avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme cu societate de recuperari creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme cu societate de recuperari creante

Am facut acu vreo 5 ani cred un abonament la orange pe numele mamei,am tinut abonamentul mai bine de un an si dupa ce am intrat in imposibiltate de plata nu am mai reusit sa platesc; dupa asta am primit vreo doua fact de la orange dupa care nu am mai primit nimic pana anu trecut pe la sfarsit,cand am primit acasa o instiintare de plata de la de Eos Ksi cum ca sunt datoare cu suma de 1650 pe factura orange.N-am raspuns in nici un fel instiintarii si anul asta m-a contactat telefonic o doamna de acolo ca am de plata aceasta suma si ce pot face; eu am zis ca deocamdata nu pot face nimic si tot a insistat ca sa platesc esalonat...am zis ca o sa ma gandesc si le-am zis ca daca o fii o sa platesc esalonat; bine-nteles ca nu le-am platit nimic nici in ziua de azi; si azi dimineata primesc din nou telefon de la aceeasi doamna care ofensata la mine imi zice ca trimite dosaru la legal sa rezolve ei. As dori daca se poate si ingaduiti sa-mi spuneti in cateva cuvinte ce ar trebui sa fac,si daca se poate ca astia sa puna sechestru pe bunurile mamei.
Va multumesc,
ione_la a scris:

Buna,
Adevaru ca in ultima vreme nici nu i-am mai bagat in seama,nu mai raspund la nr privat oricine ar fii :) ,dar daca le raspund vor sa ma convinga sa platesc ca de altfel urmeaza sa-mi trimita dosaru la legal,zic ei.
Mersi si o zi buna,


Exact ce v-am zis ... si daca e asa de ce nu il trimit, daca totul e legal si corect? Oricum eu personal din principiu nu raspund la nr private pt ca mi se pare o lipsa de bun simt sa imi cunosti nr de tel, dar sa ma apelezi in asa fel incat eu sa nu stiu ce nr ma apeleaza...
Stiti cine sunt? Niste prostovani care au terminat de 2 ani liceul, le pune o casca in cap, o lista cu nr de telefon si se apuca sa sune si sa citeasca de pe foaie amenintari... astia sunt..
Buna ziua,

Acum catva timp am vazut ca cei de la EOS incearca sa recupereze diferite datorii de la cei care au avut un abonament la Connex,Orange etc. Ceea ce asi vrea sa aflu este faptul ca si eu am avut un abonament in anul 2004. De atunci apartamentul care aparea in contractul cu firma de telefoane a fost vandut si presupuin ca mi-au trimis si mie instiintari acasa dar niciodata nu am primit vreo veste.Oricum este destul de dificil ca sa iau legatura cu oamenii care locuiesc acum in apartament pt ca nu le stiu numarul de telefon, nu ii cunosc si m-am mutat intr-o alta localitate destul de departe fata de orasul unde am locuit.Tin sa mentionez ca aprtamentul era pe numele parintilor care s-au despartit.Problema este ca nu stiu ce sa fac daca ar trebui sa ma interes de datoria pe care o am sau ea a fost prescrisa?Faptul ca daca asi lasa totul asa ca si pana acum fara sa dau importanta la aceasta datorie poate avea consecinte pe viitor? La ora actuala nu lucrez.Suma datorata era de 900 000 lei vechi din cate stiu.Ce ma sfatuiti?

va multumesc anticipat !
Eu atat iti zic... n-au ce-ti face... stai relaxat si vezi-ti de viata :)
Buna ziua,
Ati avut si dvs probleme cu cei de la EOS KSI?ce-ati facut?
problema e ca mi-a zis cineva ca dureaza pana trimit ei dosaru la legal si se incepe un proces,ca ei cand dau in judecata si se incepe acest porces de multe ori li se respinge dosaru,dar asta nu mai stiu de ce...nu stiu ce sa mai cred; fff multa lume si din prieteni de-ai mei primesc astfel de plicuri cu instiintari de la EOS si toti dau din umeri ca nu stiu ce urmeaza,ca dupa telefoanele care le dau ei,dintr-o data se face liniste totala.
Multumesc,
Buna ziua,

Si cum asi putea afla daca datoria mea a fost prescrisa ? Sincer nu sant o persoana care nu isi asuma responsabilitatea pentru greselile pe care le face in viata, dar nici nu pot accepta ca pentru o suma atat de mica sa vina sa-si bage mainile in buzunarele tale si tot ce ai cladit o viata muncind, sa vezi ca dispare intr-o secunda.Pentru ca dupa cate am citit pe forum vad ca cei de la EOS cam folosesc unele cai neortodoxe.
Multumesc!

Alte discuții în legătură

recuperare creanta comerciala Badger Badger Am primit zilele trecute in posta o notificare de la EOS KSI ca inregistrez la ei o datorie de 200 RON consecinta a nerespectarii ctr incheiat cu Orange, ... (vezi toată discuția)
Eos ksi - biroul de credit --restrictionat sa nu mai pot lua credit? florinroh florinroh As avea niste intrebari daca ma poate ajuta cineva.... Pe numele tatalui meu am primit o instiintare de la EOS KSI ca trebuie sa platesc o factura din 2004 in ... (vezi toată discuția)
Creanta orange s.a. adrian7777 adrian7777 Buna ziua, Ma confrunt cu o problema referitoare la o creanta la ORANGE S.A. Problema sta in felul urmator: Un vecin a venit azi la mine si mi-a inmnat un ... (vezi toată discuția)