dupa care in alte zone din tara ,vor apare noi si inevitabile cazuri de agresiune canina
Problema maidanezilor este veche de pe timpul comunismului,fiind generata de demolari masive,in urma carora proprietarii lasau ce nu mai aveau nevoie
A facut obiectul plancardelor de agatat voturi pentru primari si grupuri politice ,ca in final,in 2013 sa explodeze cu evenimentele tragice mult mediatizate care in fapt cu acelasi deznodamant tragic s-au derulat si cu cetateanul strain si alte persoane
Nimeni nu isi doreste sa fie tinta atacului maidanezilor-indiferent unde in tara-aici deja s face distinctia referendum in capitala...restul cum intelege primaria locala- care se plange ca nu are fonduri pentru iarna,pentru asigurat ajutorul pentru caldura
Dupa cum ne arata istoria,posibil ca in urma votului sa se dispuna materializarea masurii extreme eutanasierea,teoretic ,capitala va deveni zona lipsita de factor canin,dar regional cum asigura alesii neamului siguranta omului sau acesta traieste numai in capitala ??