Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Detectivi - competente si obligatii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Detectivi - competente si obligatii

Sa presupunem ca "x" apeleaza la un detectiv particular, incheie un contract (indiferent de obiect). Pe parcursul investgatiei detectivul ia cunoastinta ca "x" a savarsit o infractiune. Care sunt obligatiile legale ale detectivului? Va pastra secretul?

Este posibil sa nu fi postat subiectul corect la "penal". Imi cer scuze.
ContSters83008, utilizator
Categoric, a fi detectiv particular (sau investigator, chiar platit de Stat) e o arta.
Din punctul meu de vedere un avocat care se respecta colaboreaza cu un detectiv particular – pt ca sunt cauze in care talentul unui detectiv, disponibilitatea acestuia, accesul - mai larg - in anumite conditii (diferite de cele ale angajatilor la Stat) sunt de mare ajutor...
Va doresc succes in activitate!
@ trope_doi

Punctul meu de vedere este ca are OBLIGATIA sa divulge informatii atunci cand i se cer de catre institutiile aratate. Obigatie legala. Ca treci alte date in registru... e treaba fiecaruia insa cred ca deja vorbim despre infractiunile de fals. Evident nu lucrez in domeniu ...
Sincer -din punct de vedere personal- cei care falsifica (in orice mod si pentru orice scop) acte nu imi insprira pic de incredere. De unde stiu ca nu o sa se intoarca si impotriva mea :hm:

opinia mea esta

DA, ar trebui sa apara
Cam cand au ei chef (in cadrul unui caz pe care il au de rezolvat) sau cred ca pot afla ceva nou pe seama muncii detectivului

Nasol... dar cam asta scrie "la lege"
dorians, utilizator
dorians, ai dreptate in ceea ce afirmi...
Daca, vreodata, imi va da prin minte sa devin detectiv particular voi face tot ceea ce este posibil – legal – sa apar interesele clientului si sa nu colaborez cu organele Statului... daca nu e imperios necesar... (si, de regula, nu e).
Cand ceva mi se pare abuziv am prostul obicei de a "sapa” pt a gasi argumente legale si de a "pacali" adversarii folosind "armele” lor. Daca nu se poate si nu se poate asa, imi asum riscul de a lucra in intersul clientului si de a plati pt ca i-am aparat acest interes.
Frumos. Mai rau e daca nu iti dai seama pe cine aperi...:rolleyes:
Haida-de! Nu m-am nascut saptamana trecuta... asa ca imi dau seama pe cine apar... In plus, nu am obligatia de a accepta oricare cerere – spre deosebire de procurori si unii avocati penalisti...
Referindu-ma la client intelg ca am acceptat... iar daca se va dovedi ca e un ucigas cu sange rece... nu l-as putea da pe mana politiei pt ca mi-ar "strica firma” un asemenea gest... Probabil ca as inghiti in sec si as da dovada de si mai multa diligenta in acceptarea unui caz...