Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sfat, va rog
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sfat, va rog

Buna ziua!

Baiatul meu de 13 ani, intr-un cantonament, de catre un coleg sau mai multi , a fost "tuns" in somn. Fapta se crede ca au facut-o unii mai mari peste 16 ani. In afara de asta i s-a furat si din mancare. Deoarece nu doresc sa privesc aceste fapte ca pe niste glume proaste doresc sa fac reclamatie si pentru aceia care fac aceste glume si la adresa antrenorului care se presupune ca raspunde de acesti copii. Va rog frumos sa-mi dati un sfat cum pot aborda corect aceasta situatie si cui ma pot adresa.
Multumesc
Interesanta discutie... In calitate de fost dascal, va recomand parghia sanctionarii celor care se fac vinovati de gluma deplasata prin regulamentul intern al clubului, care se intocmeste in baza legislatiei incidente in vigoare (Legii educatiei fizice si
sportului nr. 69/2000, cu modificarile si completarile ulterioare si ale Hotarârii Guvernului României pt. aprobarea Regulamentului de punere în aplicare a dispozitiilor Legii educatiei fizice si sportului nr. 69/2000 care stabileste modul de organizare si functionare a cluburilor sportive scolare, Ordinul 5035/14.11.2001.). Faceti o cerere catre persoanele responsabile sa vi se puna la dispozitie documentul, depuneti "plangerea" in care solicitati sanctionarea disciplinara si materiala a persoanelor responsabile. In functie de ceea ce va doriti in continuare (copilul va ramane sau nu in clubul respectiv) puteti cere si tragerea la raspundere a insotitorului, dar va trebui sa aveti in vedere ca acesta nu poate fi prezent prin ubicuitate in toate dependintele si in orice ora a zilei, iar multe din manifestarile copiilor nu tin strict de supraveghere si de educatia primita in scoala, ci si de cei "sapte ani de acasa".