Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... INM 2015...ADMITERE!!!
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

INM 2015...ADMITERE!!!

Desi poate unii or sa spuna ca este prea devreme,eu cred ca timpul ramas pana la admiterea din 2015 este suficient sa punem impreuna bazele unui examen reusit si sa reusim sa fim admisi...nu cred in vorba "a doua oara va fi cu noroc",vreau si pot sa reusesc din prima desi stiu ca va fi un drum lung!!!
Sunt studenta in anul 3,i-mi doresc enorm o cariera in magistratura,daca mai sunt persoane care vor sa dea admiterea la inm in 2015 le invit aici sa dezbatem impreuna,sa ne ajutam reciproc si sa invatam!!!
Orice informatie venita din partea voastra va ajuta enorm!!!
Haideti sa punem burta pe carte!!!
madalinaflo, utilizator
O intrebare....
Am invatat obligatiile din Curs de Drept Civil - Liviu Pop, Ionut-Florin Popa, Stelian Ioan Vidu......
Are rost sa cumpar tratatul? la o prima vedere pare la fel..va rog pareri :(
Esti nemultumit de cursul din 2015? Intreb din curiozitate, nu l-am citit...
Dar am citit tratatul si pot sa zic ca nu m-a luminat..
iuli_c a scris:

cererile privitoare la imobile

a.se introduc numai la instanta in a carei circumscriptie este situat imobilul
b.sunt reglementate de o competenta teritoriala alternativa ,putand fi introduse atat la domiciliul paratului ,cat si la instanta in a carei circumscriptie este situat imobilul
c.cuprind in domeniul lor de aplicare si cererile posesorii referitoare la un anumit imobil

ART. 117
Cererile privitoare la imobile
(1) Cererile privitoare la drepturile reale imobiliare se introduc numai la instanţa în a cărei circumscripţie este situat imobilul.
(2) Când imobilul este situat în circumscripţiile mai multor instanţe, cererea se va face la instanţa domiciliului sau reşedinţei pârâtului, dacă aceasta se află în vreuna dintre aceste circumscripţii, iar în caz contrar, la oricare dintre instanţele în circumscripţiile cărora se află imobilul.
(3) Dispoziţiile alin. (1) şi (2) se aplică, prin asemănare, şi în cazul acţiunilor posesorii, acţiunilor în grăniţuire, acţiunilor privitoare la îngrădirile dreptului de proprietate imobiliară, precum şi în cazul celor de împărţeală judiciară a unui imobil, când indiviziunea nu rezultă din succesiune

am pus textul.....hai ca poti........:)

Salut, m-am inscris si eu in competitie si am observat aceasta grila ...dar de ce ai spus ca este doar varianta c? de ce nu ar putea fi si a? ... chiar daca exceptia ne spune si de instanta domiciliului paratului, aceasta este in acelasi timp si instanta in a carei circumscriptie este situat imobilul
Yesterday, utilizator
(p 70) 1. in ipoteza in care, dupa raminerea def a unei hotariri de condamnare cu susp. sub suprav. a execut. pedepsei, se descopera in termenul de supraveghere ca a fost savirsita de condamnat o noua infr. sanctionata numai cu inchisoarea:
a. se poate dispune susp. cu suprav. a pedepsei stabilite pt. aceasta
b. e obligatorie anularea suspendarii
c. e obligATORIE revocarea suspendarii

2. in cazul i9n care infractorul nu a achitat decit partial pe parcursul term de supraveghere al suspendarii oblig. civile:
a. instanta de executare poate sa reesaloneze executarea acestora
b. cererea de revocare a suspend. trebuie formulata cu 3 luni inainte de expirarea term. de incercare, chiar daca instanta se pronunta dupa expirarea acestuia
c. poate achita diferenta pe parcursul procesului penal in care se judeca cererea de revocare

(p 72) 3. liberarea cond. din pedeapsa inchisorii:
a. presupune executare unei fractii mai mari in cazul in care condamnarea a fost dispusa pt on infrac. comisa cu intentie directa decit in cazul unei infrac. din culpa
b. este obligatorie daca persoana condamnata nu mai poate munci si este indeplinita fractie de pedeapsa
c. atrage intotdeauna impunerea unor masuri de supraveghere

4. pt admiterea cererii de lib. conditionata, cel condamnat:
a. trebuie sa fie arestat in momentul formularii cererii
b. trebuie sa fie arestat in momentul solutionarii cererii
c. nu este necesar sa se afle in executarea pedepsei

PS a aparut in sfirsit CPP a lui udroiu #-o
Mi se pare ok...pot spune ca nu-s aspecte pe care sa nu le abordeze...( cel putin din punctul meu de vedere )
Singurul aspect negativ ar fi ca nu e structurat pe admiterea de la inm si tematica necesara e cam imprastiata.