Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Amenda ITM asociatie de locatari Bucuresti
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Amenda ITM asociatie de locatari Bucuresti

Buna ziua,
Sunt un membru al unei asociatii de locatari din Bucuresti.Recent am primit o amenda din partea ITM in valoare de 10.000 lei asociatia si 10.000 femeia de serviciu deoarece aceasta din urma nu avea incheiat CIM si era angajata doar pe baza unei conventii civile.
In aceasta situatie am urmatoarele nelamuriri :
- poate fi contestata aceasta amenda?si daca da,cam ce sanse de castig ar exista?
- cine suporta aceasta amenda?fiecare locatar in parte sau administratorul?presedintele?
- cine are obligatia legala de a incheia aceste contracte?administratorul sau presedintele?
- din ce cunosc,se recomanda si nu se impune ca femeia de serviciu sa aiba CIM.in aceasta situatie,pe baza carei legi se aplica aceasta amenda?

Mentionez ca la adunarea generala s-a ridicat problema angajarii unei femei de serviciu cu CIM insa propunerea a fost refuzata de locatari pe motiv de taxe mai mari,suficienta existentei unei conventii civile...
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Mihai Petre
va multumesc tuturor pentru raspunsuri si lamuriri.
Domnule Eugarizan,intr-adevar presedintele a imputernicit administratorul strict pentru semnarea acelui proces verbal.
Nu suntem asociatie de proprietari din pacate.ar fi schimbat acest lucru ceva din situatia noastra?.
Conform relatarilor presedintelui si administratorului,inspectorul ITM s-a intalnit cu femeia de serviciu pe scara si de aici nu a fost decat un pas pana la amenda.
1. Nicio Lege nu prevede ca ITM-ul nu poate controla o asociatie de prorprietari.

2. Nu are nicio treaba are cine a semnat PV de sanctionare si constatare a contraventiei. Inspectorii ITM solicita imputernicire celui care reprezinta o entitate la control.

3. Nu exista nicio obligativitate din 2003 ca un administrator sau femeie de serviciu sa aiba c.i.m. intr-o asociatie de prorpietari. Legea nr.230 a aparut in 2007.

@mihaipetre1987

In aceasta situatie am urmatoarele nelamuriri :

- poate fi contestata aceasta amenda?si daca da,cam ce sanse de castig ar exista?
Amenda poate fi contestata , dar ce sanse de castig sau de pierdere nu vi le poate spune nimeni exact.

- cine suporta aceasta amenda?fiecare locatar in parte sau administratorul?presedintele?
Amenda este suportata de catre asociatie , care la randul ei se poate indrepta impotriva persoanleor vinovate.

- cine are obligatia legala de a incheia aceste contracte?administratorul sau presedintele?
Presedintele semneaza c.i.m.

- din ce cunosc,se recomanda si nu se impune ca femeia de serviciu sa aiba CIM.in aceasta situatie,pe baza carei legi se aplica aceasta amenda?

Amenda este data in baza art.260 alin.1 lit.e C.mun.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Ciudat. Nu sunteti asociatie de proprietari, dar aveti administrator si presedinte. In plus presedintele imputerniceste (!?) administratorul sa semneze numai un anume PV.
Daca nu ati platit inca amenda contraventionala, ati ratat posibilitatea de a plati numai jumatate din minim asa cum am scris in primul meu comentariu si va trebui ca asociatia sa plateasca suma trecuta pe PV incheiat de catre inspectorul de munca.
Suma de plata va fi impartita in mod egal intre proprietari, in cazul in care ajungeti in instanta. Atentie si la penalizari de intarziere, inflatie.
Daca era inregistrata conventia civila la fisc, atunci femeia de serviciu ar fi trebuit sa depuna anual o declaratie de venit si sa plateasca impozit si taxe de asigurari sociale si asigurari de sanatate.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Pentru amenzi nu se platesc penalitati de intarziere.

Suma nu se poate imparti intre proprietari. Greseala este a celor care nu au incheiat c.i.m. sau care nu au probat faptul ca cei de la ITM nu au dreptate.

Daca sunteti asociatie de locatari , atunci vedeti aceste dscutii:
www.avocatnet.ro/content/for...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vina pentru neintocmirea CIM este a presedintelui asociatiei. Atat in legea 230/2007 cat si in legislatia anterioara administratorul si femeia de serviciu se angajeaza pe baza CIM si doar ca exceptie pot colabora cu asociatia prin altfel de contracte (sper ca nu e necesar sa intram acum in aceste amanunte).
Dar utilizatorul ne explica faptul ca adunarea generala a hotarat acest lucru. Pai daca-i asa presedintele poate discuta in aceeasi formula (adunare generala) ca valoarea aceste amenzi sa fie suportata de toti si nu de el personal. Discutand cu oamenii poate obtine acordul lor si-au rezolvat problema repartizarii sumei platite drept amenda.

Dar, permiteti-mi sa ma intorc un pic la procesul verbal de amenda. Eu as contesta acest PV imediat in instanta si as solicita anularea acestuia. Asa cum s-a spus mai sus nu se aplica penaliuzari la suma stabilita...
Pentru actiunea in instanta sunt doua variante;
- cerere formulata, depusa si sustinuta de presedinte fara cheltuiali cu avocat..., daca presedintele se pricepe si are suficiente argumente
- cerere formulata, depusa si sustinuta de un avocat cu experienta in acest domeniu, care, dupa ce studiaza PV, poate da asigurari presedintelui ca sunt sanse mari de obtinere in instanta a anularii procesului verbal de amenda.

Pentru ca nu ne aude si vede nimeni aici...: Cu ceva ani in urma reprezentantii unei institutii a statului vin in control la o firma si stabilesc prin proces verbal ca acestia trebuie sa platesca ca diferente de impozit o suma enorma pentru acea firma cu 7 angajati si pe deasupra si o amenda de 30 mil lei vechi imediat. Eram in deplasare si ajungand la firma dupa 2 zile aflu de necaz. Cu amenda nu am mai avut cum sa o salvez pentru ca au platit-o pe loc. Am discutat atunci cu cei doi inspectori ce intocmisera PV, i-am lamurit imediat dar mi-au explicat ca nu au ce sa mai faca..., ca daca avea cine si cum sa le explice, sa le arate documente la control era alta situatie, ca le pare rau...
In ora uramtoare eram in biroul unui avocat prieten care a introdus cererea in instanta in aceeasi, avocat care mi-a garantat ca in cel mult 2 luni am hotararea instantei prin care nu va trebui ca firma sa plateasca sumele stabilite prin PV... Onorariul a fost chiar "onorific" daca-mi este permisa aceasta formulare: 10% din cat stabilisera inspectorii si acestia sa-i platim avocatului (repet, prieten) atunci cand vom avea sentinta in mana. Si chiar daca se spune ca avocatii buni nu "garanteaza" niciodata, prietenul meu mi-a garantat si a rezolvat-o in mai putin de 2 luni.
Am spus aceasta poveste adevarata pentru ca mie mi se pare ca 20.000 lei este o suma enorma pentru o asociatie mica iar un avocat priceput poate ar reusi sa-i ajute sa nu o plateasca si sa se multumeasca cu un onorariu de 2000 lei de exemplu sau chiar mai putin.