Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Interuperea intre doua contracte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Interuperea intre doua contracte de munca

Buna ziua

As dori sa va solicit niste informatii cu privire la ceea ce inseamna intreruperea intre 2 contracte de munca. Asa numita: intrerupere in carnetul de munca.

Mai ales ca acum nu mai exista carti de munca, cum si daca afecteaza vechimea faptul ca cineva are, sa zicem, o pauza de 2 saptamana intre doua locuri de munca.
Nu am inteles niciodata cum afecteaza acest lucru vechimea/pensia.

Daca afecteaza, este si cazul in care un contract inceteaza intr-o zi de vineri (la sfarsitul ei) iar contractul de munca nou incepe de luni (nelucrandu-se in zile de weekend la nici una din cele 2 locuri de munca) ?

Multumesc!

Buna seara! In cazul in care prin acordul partilor maine incetam un contract , se poate incheia un altul cu data de astazi si cu incepere de maine in cadrul aceleasi firme?
Da, se poate asa ceva.
cu aceasi functie in contract sau nu are importanta acest aspect ? sau trebuie automat schimbata si functia? si aici ma refer la un caz cu o doamna care nu ma anuntat cu privire la decizia de pensionare (am mai discutat cu dumneavoastra) dar totusi va exista o decizie de incetare prin acordul partilor si tot in aceeasi zi sa intocmim un altul, pentru a avea continuitate!
Alexandra Ilie, utilizator
Nu are importanta ... poate fi angajat in aceleasi conditii ca si in primul c.i.m.
Multumesc din suflet pentru ajutor!