avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1389 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consecinte posesie Marijuana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consecinte posesie Marijuana

Buna seara, am 23 ani si ieri am fost prins impreuna cu un prieten de jandarmerie avand asupra noastra un joint si un plic cu 0.2 - 0.3 g de marijuana. Intrebare: care sunt consecintele pentru aceasta fapta ? risc sa am cazierul patat sau dosar penal ? ce pot face pentru a scapa doar cu o amenda administrativa, nu penala ?
Cel mai recent răspuns: Rose-Marie Mihailovici , Avocat 19:45, 19 Aprilie 2016
Adică sa fie condamnat penal ziceți?

Eu zic ca se poate și altfel și fără condamnare.

Trecutul e important deoarece fundamentează viitorul.
Nu va gândiți ca vor avea toți cazier în astfel de situatii.

Se va edicta lege care sa rezolve problema.
Soluții legislative exista.
Ultima modificare: Luni, 18 Aprilie 2016
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Depinde de incadrare, depinde ce o sa reiasa in urma audierilor, nu e niciodata sigur in astfel de cazuri.
Din relatarea userului aceasta rezulta.

Daca el facea trafic de droguri, adica in alt fel decat s-a precizat, sigur ca se va ajunge la condamnare penala.
E adevarat insa ca daca nu stie ce sa declare se poate ajunge la probleme serioase.
Chiar daca va rezulta ca drogul este pentru consum propriu, nu se termina chiar asa usor, vor dori sa afle de unde a fost procurat, se vor audia probabil si alte persoane indicate, nu se stie ce rezulta in urma audierilor, stiti foarte bine ca scopul final in astfel de dosare este intotdeauna, destructurarea retelei.
E adevarat ca va avea o zi foarte grea la audiere dar oamenii isi mai pot angaja si avocat.
Se exercita mari presiuni de fel dar se poate scapa cu bine.

Ii poate cere si sa fie colaborator...

Important este ca poate scapa cu bine...asa cum am zis...chiar daca legea nu se stie cum va fi...

Alte discuții în legătură

Ce se poate întâmpla dacă ești prins cu o cantitate nesemnificativă de droguri de mare risc? ContSters483221 ContSters483221 Un prieten a fost prins zilele astea de niste jandarmi cu un sfert de pastila ce se incadreaza la categoria drogurilor de mare risc. El a fost dus la sectie ... (vezi toată discuția)
Am fost ieri la saga festival și am fost prins de ... silviu1406 silviu1406 Buna ziua , Am fost ieri la saga Festival și am fost prins de Jandarmerie cu jumătate de pastila de Extasy la mine .Care sunt riscurile și cum ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Prins cu canabis Blaga Miahil Blaga Miahil Intr o seara de samabata am fost prin cu un grinder cu canabis (max0,5) foițe , filtre pentru tabacco și suna de 470 de lei la mine in urma unei razii intr ... (vezi toată discuția)