Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mod de calcul indemnizatie maternitate pentru cel ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mod de calcul indemnizatie maternitate pentru cel de-al doilea copil

Buna ziua,

Fiti draguti sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns....
Acum sunt in concediu de crestere al copilului pana la data de 11.09.15(am nascut in 11.10.13, am optat pt doi ani).
Sunt din nou insarcinata cu cel de-al doile copil, DPN: 11.11.2015.
In aceasta situatie, ma gandesc eu, ca voi intra in prenatal de la 7 luni(chiar din momentul in care mi se termina primul concediu, urmeaza sa nasc in noiembrie, apoi voi intra in concediu postnatal aprox.2 luni(pana se termina cele 126 zile), iar apoi imi voi depune dosarul pentru indemnizatie la primarie.
In aceasta situatie, cum se va calcula indemnizatia?Mentionez ca voi opta tot pentru 2 ani pentru ca nu am cu cine sa-mi las copilul.
Inainte de a intra in concediu de crestere al copilului am lucrat la 2 firme, din care, din pacate, intre timp una s-a inchis.
Astept cu mare interes raspunsul d-voastra.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,

Multumesc d-lui Tudor Valeriu,

Am inteles modalitatea de calcul a indemnizatiei din raspunsurile d-voastra anterioare, ceea ce nu pricep e ca:

- eu va trebui sa prezint cererea catre angajator pentru incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.(la ambele societati unde am lucrat? daca una s-a inchis unde sa merg?)am discutat azi cu contabilul unde am lucrat 4 ore si mi-a spus ca trebuie sa merg si la societatea unde am avut functia de baza, sa depun aceleasi lucruri(cerere, concediu prenatal, adeverinta AJPIS), deoarece eu figurez in continuare in ambele locuri, si contractele nu mi-au fost inchise....mi-e frica sa nu ma afecteze la indemnizatie in sensul sa nu mai primesc nimik
- Cu aceeasi data voi prezentata celor 2 angajatori? certificatul medical pentru concediul de maternitate pentru al doilea copil.
- pt calcul indemnizatie voi prezenta celor 2 angajatori o adeverinta de la AJPIS(decizia care am primit-o cand mi s-a aprobat indemnizatia de 1200 ron?) cu veniturile din indemnizatia pentru CCC1 pe cele 6 luni anterioare).

Va multumesc anticipat.
Cu stima,

Nicoleta M.
1. Ati inteles exact ce trebuie sa faceti.

2. Doar ca la unitatea care s-a inchis trebuia sa va emita decizia de concediere si atunci nu mai depuneti acolo nici un act.
de la unitatea care s-a inchis n-am primit nicio decizie de concediere....(cand trebuia sa primesc?inainte de a intra in CC1 sau acum?)C.A.S.-ul nu ma poate ajuta?sau unde sa merg? ce se intampla in aceasta situatie?
1. - Decizia de concediere trebuia emisa atunci cand s-a inchis unitatea.
- Dar se poate emite si acum.
- Verificati la ITM daca angajatorul respectiv a inregistrat decizia de concediere in Revisal.

2. - Pentru a beneficia de CCC2 trebuie sa suspendati activitatea de la unul din locurile de munca.
- In aceste conditii daca vse intarzie cu emiterea deciziei de concediere nu este o problema, puteti beneficia de CCC2 mai ales ca nu veti avea venituri din acel contract individual de munca (CIM) ramas neincetat.
1) ok, am sa verific la I.T.M. zilele acestea...si in cazul in care nu s-a emis/inregistrat decizia de concediere in Revisal, sa solicit eu acest lucru?(suspendarea activitatii la acest loc de munca?)
In aceasta situatie voi avea contractul de munca doar la o singura societate unde eram angajata cu 4 ore, mi se va acorda indemnizatia?nu e nevoie de norma intreaga?

2)Referitor la aspectul mentionat in raspunsul anterior cu privire la conditiile de acordare a CCC(chiar m-a intrebat o prietena zilele acestea, care tocmai a ramas insarcinata si are 2 locuri de munca)trebuie sa suspende activitatea de la unul din locurile de munca, obligatoriu?si veniturile de acolo nu i se vor lua in calcul?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si promptitudine.

O zi buna!

Cu stima,
Nicoleta M.