avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1028 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Interuperea intre doua contracte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Interuperea intre doua contracte de munca

Buna ziua

As dori sa va solicit niste informatii cu privire la ceea ce inseamna intreruperea intre 2 contracte de munca. Asa numita: intrerupere in carnetul de munca.

Mai ales ca acum nu mai exista carti de munca, cum si daca afecteaza vechimea faptul ca cineva are, sa zicem, o pauza de 2 saptamana intre doua locuri de munca.
Nu am inteles niciodata cum afecteaza acest lucru vechimea/pensia.

Daca afecteaza, este si cazul in care un contract inceteaza intr-o zi de vineri (la sfarsitul ei) iar contractul de munca nou incepe de luni (nelucrandu-se in zile de weekend la nici una din cele 2 locuri de munca) ?

Multumesc!

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:58, 14 Iunie 2022
Dvs ati primit o copie de pe c.i.m.?

Daca da, verificati ce se mantioneaza la durata acestuia si reveniti cu detalii.
Buna ziua!
Revin cu o noua problema.
La inceputul lunii iunie m-am angajatla o firma,dupa o luna mi-am dat demisia.
In contract este specificat faptul ca se primesc si bonuri de masa in valoare de 10 lei.
Se fac aproape 2 luni si nici pana in acest moment nu am primit nici un bon.
Am luat legatura cu managerul si mi-a comunicat sa iau legatura cu cei de la hr.
Cei de la hr nu stiu nimic de acel card cu bonuri.Am fost plimbata de colo colo 2 luni aproape.
Acum cateva zile,am primit mail de la hr ca acel card sodexo cu bonuri au ajuns la sediul firmei unde am lucrat.
Merg acolo,si ce sa vezi?!Nu era nici un card si nimeni nu stia nimic.
Va rog ajutati-ma cu aceasta problema.
Deja simt ca isi bat joc de mine si vreau sa actionez cumva.
Ce pot face??
Multumesc
Puteti sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Multumesc pentru raspuns.
Imi puteti explica o lege referitoare la bonurile de masa ca sa ii presez putin inainte sa actionez??
Nu sunt genu' sa faca rau doar daca merita suficient.
Multumesc!
Art.40 C.mun.
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
....
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
....

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil Anne_Mary Anne_Mary Joi, 31 august urmeaza sa termin contractul de munca la o societate, iar luni, 4 septembrie voi incepe activitatea la noul loc de munca, cu pauza de o zi intre ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate? geo_x geo_x buna. vreau sa stiu si eu daca pot beneficia de concediu de crestere a copilului pe durata de 2 ani in situatia in care eu am intreruere pe carte de munca de ... (vezi toată discuția)
Intrerupere plata cas laura76c laura76c Buna ziua, As dorii o informatie. In conditile in care mi-am dat demisia pe data de 18.04.2016 iar pe 26.05 am semnat contractul de munca in alta parte cu ... (vezi toată discuția)