Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare din casa dupa 54 de ani - ce pot sa fac?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare din casa dupa 54 de ani - ce pot sa fac?

Va rog frumos sa imi spuneti daca dupa 54 de ani de locuit intr-un apartament, timp in care s-a platit chirie la ICRAL, este posibil ca, o persoana sa vine cu acte de proprietate asupra apartamentului si sa solicite evacuarea . In schimbul evacuarii, chiriasului i s-a oferit suma de 5000 de euro.Mentionez ca persoana care locuieste cu chirie nu a vazut niciun act de la presuposul propietar.Ce poate face? Este legala aceasta evacuare? Nu ar trebui sa i se acorde o locuinta de catre stat? Nu -mi vine sa cred ca este asa usor ca dupa 54 de ani ,un om sa ramana in strada.

Multumesc!
gabriela_ne a scris:

Va rog frumos sa imi spuneti daca dupa 54 de ani de locuit intr-un apartament, timp in care s-a platit chirie la ICRAL, este posibil ca, o persoana sa vine cu acte de proprietate asupra apartamentului si sa solicite evacuarea . In schimbul evacuarii, chiriasului i s-a oferit suma de 5000 de euro.Mentionez ca persoana care locuieste cu chirie nu a vazut niciun act de la presuposul propietar.Ce poate face? Este legala aceasta evacuare? Nu ar trebui sa i se acorde o locuinta de catre stat? Nu -mi vine sa cred ca este asa usor ca dupa 54 de ani ,un om sa ramana in strada.

Multumesc!
Insuficiente date pe care le-ati postat! Sunteti ruda cu persoana in cauza sau altceva!? Fata de cfele enuntate, este ilegala evacuarea. In esenta nu conteaza ca chiriasul sta de 54 de ani in acel apartament, platind chiorie!
gabriela_ne a scris:

Va rog frumos sa imi spuneti daca dupa 54 de ani de locuit intr-un apartament, timp in care s-a platit chirie la ICRAL, este posibil ca, o persoana sa vine cu acte de proprietate asupra apartamentului si sa solicite evacuarea . In schimbul evacuarii, chiriasului i s-a oferit suma de 5000 de euro.Mentionez ca persoana care locuieste cu chirie nu a vazut niciun act de la presuposul propietar.Ce poate face? Este legala aceasta evacuare? Nu ar trebui sa i se acorde o locuinta de catre stat? Nu -mi vine sa cred ca este asa usor ca dupa 54 de ani ,un om sa ramana in strada.

Multumesc!

Da, statul s-a oferit sa acorde locuinte.
Nu va grabiti cu evacuarea...
Da, statul s-a oferit sa acorde locuinte.
Nu va grabiti cu evacuarea...

Imi puteti spune la ce av referiti cu acordarea de locuinte?
Am pe cineva in situatie similara; chirie la Rial de 40 ani, a aparut un descendent al proprietarului initial care a revendicat sia dobandit imobilul in proces cu Rial.

Chiriasii nu au stiut nimic de acest proces pana nu s-a definitivat, a aparut avocatul proprietarului... discutii.. despre o eventuala cumpararea... Apoi nu i-a mai contact nimeni vreo cateva luni si acum sunt chemeati in instanta prin ordonanat pesedintiala pentru evacuare de catre un al proprietar care se pare ca a cumparat de la primul.
Rial nu a mai prelungit contractul de chirie de cand s-a obtinut prima hotarare de retrocedare.

Ar exista vreo potentiala solutie pentru ei in acest moment?
Eu nu avd cum ar putea contesta actul de proprietate, dar vorba ante-userului meu, chiar nu mai au acesti fosti chiriasi ai Rial-ului nici-o solutie decat sa elibereze imobilul fara cracnire?

Multumesc anticipat pentru parerile dvs.
grace_r a scris:

Da, statul s-a oferit sa acorde locuinte.
Nu va grabiti cu evacuarea...

Imi puteti spune la ce av referiti cu acordarea de locuinte?
Am pe cineva in situatie similara; chirie la Rial de 40 ani, a aparut un descendent al proprietarului initial care a revendicat sia dobandit imobilul in proces cu Rial.

Chiriasii nu au stiut nimic de acest proces pana nu s-a definitivat, a aparut avocatul proprietarului... discutii.. despre o eventuala cumpararea... Apoi nu i-a mai contact nimeni vreo cateva luni si acum sunt chemeati in instanta prin ordonanat pesedintiala pentru evacuare de catre un al proprietar care se pare ca a cumparat de la primul.
Rial nu a mai prelungit contractul de chirie de cand s-a obtinut prima hotarare de retrocedare.

Ar exista vreo potentiala solutie pentru ei in acest moment?
Eu nu avd cum ar putea contesta actul de proprietate, dar vorba ante-userului meu, chiar nu mai au acesti fosti chiriasi ai Rial-ului nici-o solutie decat sa elibereze imobilul fara cracnire?

Multumesc anticipat pentru parerile dvs.
Puteti citi O.U.G.nr.40/1999, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr.241/2001, care se refera la protectia chiriasilor!
Multumesc pentru indrumare, am cautat OUG 40/99 dar sunt un pic nedumerita vazand ca ea se reglementeaza prelingirea contractelor pentru o perioadă de 5 ani de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă.

Sa inteleg ca in situatia in care cei 5 ani au trecut de mult si retrocedarea catre proprietar a avut loc anul acesta, chiriasii nu mai pot invoca aceasat lege de protectie a chiriasilor?