Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SUSPENDARE FIRMA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SUSPENDARE FIRMA

BUAN ZIUA !
Pentru suspendarea unei firme as dori sa-mi spuneti si mie ce trebuie facut,ce pasi trebuie sa urmez,daca pot sa suspend o firma cu datorii catre furnizori etc.
va multumesc!
O nelamurire asi avea, si anume :
O firma care pana in prezent a desfasurat activitate si isi suspenda activitatea temporar incepand cu data de 15 mai 2009 si obtine acceptul declaratiei cu regim derogatoriu de la finante, plateste impozit forfetar pt tot anul in curs ?? :O sau plateste doar pentru luna mai, datorita faptului ca si-a suspendat activitatea incepand cu data de 15 ale lunii si nu din 1 ...
Va multumesc din suflet !
Veti plati impozit (inclusiv conform normelor privind impozitul minim) pana la data suspendarii activitatii.
fiti mai exacta...daca suspend activitatea in data de 15 mai 2009,societatea a fost fara activitate 3 ani cu bilant 0., pt ce perioada voi plati impozitul forfetar?
de la pana la?>
Buna ziua,

Am si eu o intrebare legat de acest subiect!
Am o firma de 1 an de zile, nu am avut activitate, nici un rulaj iar acum vreau sa o suspend!
Trebuie sa platesc acel impozit nou? Ce acte sunt necesare pt suspendare?
lory10 a scris:

Veti plati impozit (inclusiv conform normelor privind impozitul minim) pana la data suspendarii activitatii.

Am inteles si va multumesc pt raspuns.