avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Procedura stabilire cota parte indiviza
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Procedura stabilire cota parte indiviza

In asociatia noastra cota parte indiviza a apartamentelor se inchide la 100%, daca se adauga si spatiile comerciale aceasta depaseste 100%.
Avand in vedere urmatoarele:
- 120 de apartamente au o S cuprinsa intre 64,22 - 64,92 mp
- cpi ptr.apartamente sunt cuprinse intre 0,822 - 0,842
- 8 spatii comerciale au Scuprinse intre 40 - 356 mp din care 1 sp.are 356 mp
In aceste conditii asociatia prin hotarare a adunarii generale, vrea sa adopte o procedura pentru cota parte indiviza:
- suprafata unui ap. sa se reconsidere ca fiind S standard = 64 mp.si o cpi=1;
- suprafetele spatiilor comerciale care au o S > 1/2 din S standard se asimileaza la valoarea S standard = 64 mp si implicit cpi = 1
- suprafetele spatiilor comerciale care au S>S standard se multiplica cu valoarea de cuprindere a S standard in S sp.comercial, rotunjita in plus si implicit cpi are aceasi valoare de multiplicare.
Adica:
- 1 ap are: S standard = 64 mp si cpi = 1
- 1 sp.comercial cu S cuprinsa intre 35 mp - 64 mp are: S standard asimilata = 1 si cpi asimilat = 1
- 1 sp.comercial cu S > 64 - 128 mp are: S standard asimilat = 2 si cpi asimilat = 2
- 1 sp.comercial cu S > 64-192 mp are S.standard asimilata = 3 si cpi asimilat = 3
s.a.m.d.

Este corect rationamentul sau trebuie o alta procedura pentru repartizarea cheltuielilor pe cota parte indiviza.

Cel mai recent răspuns: ricadinas , utilizator 00:04, 7 Septembrie 2023
Scuze, am un notebook mititel si cuvintele sar unde nu te astepti, nu am recitit... sa fie de vina paharul, sau continutul virtual. Mea culpa.
Buna ziua! Am inteles metoda de calcul a CPI, insa ce nu inteleg eu este de ce la scara unde locuiesc, cand se calculeaza cheltuielile CPI, se imparte suma la 100, iar suma rezultata se inmulteste cu nr ul persoanelor din apartamentul respectiv. In mintea mea, aceasta metoda se contrazice cu cea a CPI.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Septembrie 2023
LegalB, utilizator
Se imparte la 100 si se inmulteste cu CPI fiecarui apartament nu cu nr de persoane.
adica cleltuiala se imparte la 100% adica la toti si se afla cat e un procent si se inulteste cu cate procente are apoi fiecare.
Sau se imparte la total nr metri patrati ai cladirii si se inmulteste cu nr de pmetri patrati ai fiecarui apartament.
Ori nu ati vazut bine ori cineva nu a calculat bine.
Ultima modificare: Joi, 7 Septembrie 2023
ricadinas, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cota parte indiviza Adriantot Adriantot [b]@maiadumitru[/b] imi trimite un mesaj privat intreband despre CPI. I-am sugerat sa posteze pe forum unde va primi raspuns la nedumeriri. Revine cu mesaj in ... (vezi toată discuția)
Cota-parte indiviza sregh sregh Am urmatoarea problema: in urma cu o luna am cumparat un apartament. In actul de vanzare-cumparare este trecuta o cota indiviza de 20% din dependintele comune. ... (vezi toată discuția)
Cota parte indiviza cornel1592 cornel1592 Care este formula matematică corectă pentru calculul cotei părţi indivize din proprietate. (vezi toată discuția)