Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Detectivi - competente si obligatii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Detectivi - competente si obligatii

Sa presupunem ca "x" apeleaza la un detectiv particular, incheie un contract (indiferent de obiect). Pe parcursul investgatiei detectivul ia cunoastinta ca "x" a savarsit o infractiune. Care sunt obligatiile legale ale detectivului? Va pastra secretul?

Este posibil sa nu fi postat subiectul corect la "penal". Imi cer scuze.
ContSters83008, utilizator
Multumesc tuturor. Consider ca toate interpretarile sunt in parte corecte. De ce? simplu. Prin ifiintarea acelui registru nu se incalca nici un drept al clientului.
Oare avocatii nu au un registru in care isi inregistreaza contractele de aistenta? Si avocatii, si orice institutie trebuie sa isi tina un registru de evidenta.
Esenta intrebarii era alta.
Poti avea incredere intr-un detectiv in aceeasi masura in care poti avea incredere intr-un avocat?
Te poti "spovedi" contracost unui detectiv fara ca acesta sa nu te "toarne/raporteze"?

Ma intereseaza numai aspectele legale. Ca.....padure fara uscaturi nu cred ca exista. #-o

Multumesc
@cautavocat

Stimate domn, avocatul nu "da raportul" nimanui cu privire la clientii lui. Chiar si in caz de perchezitie documentele avocatului se considera cu caracter secret, confidential etc...

Exista intr-adevar un registru... trebuie si clientu` sa "aiba ceva la mana" nu?

Cat despre incredere... depinde de la om la om nu de la profesie la profesie :secret:

"Cat despre incredere... depinde de la om la om nu de la profesie la profesie :secret:"

Aveti perfecta dreptate.

Am mentionat ca: "padure fara uscaturi..............."

dorians a scris:

@cautavocat

Stimate domn, avocatul nu "da raportul" nimanui cu privire la clientii lui. Chiar si in caz de perchezitie documentele avocatului se considera cu caracter secret, confidential etc...

Exista intr-adevar un registru... trebuie si clientu` sa "aiba ceva la mana" nu?

Cat despre incredere... depinde de la om la om nu de la profesie la profesie :secret:

Este obligat-sa dea raportul-atunci cind prin activitatea clientului sunt vizate siguranta nationala a unui stat....s.a.s.m.d.Acest lucru este valabil pentru orice cetatean al tarii.
La perchezitie ,avocatul semneaza acte ,nu intocmeste.Unde este secretul si confidentialitatea,etc....
Exista intr-adevar un registru...unde este inregistrat...:)
Nu are rost sa continui discutia pentru ca o fac PE TIMPUL MEU.

1 Opinia mea este clara in aceasta privinta
2 initiatorul topicul a fost lamurit (sper)
3 cititi printre randuri sau chiar nu intelegeti (parerea mea)

:closedtopic: