avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatia de organe - o facem sau nu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatia de organe - o facem sau nu?

Buna seara,

As vrea sa va intreb daca cumva ati luat vreodata in considerare ideea donarii de organe pentru ipoteza in care patiti ceva si nu mai puteti fi salvati. Stiu ca sunt macabra, dar as vrea sa imi spuneti daca v-ati gandit totusi ca poate veti salva o alta viata in acest mod.

Daca raspunsul este afirmativ, v-as ruga sa imi spuneti si daca stiti sau ati fi interesat(a) de pocedura prin care acest lucru poate deveni posibil.

Multumesc!
u.b.i.k. a scris:
A aparut (in curs de aparitie) la Ed. Universul Juridic o lucrare despre problema transplantului de organe cu dubla abordare penal-civil. Sunt cam de acord cu ce scrie prin ea.

Am gasit-o: [ link extern ]

Si mi-am dat seama si de unde acordul cu ce scrie in ea =D> . Am s-o citesc cu interes.
Multumesc :bow: Astept observatiile critice.
Andreea Lisievici a scris:

Buna seara,

As vrea sa va intreb daca cumva ati luat vreodata in considerare ideea donarii de organe pentru ipoteza in care patiti ceva si nu mai puteti fi salvati. Stiu ca sunt macabra, dar as vrea sa imi spuneti daca v-ati gandit totusi ca poate veti salva o alta viata in acest mod.

Daca raspunsul este afirmativ, v-as ruga sa imi spuneti si daca stiti sau ati fi interesat(a) de pocedura prin care acest lucru poate deveni posibil.
Am luat in considerare ideea!..sincera sa fiu sunt surprinsa sa vad acest topic , aici. ...Raspunsul este DA , daca pot sa ajut pe cineva care are nevoie de un organ .=D>
As dori sa cunosc care este procedura.

Multumesc!
S-a discutat deja despre procedura, in primele cateva pagini, poate 2 sau 3... Ati citit ceva?
Va rog, inca o data, nu mai citati inutil mesaje. Multumesc.

Procedura este ca ori te inscrii intr-un registru national al donatorilor de pe cand esti in viata (caz in care ti se fac analize inca de pe la inscriere), ori dai o declaratie notariala in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legal ca o persoană fără discernământ să fie donator de organe? Marc122 Marc122 Salut! Rog un răspuns la întrebarea: este legal ca o persoana fara discernamant sa fie donator de organe? (vezi toată discuția)
Accesul familiei la fisa medicala a unui pacient in moarte cerebrala Paul878 Paul878 Familiei i-a fost solicitat consimtamantul pentru donarea organelor. Familia insa vrea o a doua opinie medicala inainte de a isi da consimatamantul pentru ... (vezi toată discuția)
Interpretarea termenilor unui contract ContSters57364 ContSters57364 Buna ziua, va rog ajutati-ma in interpretarea a doua fraze dintr-un contract facut de unchiul meu. Dupa traducerea termenilor cu ajutorul dictionarului, ... (vezi toată discuția)