Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SUSPENDARE FIRMA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SUSPENDARE FIRMA

BUAN ZIUA !
Pentru suspendarea unei firme as dori sa-mi spuneti si mie ce trebuie facut,ce pasi trebuie sa urmez,daca pot sa suspend o firma cu datorii catre furnizori etc.
va multumesc!
Suntem 3 asociati in SRL.
Unul a decedat. Am aflat despre deces dupa cateva luni. In acest timp s-a facut succesiunea dar nu s-a mentionat niciunde si faptul ca decedatul era actionar.Cand am aflat, am informat mostenitorii ca decedatul era si actionar la un SRL, eu fiind administrator.
Am inmanat mostenitorilor copii dupa situatiile firmei pentru a-i informa despre faptul ca firma nu are datorii la stat, ca este pe pierdere de 4 ani , noi nemaifacand nici un fel de activitate dar am depus totul la zi.
Dorinta mea si a celuilalt asociat este sa inchidem firma. Daca nr actionarilor s-a redus la 2 nu este nevoie de lichidator... asa am auzit. Este adevarat?
Intrebarile mele sunt:
1. cum sa procedez pentru a rezolva situatia cu asociatul decedat?
2. Ce sa facem: radiere, dizolvare sau suspendare?

AJUTOR!!!
Multumesc anticipat
gabitzab, utilizator
Pentru delpiero

Puteti suspenda firma, in sensul ca incetati contractul de munca al angajatului si apoi incepeti procedura de suspendare a firmei. Cu privire la celelalte 2 persoane care sunt in concediu de crestere a copilului, oricum au contractele suspendate. La terminarea concediului, intocmiti doar deciziile de incetare a contractelor de munca.
Buna ziua, as dori daca se poate sa imi spune-ti si mie ce acte sunt necesare pentru suspendarea temporara a unei firme. Va multumesc
lory10 a scris:

Da si da.

Suspendarea activitatii firmei presupune doar ca acea societate nu va mai desfasura activitati comerciale pe durata suspendarii, adica nu va mai initia noi tranzactii, contracte, etc. Va putea insa incasa debite provenite din tranzactii anterioare si va putea chiar face plati catre furnizori.

Nu as fi atat de sigura."Orice fel de activitate si orice fel de tranzactii" ce inseamna de fapt?Cum se vor incasa debitele restante de la clienti?Nu cumva, prin contul de la banca?Si banca nu plateste o dobanda lunara, ce-i drept, neglijabila dar este un venit totusi.Parerea mea este ca atata timp cat ai de recuperat debite , de platit datorii la furnizori si la stat nu poate fi vorba de suspendarea activitatii.E si putin ilogic.
Daca incepand din 1 iulie 2009 suspendez activitatea firmei, dar am de recuperat de la FNUASS suma dupa un concediu de sarcina si lauzie, ce se intampla? pot lua adio de la acest bani sau am sanse sa le primesc ( si asa am inteles ca trebuie sa astept aprox. 1 an sa vireze in cont)? Trebuie sa inchid si contul bancar pe perioada suspendarii sau nu?
Multumesc