Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Patronul de acum 3 ani mi-a facut denunt mincinos la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Patronul de acum 3 ani mi-a facut denunt mincinos la politie, ca am plecat cu laptop si telefon de serviciu (pe care nu le-am avut niciodata in gestiune)

Buna ziua,

Poate cineva sa imi spuna daca am vreo solutie la aceasta problema?

Dupa 3 ani de cand am incheiat de comun acord raporturile cu o societate, sunt chemat la politie deoarece fostul patron a reclamat ca am plecat cu laptopul si telefonul de servici.
Am cautat fisa de lichidare si toate actele pe care le primisem la plecare, ca sa demonstrez ca n-am avut niciodata pe gestiune laptop si telefon si ca la lichidare nu am nici o mentiune de datorie sau patrimoniu nerestituit. Stiu ca patronul a dat acel laptop (care era stricat in 2010 -un an inainte sa plec) unui alt angajat pt a-l repara.
Acum as vrea sa fac reclamatie pentru denunt mincinos, insa mai am o intrebare: in actele primite la plecare, am descoperit ca erau suspendari de contract cate 8 luni, pe motiv de cerere concediu fara plata, cerere pe care n-am facut-o niciodata si n-am semnat-o(este o semnatura falsa) si am si o reducere a timpului de lucru, tot cu semnatura falsa. Acum dupa 3 ani de la plecare, pot sa mai reclam ca mi-au falsificat semnatura si mi-au intrerupt contractul fara sa stiu?
N-am vazut pana acum pentru ca m-am angajat imediat in alta parte si nu mi-au cerut nimic, iar pe cartea de munca nu am nimic trecut intre 2007-2011 cat am fost la firma respectiva, nici macar data de incepere si nr. contractului.

Pot sa mai fac ceva, sau ma multumesc cu reclamatia pentru denunt mincinos ?

Va multumesc!
Puteti depune plangere penala pentru fals in acte sub semnatura privata , la care atasati si acele documente.
Asa credeti? Va multumesc, o sa contactez un avocat si va spun ce am rezolvat, multumesc mult pt ajutor. !
Pai daca l-a trecut in CFP, ce contributii i-a virat la zero lei salariu?