Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Expunere minor in poza de catre sotia fostului sot
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Expunere minor in poza de catre sotia fostului sot

Este legal ca sotia fostului meu sot sa isi puna pe facebook la poza de profil o imagine in care este ea, fostul sot si copilul meu? Am divortat si copilul este in custodia mea, nu avem custodie comuna. Ea nu are niciun drept parintesc, dar, simplul lui acord este suficient? Ea nu are niciun grad de rudenie, daca posta el poza la profilul sau, intelegeam, fiind parinte, ea este o straina.
Va multumesc pentru mesaje. Eram curioasa doar sa stiu ce prevede legea cu privire la aceste aspecte, dar, poate ca nu exista prevederi exprese pentru o astfel de situatie.
E mai complicat. Nu e poza copilului dvs, ci poza familiei ei (din care, vreti-nu vreti, face parte si copilul dvs) si are, probabil, acordul sotului ei.

Puteti sa-i cereti, politicos, sa o schimbe, dar nu prea cred ca va foloseste la ceva aceasta cerere ci va crea o situatie tensionata de pe urma careia va avea de suferit copilul dvs care este - de bine, de rau - integrat in situatia actuala, situatie care o include si pe dna respectiva.
Nu cred ca veti putea fi inlocuita de sotia tatalui in calitatea dvs de mama, insa copilul dvs va dezvolta un atasament destul de important si vis-a-vis de sotia tatalui sau (e o persoana constanta in viata lui).
Eu zic sa priviti partea pozitiva a lucrurilor si sa nu consumati prea mult timp si energie in aceasta directie.

Cand iubita copilului dvs (peste x ani) isi va pune la profil poza copilului dvs veti reactiona la fel? (intreb vis-a-vis de afirmatia dvs "Dar, ma va deranja oricand ca o alta femeie sa isi puna la poza de profil chipul copilului meu. ")
mirebire, utilizator
Strict legal depinde de cum este profilul doamnei: public sau privat.
Nu intru in detalii despre de ce anume ii vizualizati dv. profilul sotiei actuale ale tatalui copilului dv., ca nu are legatura cu legea.
In privinta custodiei, ce inseamna ca dv. aveti custodia copilului, imi puteti spune din hotarare?

Despre partea nelegala... eu una n-as isca cearta cu femeia care e figura materna pentru fiul meu cat timp el sta la tata. Figuri materne si figuri paterne avem mai multe in viata, nu cred ca doriti ca unele sa aiba resentimente.
Eu, una, cred ca e bine ca acea femeie, care nu e mama, s-a atasat de el, pentru ca asa se simte si fiul dv. mai confortabil cand merge la tatal sau.
Totusi, strict legal, puteti face demersuri in functie de raspunsurile la cele doua probleme din inceputul mesajului meu.
AVLIL a scris:

Strict legal depinde de cum este profilul doamnei: public sau privat.
Nu intru in detalii despre de ce anume ii vizualizati dv. profilul sotiei actuale ale tatalui copilului dv., ca nu are legatura cu legea.
In privinta custodiei, ce inseamna ca dv. aveti custodia copilului, imi puteti spune din hotarare?

Despre partea nelegala... eu una n-as isca cearta cu femeia care e figura materna pentru fiul meu cat timp el sta la tata. Figuri materne si figuri paterne avem mai multe in viata, nu cred ca doriti ca unele sa aiba resentimente.
Eu, una, cred ca e bine ca acea femeie, care nu e mama, s-a atasat de el, pentru ca asa se simte si fiul dv. mai confortabil cand merge la tatal sau.
Totusi, strict legal, puteti face demersuri in functie de raspunsurile la cele doua probleme din inceputul mesajului meu.

Contul doamnei este public, dar, poza invocata de mine este insasi poza sa de profil, poza care identifica orice persoana cu cont facebook, poza reprezentativa.
Am divortat pe legea veche, tatal avand drept de vizita.
Nu am intentia de a ma certa cu nimeni, in prima faza doresc sa ma documentez, pentru a cunoaste exact ce spune legea.
Nu este vorba despre antipatie, ori simpatie. Nu am intentia de a face demersuri legale, nu doresc sa fac scandal, ci doream cel mult o discutie civilizata cu doamna, dar, pot sa renunt si la ea, daca, dupa analizarea calma a situatie asa voi considera potrivit. Nu am intentia sa creez situatii tensionate. Doamna respectiva este persoana publica. Iar poza de profil este poza pe care o vad absolut toti cei ce ii acceseaza profilul. Si eu sunt persoana publica.

In mod evident, cel mai probabil voi lasa lucrurile asa, dar, totusi, doresc sa stiu din punct de vedere legal daca este in regula ceea ce a facut doamna.

Adica, nelamuirerea mea era: are dreptul o persoana fara drepturi parintesti, chiar daca sotia unuia din parinti, sa expuna public copilul sotului, fara acordul celuilalt parinte? Mai ales daca custodia nu este comuna, ci dupa legea veche.
puimicc, utilizator
Aveti posibilitatea sa raportati aceea poza, aveti mai multe motive in raportul pe care il faceti pentru stergerea fotografiei, alegeti-l cu grija. Dupa cum am inteles, doamna este o persoana "publica", probabil ca doreste sa isi faca un profil gen "familist" (nu ii cunosc profesia sau cu ce se ocupa, deci am zis "probabil", ghidandu-ma dupa faptul ca in online - acel site - poti manipula opinia publica foarte usor). Depinde la ce ii serveste acest "profil".
Si depinde si cate "aprecieri" primeste si comentariile scrise de catre alti utilizatori.
Eu am o alta parere, poate mai invechita, dar inainte de a a-si fi pus poza la profil, trebuia sa va solicite acordul atat al dumneavoastra, cat si al copilului. Copilul are dreptul sa fie intrebat daca doreste sa fie facut "public" (ma scuzati va rog) in fata comentatorilor stimatei doamne, mai ales ca este minor.
art. 11 din drepturile copilului spune asa:
"Copilul are dreptul la protecție împotriva oricărei forme de exploatare;"
Oare strangerea de like-uri si construirea unui profil fals pe baza unei fotografii, nu inseamna exploatarea imaginii lui? Pur si simplu, deformeaza o realitate, goana dupa like-uri si aprecieri este foarte mare.
Acum depinde si de ceea ce doamna a scris la descrierea fotografiei de profil foarte mult.
tarkan, utilizator