Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura suspendarii cursului prescriptiei executarii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura suspendarii cursului prescriptiei executarii silite

Daca in timpul judecarii unei actiuni apar cauze de suspendare fie voluntara, fie de drept (facultativa sau judecatoreasca), pentru a determina sistarea judecatii si pentru ca aceste efecte suspenzive sa opereze este necesar ca instanta sa pronunte in acest sens o Incheiere.

Acum ma intreb, oare in privinta suspendarii cursului prescriptiei nu se procedeaza la fel?
Am in vedere cazul prevazut de art. 405 indice 1(1 lit.c, cpc : "Cursul prescriptiei se suspenda : c) atat timp cat debitorul isi sustrage veniturile si bunurile de la urmarire." In aceasta situatie organul de executare nu cumva este obligat sa incheie un proces-verbal (art.388cpc) prin care sa constate aceasta stare de fapt?
:coffee:

Nu v-am acuzat, era doar o observatie. Chiar daca o putea invoca si atunci, asta nu inseamna ca nu o poate invoca si acum cand i se opune prescriptia dreptului de a cere executarea silita.
Nu, nu intelegeti!
Altceva vreau sa evidentiez: daca creditorul avea o cauza de suspendare cum de a fost posibil totusi sa execute?
Si mai mult, cum ar mai fi posibil acum, dupa ce prescriptia a fost intrerupta prin trecerea la executare sa invoce o cauza de suspendare cunoscuta de creditoare inca de la inceputul executarii silite?

In materie fiscala, acolo unde cauzele de suspendare a cursului prescriptiei sunt aceleasi cu cele prev.in cpc, este obligatoriu (din practica fiscala vorbesc) ca atunci cand apare sau se invoca aceasta cauza de suspendare , sa fie neaparat constatata printrun p-v incheiat de catre executor!
Daca ar fi altfel...creditoarea ar avea posibilitatea sa intinda un titlu..si 100 de ani...si nu cred ca asta a fost intentia legiuitorului.
ContSters40598, utilizator
mihnea58 a scris:

Nu, nu intelegeti!
Altceva vreau sa evidentiez: daca creditorul avea o cauza de suspendare cum de a fost posibil totusi sa execute?
Si mai mult, cum ar mai fi posibil acum, dupa ce prescriptia a fost intrerupta prin trecerea la executare sa invoce o cauza de suspendare cunoscuta de creditoare inca de la inceputul executarii silite?

In materie fiscala, acolo unde cauzele de suspendare a cursului prescriptiei sunt aceleasi cu cele prev.in cpc, este obligatoriu (din practica fiscala vorbesc) ca atunci cand apare sau se invoca aceasta cauza de suspendare , sa fie neaparat constatata printrun p-v incheiat de catre executor!
Daca ar fi altfel...creditoarea ar avea posibilitatea sa intinda un titlu..si 100 de ani...si nu cred ca asta a fost intentia legiuitorului.

Cauza aceea suspenda curgerea termenului de prescripite si nicidecum executarea. Cum sa nu execute?

Fara sa jignesc pe nimeni, un exemplu din practica unui executor bugetar nu este cel mai fericit exemplu. Majoritatea dintre ei nu cunosc foarte bine nici camcar codul fiscal si de procedura fiscala . Este un adevar.

Creditoarea n-ar putea sa intinda un titlu, nici daca ar trege de el. Foaia s-ar rupe. :) Este dreptul creditorului sa-si recupereze creanta si este imoral pentru un debitor sa astepte sa curga termenul de prescriptie pentru a nu-si indeplini obligatiile legale sau conventionale. Daca este un creditor diligent, termenul de prescriptie nu se implineste niciodata.
Nu vorbim aici despre moraliatate, dezbatem doar un caz de suspendare, restul e..poveste!

Ce aratam mai sus, din practica executionala bugetara, erau doar sustinerile unor mari profesori. Adica am luat-o din carti! Inseamna ca ei vorbesc pe langa lege,nu?
Ok, si care ar mai fi posibilitatea creditorului de a constata aceasta cauza de suspendare? Trebuie doar sa astepte ca debitorul sa invoce prescriptia? Nu are la indemana nicio posibilitatea de a cerere instantei de executare, anterior declansarii vreunei contestatii la executare de catre debitor sau un tert interesat, sa constate ca a intervenit aceasta cauza de suspendare?

Multam pentru dezbatere! Poate par acid prin felul cum scriu dar..nu sunt.
Sunt doar f constiincios si vreua sa rezolv cu bine un dosar!
mihnea58 a scris:

Ok, si care ar mai fi posibilitatea creditorului de a constata aceasta cauza de suspendare? Trebuie doar sa astepte ca debitorul sa invoce prescriptia? Nu are la indemana nicio posibilitatea de a cerere instantei de executare, anterior declansarii vreunei contestatii la executare de catre debitor sau un tert interesat, sa constate ca a intervenit aceasta cauza de suspendare?

Nu va inteleg intrebarea. Unde este interesul acestui demers pentru creditor? El beneficiaza de aceasta clauza, ope legis. Poate declansa executarea silita si isi poate executa astfel creanta. Clauza de suspendare la care faceti referire este doar un mijloc de aparare in sitoatia in care i se invoca implinirea termenului de prescriptie. Daca nu i se invoca ce interes ar avea sa ceara constatarea existentei acelei clauze de suspendare? Care ar fi finalitatea? Sa poata executa silit? Pai el poate sa execute oricum pentru ca si implinirea termenului de prescriptie trebuie constata de instanta, nu opereaza ope legis.