Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura

As vrea sa intreb daca emiterea facturii (in activitatea de prestari servicii ) catre beneficiar -persoana fizica si semnarea acesteia de catre client reprezinta garantia ca acesta va efectua plata la o data ulterioara ( cel mult 40 zile am discutat ).
Iar la acea data se va elibera chitanta .
Nu am inteles .
Noi suntem platitori de tva .
Daca inchiriem unei persoane fizice , factura prin care incasam chiria va contine chiria +tva , sau nu ?
Cum putem sa optam pt neplata tva pt aceasta suma incasata din chirie daca societatea s-a inregistrat ca platitoare tva ?

Iael, utilizator
Iael a scris:

Nu am inteles .
Noi suntem platitori de tva .
Daca inchiriem unei persoane fizice , factura prin care incasam chiria va contine chiria +tva , sau nu ?
Cum putem sa optam pt neplata tva pt aceasta suma incasata din chirie daca societatea s-a inregistrat ca platitoare tva ?

Operatiunea in sine de inchiriere de bunuri imobile, in cazul de fata apartament, este scutita de tva.
Katika va explicat ca platitorii de tva au posibilitatea optarii pentru taxarea operatiunii, adica inscrierea tva pe factura cu conditia notificarii acestei optiuni Administratie Financiare de care apartine sediul firmei.
Deci daca dvs nu doriti sa inscrieti tva pe factura este ok nu trebuie sa notificati AF pentru ca este dreptul dvs prevazut de Codul Fiscal.
Deci pot incasa fara tva si la cota tva nu scriu nimic .
Daca cei care inchiriaza sunt persoana juridica atunci se taxeaza cu tva fara a notifica Administratia ?
Iael, utilizator
Iael a scris:

Deci pot incasa fara tva si la cota tva nu scriu nimic .
Daca cei care inchiriaza sunt persoana juridica atunci se taxeaza cu tva fara a notifica Administratia ?

Deci pot incasa fara tva si la cota tva nu scriu nimic .

1. Trebuie sa scrieti scutit fara drept de deducere

Daca cei care inchiriaza sunt persoana juridica atunci se taxeaza cu tva fara a notifica Administratia ?

2. Nu conteza cine este beneficiarul tratamentul fiscal dpv tva al inchirierii de bunuri imobile este acelasi. Daca optati pentru taxare trebuie sa notificati AF.
Oranina Dumitru, Contabil
De fapt cred ca este mai avantajos asa ... Ce parere aveti ?

La "denumirea produslor " cum tb specificat "chirie perioada ...." Si garantia ?