Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divort

Buna ziua. As dori sa stiu daca la prima infatisare la divort nu se prezinta nici unul dintre cei doi soti, ce se intampla?
Parerea mea este ca vorbiti amandoi de aceleasi situatii.

Deci:
1. Daca nu se infatiseaza partile la termen si paratul nu a cerut judecarea in lipsa, atunci se suspenda.
2. Daca paratul a cerut judecarea in lipsa sau se prezinta, actiunea se respinge ca nesustinuta.

Paratul poate cere judecarea in lipsa daca nu a facut reconventionala. E, OK? ;)
Sunt de acord cu dumneavoastra. Asta este si parerea mea. =D>
raspunsul meu a fost gresit

In sfarsit...

Cred ca numai dvs. nu ati inteles sau nu ati vrut sa intelegeti.
De dragul polemicii nu ati avut nici macar curiozitatea sa va reciiti propriul raspuns. #-o

Si acum putem sa o luam de la capat. Poate de data asta veti fi mai atent.

Ipoteza nu a specificat ca reclamantul a cerut judecarea cauzei in lipsa, nu stiu de ce tot introduceti acest lucru in discutie.
Ipoteza este ca nicunul dintre soti nu se prezinta la primul termen.

Daca dvs. imi aratati un text de lege, care prevede ca in procedura divortului se deroga de la 242 pct.2 cpc, eu unul ma dau batut.
616 acopera doar situatia in care nu se prezinta reclamantul, dar paratul este prezent!
Deci nu poate fi aplicat in situatia data, in care ambele parti lipsesc!

Dvs. faceti o interpretare personala, ori dupa cum stim:
Exceptio est strictissimae interpretationis
si
Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus

De data asta chiar nu mai inteleg ce doriti sa subliniati. Eu cred ca in speta avem doar 2 ipoteze, cele prezentate de catre doamna Gabriela. Sustin cele doua solutii prezentate de dumneaei. Despre ce vorbim aici? Ce fel de derogare? Vreti sa afirmati ca reclamantul are posibilitatea sa ceara judecarea in lipsa? Adica, vreti sa afirmati ca partea a doua a pct. 2 al art. 242 se aplica? Daca asta e problema dumneavoastra este o derogare in textul art. 616 cod de procedura civila. Singura derogare este in ceea ce priveste reclamantul.
ContSters42249, utilizator
Ce vreau sa subliniez e ca in lipsa partilor la primul termen al divortului, cauza se va suspenda conform art.242 cpc, si nu se va amana si nici nu va fi respinsa ca nesustinuta, cum pe rand ati sustinut dvs.

Reciti tot topicul si va veti da seama de unde s-a plecat si unde ati ajuns.#-o