avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... cod caen 7411
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

cod caen 7411


Aceasta clasa include:
- reprezentarea juridica a intereselor unei parti împotriva alteia, fie sau nu în
fata instantelor judecatoresti sau a altor organisme juridice, cu sau fara
persoane care sunt membre ale baroului de avocati:
• consultanta si reprezentare în procese civile;
• consultanta si reprezentare în procese de crima;
• consultanta si reprezentare în legatura cu litigiile de munca;
- consultanta si asistenta generala, redactarea de documente juridice:
• clauze de constituire a societatilor comerciale, acorduri de asociere sau alte
documente similare legate de înfiintarea unei societati comerciale;
• brevete si drepturi de autor;
• pregatirea de acte, hotarâri, testamente, hotarâri de încredintare etc.;
- alte activitati ale notarilor publici, notarilor de drept civil, birourilor de
arbitraje, executorilor judecatoresti etc.
Aceasta clasa exclude:
- arbitraj si conciliere, fara reprezentare juridica, între întreprindere si
salariati, vezi 74.14;
- activitatile tribunalelor, vezi

Conform celor de mai sus se nasc unele intrebari:
1. se poate asigura reprezentanta in procesele comerciale?
2.Poate da o persoana fizica mandat unei soc.(7411) reprezentata de un cj.pt. ai constitui (PERSOANEI FIZICE) o soc.com.? daca da, care este forma acestui mandat?Oare prin acest lucru cj. nu reprezinta p.f. incalcandu-se astfel legea si statutul consilierilor juridici
Desi sunt avocat in Bucuresti , trebuie sa recunosc ca am vazut cazuri in care consilieri juridici intra in instante pentru societatile lor create special si nimeni nu se poate opune . totusi nu mi se pare corect din moment ce noi am invatat si am dat examen si acum vin o multime de consilieri si ne iau clientii, ar trebui totusi sa existe o delimitare clara nu sa fie harababura asta care sa existe acum.

cat despre cazuri pentru persoane fizice nu am vazut pana acum ca o societate sa ii apere

Ma intreb care mai este diferenta intre societatile mari de avocatura si societatile de consiliere juridica in cazul de fata

Din cate imi dau eu seama ar trebui sa ma fac consilier sa nu mai platesc atatea contributii la stat si barou ci numai 3% impozit pe venit . nu e rau!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1


Av. Maricel
Av. Maricel, să întelegem că Vă temeti de concurentă????? Dacă c.j. vă " iau clientii " să însemne oare că, sunt mai buni........???????
Societatile profesionale constituite de catre consilierii juridici pot reprezenta interesele in fata instantelor judecatoresti numai in cazul persoanelor juridice . Pe certificatul de inmatriculare a SC se mentioneaza : " Activitati juridice ( exclusiv consultanta si reprezentare juridica pentru persoane juridice ) - 7411 "
Pe al meu scrie numai - cod 7411 Activitati juridice (consultanta , asistenta , reprezentare ). Daca ma uit in codul caen 7411 acesta spune consultanta juridica acordata ............persoanelor fizice si juridice , ori din cate inteleg eu nimeni nu poate adauga la lege, ci ea se interpreteaza strcto senso .Care este ratiune atunci de unde rezulta ca eu pot reprezenta numai persoane juridice si nu si persone fizice . nici o lege nu face diferenta asta si ar fi si ilegal sa o faca
Daca ma gandesc pot sa pun o persona fizica sa-mi dea o cerere pe societate iar societatea ma poate delega pe mine sa o reprezint pe societate si atunci toate conditiile sunt indeplinite . lege 514/2003 at si statutul spune ca eu trebuie sa reprezint societatea si eu chiar asa fac

ce parere aveti

cj burda marius
Am si eu o intrebare poate indiscreta, dar sunt foarte curioasa cam cat castigati avand firma proprie?Vrea si eu sa fac in una in Harghita, acum castig 6 mil.la o firma de pres.servicii.Este posibil sa-mi iasa mai mult, dupa ce deduc toate cheltuielile?

Alte discuții în legătură

Infiintarea unei societati profesionale anonim anonim Ce parere aveti de aceasta problema?? Credeti ca ORC va admite inmatricularea pe CAEN 7411 a unei societati apartinind unui c.j ? Mentionez ca ,desi legea c.j ... (vezi toată discuția)
Reprezentare persoane fizice- cheltuieli de judecata Romică Stoica Romică Stoica Poate un consilier juridic, care lucreaza la o societate profesionala, sa reprezinte o persoana, in instanta, pe baza de contract prestari servicii si ... (vezi toată discuția)
Statutul cj Ce spuneti de promovarea unei actiuni in anulare a Statutului profesiei de consilier juridic pe motiv ca aduce atingerea ordinii publice. Ce ar spune ... (vezi toată discuția)