avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1946 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme cu societate de recuperari creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme cu societate de recuperari creante

Am facut acu vreo 5 ani cred un abonament la orange pe numele mamei,am tinut abonamentul mai bine de un an si dupa ce am intrat in imposibiltate de plata nu am mai reusit sa platesc; dupa asta am primit vreo doua fact de la orange dupa care nu am mai primit nimic pana anu trecut pe la sfarsit,cand am primit acasa o instiintare de plata de la de Eos Ksi cum ca sunt datoare cu suma de 1650 pe factura orange.N-am raspuns in nici un fel instiintarii si anul asta m-a contactat telefonic o doamna de acolo ca am de plata aceasta suma si ce pot face; eu am zis ca deocamdata nu pot face nimic si tot a insistat ca sa platesc esalonat...am zis ca o sa ma gandesc si le-am zis ca daca o fii o sa platesc esalonat; bine-nteles ca nu le-am platit nimic nici in ziua de azi; si azi dimineata primesc din nou telefon de la aceeasi doamna care ofensata la mine imi zice ca trimite dosaru la legal sa rezolve ei. As dori daca se poate si ingaduiti sa-mi spuneti in cateva cuvinte ce ar trebui sa fac,si daca se poate ca astia sa puna sechestru pe bunurile mamei.
Va multumesc,
buna ziua. aceeasi problema cu cei de la eos ksi.
prin 2002 imi fac un abonamet la orange. sunt un client bun, platesc facturi pana cand cei de la orange decid de la ei putere, sa-mi puna niste convorbiri internationale. vad factura #-o X-( sun la ei si vorbesc cu o duduie ce ma plimba de la stanga la dreapta si inapoi. pe atunci, acum nu cred ca mai exista, pt a efectua un apel in strainatate, trebuia sa ai activat optiunea de apel international, ceea ce eu nu activasem al ei. si duduia ma lua cu serviciul rooming. ii explic ca sunt studenta, ca nu calatoresc niciunde in afara tarii sa am activat acest serviciu rooming. in fine, nu mi se da o explicatie concreta. de ce imi impuneti sa platesc ceva ce eu nu am consumat?? si nici macar nu activasem acea optiune de apel international ? #-o. cei de la orange nu au vrut sa-mi scoata acele costuri drept pt care refuz sa platesc factura. am primit o singura factura ca figurez cu debit de vreo 300 de lei. le spun ca pana nu imi scot plata pt serviciul international eu nu platesc. anii au trecut, facultatea s-a terminat si primesc prin 2008 vestitul cartonas:"Sunati de urgenta la nr de tel..." nu sunt pt ca daca ai nevoie de mine ma suni tu pe mine, nu eu pe tine B-). pe la mijlocul lui 2008 primesc acasa un plic ca am de plata 19XXron, din cate ~300 ron cat era factura mea, restu penalizari. vb cu cineva care are o ruda judecator si mi se spune sa nu raspund, ca sunt niste escroci cei de la eos ksi, ca daca debitul e mai mare de 3 ani s-a prescris. la inceputul lui 2009 primesc un alt plic, prin care mi se ofera sansa sa platesc in contul eos ksi, deci nu contul orange, doar cat era factura mea. pai de ce sa platesc in contul eos ksi si nu la orange? nu raspund in niciun fel.
ieri am primit un alt plic, scris mare sa vada si bunica a carei vedere este grav afectata: mesaj urgent, actionati acum!. deschid si acum hartie are antet "baroul bucuresti. cabinet de avocat evelina minulescu" prin care sunt instiintata ca figurez cu o datorie de 19XXlei catre eos ksi, consecinta a nerespectarii contractului de servicii incheiat cu orange romania. mi se spune ca pana la aceasta data eos ksi a luat toate masurile necesare in vederea solutionarii acestui litigiu in bune conditii, pe cale amiabila. si pt ca am raspuns negativ la solutiile propuse de ei, eos ksi a luat decizia de a apela la forta de constrangere a statului, spre a ma obliga sa achit suma datorata. executorii judecatoresti vor avea indatorirea sa isi exercite atributiile si sa efectueze orice act necesar pentru indeplinirea EXECUTARII SILITE in vederea recuperarii integrale a debitului meu fata de orange romania sa, in cazul obtinerii, in instanta, a unui titlu executoriu in acest sens. si daca nu achit in timp de 5 zile lucratoare de la data primirii acelei notificari in contul eos ksi, deci nu contul orange romania, cei de la eos ksi vor demara proceduri judecatoresti iminente impotriva mea in perioada imediat urmatoare.
ce se va intampla de acum in colo? ce este de facut in afara de a plati doar debitul meu catre orange?
Trimiteti-le un raspuns prin care aratati ca nu aveti niciun debit, ca nu cunoasteti de vreo asociere intre orange si eos, ca nu aveti vreun contract cu eos si nu stiti despre ce e vorba.
Asa incat, solicitati-le dovezi ale creantei, de la actele din care ea provine, suma initiala de care nu stiti nimic, acei 300 de lei, apoi penalitatile calculate, in baza caror prevederi legale si/sau contractuale si de ce sunt ele asa de mari.
Le mentionati respectuos ca aceste modalitati de abordare sunt barbarisme, ca nu considerati ca ati refuzat sa raspundeti unor "propuneri" si cartonase postale gen SPAM si, mai ales, le solicitati sa va arate faptul ca au dovezi de natura a obtine o hotarare pe cale judecatoreasca, avand in vedere ca este un debit despre care dv. nu stiti nimic.

Daca se apuca sa va trimita dovezi, calcule etc., atunci poate ca au vreo sansa sa obtina banii.
Altfel le trimiteti o scrisorica prin care le multumiti frumos si le aratati ca datoria e prescrisa si sa se adreseze instantei daca ei considera contrariul.
Nu dati numere de telefon, nu dati adrese de mail de contact decat unele special create in acest sens (numar cartela ori adresa creata pentru asta).

Altfel, daca sunteti convins ca nu au dreptate si nu aveti timp sau disponibilitate pentru atata efort, vedeti ca am aratat anterior cum sa tratati aceste abordari: ignorati sau tratati-le comic.
Succes, tineti-ne la curent.
Draga AVLIL :

"Compania EOS KSI ROMANIA SRL este specializata in recuperarea datoriilor comerciale pe cale amiabila si judiciara, fiind autorizata ca operator de date cu caracter personal sub nr. 2585. Clientul nostru, S.C. ORANGE ROMANIA S.A, ne-a imputernicit sa luam toate masurile legale necesare pentru recuperarea debitului in valoare de ......
In caz contrar, ne rezervam dreptul de a trimite dosarul dumneavoastra cabinetului de avocatura partener pentru solutionare pe cale judecatoreasca si va informam ca datele legate de debitul dumneavoastra ar putea fi introduse de catre S.C. Orange Romania SA in baza de date a Biroului de Credit si in Preventel.

Va aducem la cunostinta faptul ca, in vederea recuperarii creantelor, SC EOS KSI ROMANIA SRL, in calitate de operator autorizat, prelucreaza date cu caracter personal conform Lg.677/2001, aceasta prelucrare fiind inscrisa in registrul de evidenta a prelucrarilor de date cu caracter personal la numarul 2585. Datele prelucrate sunt cele furnizate de catre debitor la data incheierii contractului sau sunt date obtinute din baze de date publice. Va informam de asemenea ca aveti drepturile prevazute de art.12-18 din Legea 677/2001 (dreptul de acces, de interventie, de opozitie, etc) pe care vi le puteti exercita printr-o cerere scrisa, datata si semnata trimisa pe adresa societatii noastre."

da..asa e ..nu are contract cu Eos..dar are cu Orange.,.si ati inteles mai sus legatura..

nu e vorba de nici un barbarism...a si mentioonat ca a mai primit notificari si carti postale....deci s-a incercat sa se ajunga la o solutie amiabila..

am mai spus asta..se pot emite oricand copii dupa contractele de credit sau..in cazul de fata..de abonament...se poate explica clar si frumos de unde vine suma asta .....trebuie doar (pt copie contract) sa se faca o cerere scrisa si o copie dupa BI ..si trimise frumusel la nr de fax 021 204 9297 (98)


De unde stiti dvs draga dna AVLIL ca e datoria prescrisa???Lucrati la Eos si nu stiu eu???


Se achita la Eos pt ca datoria a fost cesionata catre Eos...iar dna in cauza figureaza cu o datorie la Eos..nu la Orange.


Succes
Domnule mmv_mmv,
Avand in vedere cele aratate mai sus, va rog sa-mi platiti imediat in cont datoria dv. de la Orange, in caz contrar va actionez in judecata. Sigur, nu aveti contract cu mine, dar aveti cu Orange. Si asta e de ajuns, pe langa sustinerea mea ca ajunge.
=D>

Domnule jonny, asa cum se poate citi, am spus DACA. Nu am vazut actele, asa incat nu stiu cum e datoria. Nu stiu contractul, nu stiu daca se pot calcula penalitati peste suma principala... etc.
Tocmai de aceea am aratat mai multe variante, pentru o consultatie la obiect domnul se poate adresa unui avocat care ii poate spune cu precizie ce se poate face.
IN lumina informatiilor detinute, am sugerat cateva variante de actiune al caror succes depinde, evident, de actele puse la dispozitie de eos. In lipsa carora, totul e presupunere.
Ma bucur ca se pot emite copii, asta am si sugerat domnului sa ceara: copii. O cesiune fara notificare cum produce efecte juridice si cand? :O Ma bucur si ca se pot explica sumele, caci tocmai asta l-am invatat pe om: sa ceara explicatii.

Inversunarea dv. este exact lucrul de care se plang oamenii de pe aici, seamana izbitor cu inversunarea cartonaselor din posta. Cu privire la care vad ca nu aveti citate a ne da.
Va multumesc pentru punctul dv. de vedere.

:offtopic: Va rog sa pastrati un ton decent si la obiect, sa respectati regulamentul de postare al forumului.
Mesajul din data de 6 septembrie de pe acest subiect nu se conformeaza regulamentului in vigoare, blamand persoane si nu situatii, citand un mesaj anterior pe care il dezavueaza fara argumente, neaducand vreun plus de valoare discutiei.
Noi nu injuram aici, noi discutam, acceptand ca nu toti oamenii trebuie sa ne placa ideile. Dracii si alte expresii de gen raman in iadul lor si nu ne viziteaza forumul.
Avand in vedere ca persoana la care facea referire mesajul este subsemnata, am permis ca acest mesaj sa ramana in subiect; in caz ca era orice alta persoana il stergeam.
Pentru toate motivele de mai sus, va rog sa va controlati tonul si afirmatiile, pentru a nu transforma un subiect de pareri juridice in discutii de piata si a ne determina sa stergem scrierile nepoliticoase.
Va multumesc pentru intelegere.
AVLIL a scris:

Domnule mmv_mmv,
Avand in vedere cele aratate mai sus, va rog sa-mi platiti imediat in cont datoria dv. de la Orange, in caz contrar va actionez in judecata. Sigur, nu aveti contract cu mine, dar aveti cu Orange. Si asta e de ajuns, pe langa sustinerea mea ca ajunge.
=D>

de ce in contul dvs?? dovezi imi puteti pune la dispozitie? exact asa cum ati aratat in mesajul anterior...astept

Alte discuții în legătură

recuperare creanta comerciala Badger Badger Am primit zilele trecute in posta o notificare de la EOS KSI ca inregistrez la ei o datorie de 200 RON consecinta a nerespectarii ctr incheiat cu Orange, ... (vezi toată discuția)
Eos ksi - biroul de credit --restrictionat sa nu mai pot lua credit? florinroh florinroh As avea niste intrebari daca ma poate ajuta cineva.... Pe numele tatalui meu am primit o instiintare de la EOS KSI ca trebuie sa platesc o factura din 2004 in ... (vezi toată discuția)
Creanta orange s.a. adrian7777 adrian7777 Buna ziua, Ma confrunt cu o problema referitoare la o creanta la ORANGE S.A. Problema sta in felul urmator: Un vecin a venit azi la mine si mi-a inmnat un ... (vezi toată discuția)