Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Cerere de reexaminare a onorariului expertiza contabila
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Cerere de reexaminare a onorariului expertiza contabila

Buna ziua
V-a trebui sa depun o cerere de reexaminare a onorariului pentru expertiza contabila
pentru ca instanta nu mi-a redus tariful orar la jumatate si mai mult in loc de 108 ore necesare efectuarii expertizei mi-a luat in considerare doar 30 ore.V-as ruga sa-mi spuneti daca pot sa detailez motivele cererii sau trebuie sa ma limitez la temeiul legal.Cererea se timbreaza sau nu? multumesc
In mod normal, instanta de judecata dupa ce analizeaza raportul de expertiza tehnica si modul in care expertul/ specilaistul tehnic judiciar a raspuns la obiectivele formulate, poate sa se pronunte in mod obiectiv asupra notei de evaluare a costurilor expertizei.
Conteaza mult si modul de prezentare a notei de evaluare a costurilor expertizei.
Va poate fi util daca cititi si aici www.avocatnet.ro/content/for...
gigipopa a scris:

In mod normal, instanta de judecata dupa ce analizeaza raportul de expertiza tehnica si modul in care expertul/ specilaistul tehnic judiciar a raspuns la obiectivele formulate, poate sa se pronunte in mod obiectiv asupra notei de evaluare a costurilor expertizei.
Conteaza mult si modul de prezentare a notei de evaluare a costurilor expertizei.
Va poate fi util daca cititi si aici www.avocatnet.ro/content/for...

Nota de evaluare depusa este structurata pe etapele de lucru adica studiere dosar, convocare parti, documentare, prelucrare,, cheltuieli aditionale etc,cu mentonarea numarului de ore si a tarifului orar propu. pentru fiecare etapa.Eu am depus si o anexa la aceasta nota in care sunt prezentate in detaliu lucrarile.Sper doar sa fie citita avand in vedere ca la dosarul penal disjuns s-a atasat si dosarul initial la care am depus expertiza impreuna cu nota de evaluare si decontul justificativ.Acum astept pronuntarea sentintei si sper si in stabilirea onorariului final, dupa 8 luni de la depunerea lucrarii, va multumesc pentru raspunsuri, imi sunt foarte utile
Din pacate nu eu va evaluez volumul de lucrari prestate de dvs. in cadrul expertizei tehnice judiciare.
Personal am evitat intodeauna sa mentionez un tarif orar, care poate fi interpretat dupa ureche de catre cei care analizeaza nota de evaluare (neavand la dispozitie un document legal care sa stabileasca un pret orar), fara a se avea in vedere consistenta lucrarii, altfel decat "la ochi".
Va doresc sa reusiti sa incasati un onorariu corect pentru munca depusa de dvs.
gigipopa a scris:

Din pacate nu eu va evaluez volumul de lucrari prestate de dvs. in cadrul expertizei tehnice judiciare.
Personal am evitat intodeauna sa mentionez un tarif orar, care poate fi interpretat dupa ureche de catre cei care analizeaza nota de evaluare (neavand la dispozitie un document legal care sa stabileasca un pret orar), fara a se avea in vedere consistenta lucrarii, altfel decat "la ochi".
Va doresc sa reusiti sa incasati un onorariu corect pentru munca depusa de dvs.

Exact asta este problema, lipsa unor reglementari pe criterii obiective si din pacate nu prea observ vreo preocupare din partea legiuitorilor pentru o schimbare. Pe mine prima data m-a preocupat sa fac lucrarea cat mai bine, iar in privinta banilor chiar nu m-am asteptat la minuni dar nici ca v-a fi asa greu sau chiar imposibil un tratament corect.Insa de acum voi fi mult mai atenta si la acest aspect. Va multumesc pentru sfaturi
Intotdeauna este loc de mai bine si trebuie sa invatam din fiecare aspect placut, mai putin placut si in special neplacut, pe care ni le ofera activitatea noastra.
Daca vreti sa vedeti cum se ocupa MJ de imbunatatirea activitatii de expertiza tehnica judiciara cititi si aici: www.avocatnet.ro/content/for...