Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Tutunul. Cat de legal ar fi daca s-ar inventa astazi?
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Tutunul. Cat de legal ar fi daca s-ar inventa astazi?

Este genul de discutie pe care o auzim tot mai des in jur. Chiar daca mass media ignora subiectul, e interesant de vazut cam cum credeti ca ar arata astazi tutunul, daca un contemporan al nostru l-ar inventa chiar sub ochii nostri. Alcoolul, tutunul, ambele fiind surse importante de dependenta, sunt astazi tratate ca niste hobby-uri. Intr-un univers paralel, am vedea lucrurile la fel?

Potrivit acestui grafic (e vorba despre un studiu prin care autoritatile medicale din SUA isi doresc sa clasifice substantele care creeaza dependenta / efecte nocive pentru organism):

[ link extern ]

heroina este drogul care da cea mai mare dependenta si care creeaza cele mai multe efecte nocive pentru organismul uman.

Pe o scala a dependentei, drogurile care creeaza cea mai mare dependenta sunt heroina, cocaina si tutunul. Interesant este ca, potrivit studiului, tutunul este mai puternic pe scala dependentei / efectelor nocive decat cannabis-ul, ecstasy ori LSD-ul. Si totusi, puterea marilor companii producatoare de tutun este prea mare pentru ca legislatiile din intreaga lume sa accepte aceste adevaruri.

Pornind de la aceasta idee, ar fi interesant de vazut daca, inventat astazi, tutunul ar fi integrat imediat in clasa drogurilor de risc mare / mediu. Credeti ca, inventat astazi, tutunul ar fi ilegal? :fight:
Alin Popescu, administrator
Ca (mai) veni vorba ...prin topicul acesta si tocmai citeam (intr-o pauza de tigara, evident) urmatoarele...

Allingham, who was the world's oldest man when he died Saturday at 113, attributed his remarkable longevity to "cigarettes, whisky and wild, wild women."
:)
[ link extern ]
romascanu, moderator
romascanu a scris:

Ca (mai) veni vorba ...prin topicul acesta si tocmai citeam (intr-o pauza de tigara, evident) urmatoarele...

Allingham, who was the world's oldest man when he died Saturday at 113, attributed his remarkable longevity to "cigarettes, whisky and wild, wild women."
:)
[ link extern ]

Doamna avocat sunt de acord cu partea de 'wild,wild women!"B-)
Cred ca tutunul trebuie lasat sa faca treaba lui , nu trebuie interzis eu ca fost fumator cred ca oamenii ar putea sa foloseasca moderat produsele din tutun nu numai sub forma tigarei , pentru obtinerea unor arome unice prin combinatii cu alte arome si nu ar fi daunator . Cred ca tutunul, alcoolul si chiar si drogurile ar trebui vandute liber cu instructiuni de folosinta . Suntem prea multi pe pamant mai trebuie sa scada populatia cumva.:D
MIHAI GRIGORE a scris:

romascanu a scris:

Ca (mai) veni vorba ...prin topicul acesta si tocmai citeam (intr-o pauza de tigara, evident) urmatoarele...

Allingham, who was the world's oldest man when he died Saturday at 113, attributed his remarkable longevity to "cigarettes, whisky and wild, wild women."
:)
[ link extern ]

=D>Mai degraba suna astfel :
Tataie ce faci de arati asa bine ?! Pai ! diminieata lapte, la pranz lapte , seara lapte si iaca , am ajuns la 107.
Dar matale ca veni vorba, cati ani ai !? Pai! Eu dimineata femei, la pranz femei , seara femei si am ajuns la 53.
Oare la 103 , mai putem la.....................wild women?:magic:

Doamna avocat sunt de acord cu partea de 'wild,wild women!"B-)
De la ...vine ploaia !
De la Americani vine tutunul .
Daca am merge in trecut, am vedea ca tutnul era folosit ca leac tamaduitor. Pieile rosii foloseau frunzele de tutun uscate si macerate in scopuri medicale, muscaturi de sarpe ,virmi intestinali cat si in scopuri rituale , la pornirea unui razboi si la pregatirea : "PIPEI PACII .
Colum in schimb, la transformat in viciu in europa prin ambasadorul Nicot, si iaca cum nobilimea a facut primul pas spre mondenitate iar ulterior l-au transformat ulterior in afacere.
Acum constatam cu stupoare ca tot ei (Americani), fac ceea mai mare propaganda antitabac.
Orice abuz duce la imbolnavire , sta in puterea noastra sa discernem ,ce ne face bine si ce ne face rau.
:blush2: