Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... INM 2015...ADMITERE!!!
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

INM 2015...ADMITERE!!!

Desi poate unii or sa spuna ca este prea devreme,eu cred ca timpul ramas pana la admiterea din 2015 este suficient sa punem impreuna bazele unui examen reusit si sa reusim sa fim admisi...nu cred in vorba "a doua oara va fi cu noroc",vreau si pot sa reusesc din prima desi stiu ca va fi un drum lung!!!
Sunt studenta in anul 3,i-mi doresc enorm o cariera in magistratura,daca mai sunt persoane care vor sa dea admiterea la inm in 2015 le invit aici sa dezbatem impreuna,sa ne ajutam reciproc si sa invatam!!!
Orice informatie venita din partea voastra va ajuta enorm!!!
Haideti sa punem burta pe carte!!!
madalinaflo, utilizator
Speța reala: un prieten împreuna cu un alt tip cultiva un teren de cca 2 ha, proprietatea ultimului, timp de mai mulți ani împărtind fructele. In 2009 proprietarul decedează iar prietenul administrează in continuare terenul cu acceptul verbal al unicului fiu si Moștenitor al defunctului fără vreo pretenție la fructe. In cursul aceluiași an fiul solicita un împrumut de la prietenul meu in suma de 10 000 lei si încheie un contract de împrumut la notar cu scadentă de un an si clauza ca in caz de nerestituire a împrumutului prietenul sa poată executa bunuri ale fiului, inclusiv terenul. Ulterior fiul nu achita nici măcar o fracțiune din împrumut si in plus in 2014 solicita o alta suma ca împrumut de 2500 lei pe care o primește fără vreun act, doar cu martori. Din 2009 si pana in urma cu cca o luna, fiul si prietenul nu au diferende dar prietenul are mai multe discuții cu fiul de genul cand facem actele sa mi treci terenul in proprietate la care primește răspuns ca nu a făcut încă succesiunea. Prietenul a folosit si " stăpânit" terenul in tot acest timp cu ideea ca a devenit proprietar neprimind suma împrumutata. Recent fiul i-a solicitat eliberarea terenului motivând ca este proprietar iar sumele împrumutate le considera chirie pt teren. Din putinele mele cunoștințe înțeleg ca prietenul are putine spre zero șanse la sumele împrumutate si la teren pt ca nu a solicitat in termen de 3 ani restituirea banilor si executarea terenului, intervenind prescripția. De asemenea nu a fost înscrisa in cartea funciara vreo sarcina pe teren pt ca nu era cazul pe vechiul cod si nici nu a deschis vreo acțiune in termen. Întrebarea mea, fără a avea totuși absolut toate datele, este ce mai poate face prietenul ? Excepție ultima suma împrumutata anul trecut
Art 309 NCPC alin 2 "Niciun act juridic nu poate fi dovedit cu martori, dacă valoarea obiectului său este mai mare de 250 lei. Cu toate acestea, se poate face dovada cu martori, contra unui profesionist, a oricărui act juridic, indiferent de valoarea lui, dacă a fost făcut de acesta în exerciţiul activităţii sale profesionale, în afară de cazul în care legea specială cere probă scrisă."
Nu cred ca prietenul tau se inscrie in teza a II-a a articolului.
In eventualitatea in care decide sa introduca actiune, instanta nu va invoca prescriptia din oficiu (pt ca pe noul cod nu mai poate) si poate spera ca nici individul/avocatul lui sa nu o faca pana la primul termen, inclusiv (asta ca sa intervina decaderea). In concluzie sunt multi de daca, ceea ce ma face sa cred ca sunt putine spre foarte putine sanse sa-si recupereze sumele respective.
danielovici a scris:

Speța reala: un prieten împreuna cu un alt tip cultiva un teren de cca 2 ha, proprietatea ultimului, timp de mai mulți ani împărtind fructele. In 2009 proprietarul decedează iar prietenul administrează in continuare terenul cu acceptul verbal al unicului fiu si Moștenitor al defunctului fără vreo pretenție la fructe. In cursul aceluiași an fiul solicita un împrumut de la prietenul meu in suma de 10 000 lei si încheie un contract de împrumut la notar cu scadentă de un an si clauza ca in caz de nerestituire a împrumutului prietenul sa poată executa bunuri ale fiului, inclusiv terenul. Ulterior fiul nu achita nici măcar o fracțiune din împrumut si in plus in 2014 solicita o alta suma ca împrumut de 2500 lei pe care o primește fără vreun act, doar cu martori. Din 2009 si pana in urma cu cca o luna, fiul si prietenul nu au diferende dar prietenul are mai multe discuții cu fiul de genul cand facem actele sa mi treci terenul in proprietate la care primește răspuns ca nu a făcut încă succesiunea. Prietenul a folosit si " stăpânit" terenul in tot acest timp cu ideea ca a devenit proprietar neprimind suma împrumutata. Recent fiul i-a solicitat eliberarea terenului motivând ca este proprietar iar sumele împrumutate le considera chirie pt teren. Din putinele mele cunoștințe înțeleg ca prietenul are putine spre zero șanse la sumele împrumutate si la teren pt ca nu a solicitat in termen de 3 ani restituirea banilor si executarea terenului, intervenind prescripția. De asemenea nu a fost înscrisa in cartea funciara vreo sarcina pe teren pt ca nu era cazul pe vechiul cod si nici nu a deschis vreo acțiune in termen. Întrebarea mea, fără a avea totuși absolut toate datele, este ce mai poate face prietenul ? Excepție ultima suma împrumutata anul trecut

Verificati bine contractul, poate scadenta nu era peste un an ci peste mai multi sau poate nu era stipulata deloc. Referitor la suma de 2500 de lei se poate admite proba cu martori daca se dovedeste ca cei 2 erau prieteni-imposibilitate morala de preconstituire. Sau daca obtine un inceput de dovada scris, de ex. ii trimite prin posta o comunicare prin care ii solicita un raspuns scris in privinta datoriei...
Mda, nu m-am gandit la exceptia aia. Bravos Nono! =D>
Tudor1982, utilizator
140 de locuri anul acesta.