avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... CONSILIERE PSIHOLOGICA DGASPC
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

CONSILIERE PSIHOLOGICA DGASPC

Buna ziua .

Va rog spuneti mi ce anume ar trebui sa contina intampinarea ce va fi depusa la termenul stabilit de instanta in vederea consilierii minorului de 7 ani care refuza sa mai mearga la tata ?

Acesta este un proces strict pentru stabilire program de consiliere sau este un proces in care trebuie restabilit un program de vizitare minor si legaturi cu acesta ( daca asa ceva este inteleg ca va trebui sa arat ce dovezi avem in motivarea refuzului minorului .. )

Va multumesc tare mult si astept cat mai repede un raspuns pentru ca saptamana viitoare trebuie sa depun intampinare ..

Weekend placut si linistit va doresc !
25Maria23 a scris:

Dar, nu-i asa, acesta poate si va obtine PENALITATI pe ziua de intarziere si poate sta linistit acasa daca tot nu are venituri, iata ca si le va asigura pe cel putin 10-15 ani.

Acum vine intrebarea mea: daca tot obtine venituri de la parintele abuzator, de ce sa nu plateasca impozit si sa i se opreasca pensia alimentara din acesti bani? 25% din cat ii da parintele abuzator



Nu e un venit si pensia nu se va stabili raportat la acest venit, de asemenea nu datoreaza impozit.
Insa daca nu a platit pensia ce s-a stabilit acumuland o suma considerabila, poate fi executat silit si din aceasta suma. Adica i se pot vira banii in cont, de unde ii primeste executorul si vi-i da dvs pt ce va datoreaza ca pensie restanta.
Daca nu aveti banii, prin contestatie la executare se poate face compensare.

gi-jane2 a scris:

25Maria23 a scris:

Nu e un venit si pensia nu se va stabili raportat la acest venit, de asemenea nu datoreaza impozit.
Insa daca nu a platit pensia ce s-a stabilit acumuland o suma considerabila, poate fi executat silit si din aceasta suma. Adica i se pot vira banii in cont, de unde ii primeste executorul si vi-i da dvs pt ce va datoreaza ca pensie restanta.
Daca nu aveti banii, prin contestatie la executare se poate face compensare.



Adică plătește pensia alimentară, obligația lui, tot din banii mei. Rezonabil!
pai da, are venit.. banii dvs.
Puteți face plângere penala dacă are venituri dar nu achita pensia.
Dacă ar avea bani doar din penalități ar putea totuși achita banii ca ar avea surse chiar dacă nu sunt venituri.
Nu e clar dacă ar răspunde penal.

Dar pe compensație se poate.

Problema este ca dacă aveți de luat 250 lei pe luna și aveți de dat 3000 lei pe luna rămâne el pe plus.

Eu am zis în alt topic ca legea practic ajuta la o îmbogățire fără justa cauza în realitate dar însăși legea îl ajuta...daca rămâne în aceasta forma.
Ar fi bine sa cunoaștem jurisprudența recenta.
Am de luat vreo 6000 de lei, mai exact pe ultimii 2 ani dar nu am cum pentru ca domnul, saracutul de el, nu are nimic pe numle lui si nici nu lucreaza cu acte in regula. Firma pe care stiam eu ca o are a inchis-o si acum are alta de care eu nu mai stiu.

Ba mai mult, eu ii depun copilului in cont, lunar, 200 de lei si mi s-a spus (nu stiu daca este adevarat) ca daca afla de cont are dreptul sa ”managerieze” el banii. Iar in 2 ani si ceva s-a strans o suma frumusica. Este posibil asa ceva?

Nu am facut nimic deocamdata.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Februarie 2016
25Maria23, utilizator

Alte discuții în legătură

Executarea silita a minorilor CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Ma interesează sa aflu relatări de la executarea silita referitor la modul în care s-a comportat executorul,dacă a fost chemata politia, dacă părintele ... (vezi toată discuția)
Închiderea dosarului de executare în cazul executării silite referitoare la minori CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Potrivit art 913 NCPC rezulta ca se închide dosarul de executare în caz de eșuare a executării silite. În cazul executării silite în vederea ... (vezi toată discuția)
Procedura 912 cpc ContSters257745 ContSters257745 buna ziua! are cineva experienta in derularea procedurilor cf art 912 cpc in cazul refuzului minorului de a respecta dreptul la vizita? Mentionez ca am ... (vezi toată discuția)