avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Probleme cu cei de la curent, suma uriasa de achitat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Probleme cu cei de la curent, suma uriasa de achitat

am urmatoarea situatie:
-in anul 2006 cei de la electrica au montat la domiciliul meu un contor electric si au efectuat racordarea la reteaua electrica (conform bonului de montare nr... si fact de bransament nr...)
-pana in luna ian 2015 nu au emis nici-o factura de plata....
-in anul 2015, au facut o nota de constatare pe care nu am vazut-o, nu am semnat-o, dar pe baza ei au emis o factura in valoare de 33.865lei ( bineinteles ca m-au debransat de la retea... fara notificare)
-banuiesc ca nu ati mai intalnit o astfel de situatie, dar poate imi dati o idee ce sa fac pt a anula acea factura si a ma reconecta la curent!!!
-am uitat sa spun ca nu am incheiat un contract cu ei..(in 2006)
Ultima modificare: Duminică, 15 Februarie 2015
mihaela1972, utilizator
asta e trecut si pe contractul pe care mi l-au trimis mie la semnat...dar nu ma ajuta cu nimic sa primesc peste 20 de ani niste bani... oricum nu am vecini acolo, deci de platit...
ideea e asa:
- in 2006, cand am facut cererea de bransament, ei mi-au dat o solutie de bransare pe un stalp pe care l-am construit eu in continuarea gardului meu... atunci ma costa bransarea 1900lei
-in 2015, nu mai vor sa foloseasca stalpul meu, vor sa-mi vanda stalpul lor, sa ma puna sa platesc avize de mediu, si alte taxe... care costa in total 6000 lei
-in "propunerea" de contract pe care mi-au trimis-o ( si spun propunere pt ca scrie pe undeva prin contract ca putem negocia termenii....hahahaha) scrie ca pot sa le concesionez, vand, ... terenul pe unde trece instalatia - deci nu pot sa le dau dracu stalpul meu si gata???
Da, atentie sporita...daca este vorba de stalp...e un pic mai complicat..eu am lucrat pt ei si politica firmei era sa vanda stalpi cat mai multi...un client a agreat 6 stalpi...dar in final s-a lasat cu process in instanta...
Intrebati primaria...ei ar tr sa detina fonduri pt dezvoltara retelelor..current..apa..canalizare..etc
[ link extern ]

•Distribuitorii nu au venituri doar din activitatea reglementata, ci si din servicii conexe la care stabilesc tarife dupa cum vor. Au existat cazuri in care aceste preturi/tarife au crescut cu pana la 100% intr-un interval de un an, dupa cum se arata in raportul Consiliului Concurentei.
•Consiliul Concurentei considera ca este necesara reglementarea unora dintre aceste tarife sau efectuarea unor analize periodice ale modului in care acestea evolueaza. Autoritatea de Reglementare (ANRE) spune ca nu are competenţă legală de reglementare a unor astfel de tarife
•Veniturile din activităţile conexe au ajuns sa fie mai interesante pentru operatori decât veniturile din vânzarea de gaze, sustine Dumitru Chisalita, expert in domeniul gazelor si membru in Consiliul de Administratie al Romgaz. Acesta spune ca in domeniul gazelor naturale sunt peste 100 de activitati conexe, fiecare cu tariful sau. Chisalita povesteste cum ajunge sa fie negociat ca la piata tariful de racordare la retea.
•ANRE a primit anul trecut 288 reclamații pe zona de energie electrica si 214 pe zona de gaze naturale, in privinta racordarilor la retea.
•Caz concret: O firma se plange ca a fost nevoita sa plateasca 330.596 euro pentru o racordare la reteaua de energie electrica, lucrarea fiind realizata dupa patru ani de la solicitare. Initial, oferta racordare a fost de 767.825 euro. In cele din urma, firma a facut sesizare la Consiliul Concurentei pentru posibil abuz de pozitie dominanta.
•ANRE spune ca anul trecut a aprobat o metodologie prin care s-ar asigura o modalitate transparentă de fundamentare a acestor tarife şi permite luarea în considerare numai a costurilor justificate.

Tarife crescute de 100% intr-un an, in zona energiei electrice
am scanat fisa de calcul si devizul, dar nu le pot atasa. vi le pot trimite pe mail, daca sunteti curios... (si-mi dati adresa de mail....)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De unde se consideră branșamentul electric ca fiind proprietatea utilizatorului? stirbu67 stirbu67 De unde se considera bransamentul electric ca fiind proprietatea utilizatorului ? Intreb deoarece pe acel surub de legare a cablului electric care porneste ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, este legal ca un dezvoltator imobiliar sa perceapa ... adina22222222 adina22222222 Buna ziua, Este legal ca un dezvoltator imobiliar sa perceapa o taxa de la cumparator (bloc nou) pentru racordarea unui apartament (nu a ... (vezi toată discuția)