Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare datorii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare datorii

Buna am si eu o problema.Acum o luna am imprumutat unui fost politist de frontiera niste bani ,dar nu avea nimic sa-mi dea garantie decat o copie dupa BI; si zicea ca in 3 zile i-mi da dublu suma. ma implora sai dau bani ca altfel se omoara si dupa ce i-am dat bani (nu aveam incotro,suna telefonul zi si noapte) a continuat sa i-mi ceara bani zicand ca mai are o problema de rezolvat si pe urma imi da iar dublu.pe urma amana restituirea banilor de pe o zi pe alta. momentan crede ca sunt cel mai bun prieten a lui dar eu nu vreau decat sa-mi recuperez banii. Am si ceva inregistrari pe telefon dar nu reiese concret f mult.Am aflat ca a mai inselat si pe altii si datoreaza sume mari de bani. ajutatima cum as putea sa-mi scot banii de pe el (am ramas cu restante la banka,chirie,facturi si castigul meu e foarte mic)
Ei nici chiar asa. Acum o sa aveti o proba pe care o veti folosi in instanta. II veti deschide un proces civil pt recuperarea datoriei. Si nu mai disperati, sunt altii mai rau ca dvs. Pastrati-va camul.Ok ? Si daca mai aveti probleme contactati-ma va rog. Nu sunt avocat dar va pot ajuta. FARA BANI !!! :D
Krissia ., Alte profesii
Suma poate fi recuperata si in instanta civila. Numai ca trebuie proces, care presupune taxa judiciara de timbru, onorariu de avocat. neavand un inscris va trebui sa va construiti cu atentie procesul, pentru ca legea civila prevede ca peste 0,025 de bani nu se poate face dovada decat cu inscrisuri...... succes!
Doar ce a spus ca are acum o hartie semnata la notar ... aia nu e inscris?
Sincer forumul asta se poate redenumi si "cate bordeie atatea obiceiuri" ... ca oricum aici toti posteaza ce ii taie capul, raspunsul e undeva la mijloc si culmea e ca tocmai cei abilitati se contrazic in raspunsuri si idei ...
BUNA ZIUA AM SI EU O PROBLEMA ASEMANATOARE NUMAI CA EU AM SEMNAT CU DEBITORUL UN CONTRACT DE IMPRUMUT LA NOTAR IN CARE TREBUIA SA IMI PLATEASCA O RATA LUNARA SI IN CARE ESTE SPECIFICAT CA DACA NU SE VA PLATI SUMA LA TERMENUL STABILIT INTREGUL IMPRUMUT DEVINE DE INDATA EXIGIBIL,ACEST CONTRACT CONSTITUIND TITLU EXECUTORIU.NU SA RESPECTAT ACEST CONTRACT SUMA NEFIIND ACHITATA IN TOTALITATE .SPECIFIC CA DEBITORUL NU ARE BUNURI PERSONALE (casa sau masina pe numele sau ).CE POT FACE IN CONTINUARE (termenul stipulat in contract fiind 20.02.2009)??????
Y.ANDI a scris:

BUNA ZIUA AM SI EU O PROBLEMA ASEMANATOARE NUMAI CA EU AM SEMNAT CU DEBITORUL UN CONTRACT DE IMPRUMUT LA NOTAR IN CARE TREBUIA SA IMI PLATEASCA O RATA LUNARA SI IN CARE ESTE SPECIFICAT CA DACA NU SE VA PLATI SUMA LA TERMENUL STABILIT INTREGUL IMPRUMUT DEVINE DE INDATA EXIGIBIL,ACEST CONTRACT CONSTITUIND TITLU EXECUTORIU.NU SA RESPECTAT ACEST CONTRACT SUMA NEFIIND ACHITATA IN TOTALITATE .SPECIFIC CA DEBITORUL NU ARE BUNURI PERSONALE (casa sau masina pe numele sau ).CE POT FACE IN CONTINUARE (termenul stipulat in contract fiind 20.02.2009)??????

Veti ajunge la executare silita prin retineri din salariul debitorului dvs., daca este salariat. In caz contrar, il veti urmari constant sa vedeti daca dobandeste bunuri sau venituri pe care sa le puteti urmari.