avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 371 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Detectivi - competente si obligatii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Detectivi - competente si obligatii

Sa presupunem ca "x" apeleaza la un detectiv particular, incheie un contract (indiferent de obiect). Pe parcursul investgatiei detectivul ia cunoastinta ca "x" a savarsit o infractiune. Care sunt obligatiile legale ale detectivului? Va pastra secretul?


Este posibil sa nu fi postat subiectul corect la "penal". Imi cer scuze.
Ultima modificare: Duminică, 12 Aprilie 2009
ContSters83008, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:40, 16 Aprilie 2009
Categoric, a fi detectiv particular (sau investigator, chiar platit de Stat) e o arta.
Din punctul meu de vedere un avocat care se respecta colaboreaza cu un detectiv particular – pt ca sunt cauze in care talentul unui detectiv, disponibilitatea acestuia, accesul - mai larg - in anumite conditii (diferite de cele ale angajatilor la Stat) sunt de mare ajutor...
Va doresc succes in activitate!
@ trope_doi

Punctul meu de vedere este ca are OBLIGATIA sa divulge informatii atunci cand i se cer de catre institutiile aratate. Obigatie legala. Ca treci alte date in registru... e treaba fiecaruia insa cred ca deja vorbim despre infractiunile de fals. Evident nu lucrez in domeniu ...
Sincer -din punct de vedere personal- cei care falsifica (in orice mod si pentru orice scop) acte nu imi insprira pic de incredere. De unde stiu ca nu o sa se intoarca si impotriva mea :hm:

opinia mea esta

DA, ar trebui sa apara
Cam cand au ei chef (in cadrul unui caz pe care il au de rezolvat) sau cred ca pot afla ceva nou pe seama muncii detectivului

Nasol... dar cam asta scrie "la lege"
Ultima modificare: Miercuri, 15 Aprilie 2009
dorians, utilizator
dorians, ai dreptate in ceea ce afirmi...
Daca, vreodata, imi va da prin minte sa devin detectiv particular voi face tot ceea ce este posibil – legal – sa apar interesele clientului si sa nu colaborez cu organele Statului... daca nu e imperios necesar... (si, de regula, nu e).
Cand ceva mi se pare abuziv am prostul obicei de a "sapa” pt a gasi argumente legale si de a "pacali" adversarii folosind "armele” lor. Daca nu se poate si nu se poate asa, imi asum riscul de a lucra in intersul clientului si de a plati pt ca i-am aparat acest interes.
Frumos. Mai rau e daca nu iti dai seama pe cine aperi...:rolleyes:
Haida-de! Nu m-am nascut saptamana trecuta... asa ca imi dau seama pe cine apar... In plus, nu am obligatia de a accepta oricare cerere – spre deosebire de procurori si unii avocati penalisti...
Referindu-ma la client intelg ca am acceptat... iar daca se va dovedi ca e un ucigas cu sange rece... nu l-as putea da pe mana politiei pt ca mi-ar "strica firma” un asemenea gest... Probabil ca as inghiti in sec si as da dovada de si mai multa diligenta in acceptarea unui caz...

Alte discuții în legătură

Detectivi particulari.utilitate sau inutilitate in cadrul procesului penal? CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Cat de util ar putea sa fie un detectiv particular in cadrul procesului penal. Cat de bine ar trebui sa cunoasca legea penala pentru a nu exista riscul sa o ... (vezi toată discuția)
Angajarea in cadrul cabinetele individuale de detectivi particulari a altor detectivi AdiT AdiT URGENT! Vreau sa stiu ce act normativ, interzice Cabinetelor Individuale de Detectivi Particulari, sa faca angajari ( detectivi cu atestat), iar Agentiilor de ... (vezi toată discuția)
Informatia Tulcea Detectiv particular Tulcea Detectiv particular Cine nu a avut un prieten,un coleg,o ruda care a trecut printr-un divort si nu a incercat sa il ajute? Cine nu a devenit suspicios,macar in gind,cind si-a ... (vezi toată discuția)