Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sentinta schimbata in Italia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sentinta schimbata in Italia

Am sentinta din Romania de divort,definitiva si irevocabila.Conform acesteia,am 100% inredintat baiatul minor.Fosta sotie,reuseste in Italia sa modifice sentinta,in sensul ca i-au dat casa(eu a trebuit sa plec),si copilul sta cu ea acum.Eu m-am ales cu orele de vizita.E posibil asa ceva? Fara,motiv,doar ceea ce hotaraste un judecator italian,peste unul roman?
AVLIL a scris:

Instanta italiana e competenta, ce sa gaseasca? Lipseste acul din carul cu fan...

NU mai vinde oamenilor gogoasa cu chichita avocateasca, nu exista chichite, exista stiinta de carte sau lipsa de stiinta.
Isi inchipuie omul ca poate face din orice bici, chiar daca e ilegal, doar sa gaseasca unul care sa-i zica ce chichita avocateasca sa foloseasca...

Chite avocatesti exista si se invoca in instanta.
Alte tehnici de aparare referitore la crearea unei situatii de fapt de natura sa ajute partea prin sfaturile avocatului nu tine neaparat de chichitele avocatesti, ci de strategia apararii sub aspect tactic.Ca poate apoi pe final sa loveasca si cu o chichita avocateasca este alta problema.
Deci, sunt doua lucruri diferite...

Stiinta dreptului trebuie sa se imbine cu tactica de aparare deoarece de aceea se spune ca in justitie poti muri cu dreptatea in brate...

Practic el se putea descurca daca era bine sfatuit de avocat ca sa nu piarda copilul insa acest aspect tine de tactica apararii care trebuie sa urmeze o strategie bine gandita.
Problema lui a fost ca a avut avocat italian la acea vreme si nimic nu il impiedica sa aiba si avocat roman care sa il consilieze.
Aici zic eu ca a facut o greseala capitala.

Dar, sa lasam trecutul...

In prezent este foarte probabil ca tot o combinatie intre un avocat roman si un avocat italian sa il mai poata ajuta daca se mai poate conform legii italiene...pentru ca acum s-au complicat foarte mult lucrurile...se pare...

Pe avocatul roman chiar nu prea il interesa pana la un anumit moment legea italiana insa nu acelasi lucru se poate spune si acum...probabil...ca sigur, nu se stie... fara a se analiza cauza in concret pe speta...
Aici se putea vorbi despre o posibila chichita avocateasca...

Eu am o vorba, in Romania este precum in SUA daca avocatul vrea sa faca sa fie asa...si acolo inving de regula avocatii si nu dreptatea...
Si iarasi ajungem la vorba ca in justitie se poate muri cu dreptatea in brate...
Dar...la fel de bine poate castiga si cel care are dreptate...daca este lasat sa o dovedeasca...

Dupa parerea mea, tatal copilului avea sanse chiar si in Italia sa castige procesul daca s-ar fi judecat pe bune si nu existau dovezi de agresiune asupra minorului.

Mama abandonase copilul si asa ceva se cam sanctioneaza peste tot...

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
o fi asa,dar nu e.am probe,nu ca la abandonat,dar pe aproape.mi se spune ca nu conteaza,mai mult scrie peste tot ca nu a facut-o,cind de fapt e asa,cu proba 100%.Dar asta nu conteeaza in fata judecatorilor de aici.conteaza binele copilului,si asta pt ei nu inseamna daca tatal a fost bun ,singur,conteaza doar ce vrea mama,si aia i se da,chiar daca ani a fost o t....rfa.si cu asta am spus tot
Binele copilului sigur ca trebuie sa conteze cel mai mult si asa este legea peste tot in tarile dezvoltate insa daca mama a abandonat copilul exista foarte multe semne de intrebare...

Eu tind sa cred ca ati avut probleme in instanta si ea a avut un avocat care s-a descurcat mult mai bine decat avocatul dvs.

In mod normal aveati sanse mari sa obtineti castig de cauza...

Si in Romania se poate intampla la fel asa cum ati patit in Italia deoarece depinde de mai multi factori...
"chichitza",e ca eu m-am saturat sa-mi vad copilul 1 ora pe saptamina,intr-o camera.El la fel.si am decis sa semnez hirtia aia,provizorie,ca sa-l pot vedea mai des.Asta pt ca sufletul meu a plins destul,si al baiatului la fel,va asigur de asta
Daca ati semnat v-ati semnat sentiinta...