Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba

Buna ziua! Am si eu o nedumereire legata de o perioada de proba. In urma cu 2 saptamani am aplicat la un job si am vorbit cu cineva din conducere. Acesta mi-a explicat cum sta treaba iar eu am ramas sa vad despre ce este vorba.(in aceeasi zi) Timp de 2 saptamani am mers la job, 9h/zi ca, mai apoi, sa aflu ca nu sunt platit pentru aceste zile. La inceput acesta mi-a spus ca este vorba doar despre o saptamana. Mentionez ca nu am semnat nimic doar am dat o copie de buletin. Cum trebuie sa procedez ?
Parerea mea este sa depuneti sesizare la ITM.
Ma gandesc daca as avea ceva de castigat prin toata chestia asta...
Singurul castig, daca ITM-ul constata este ca pentru perioada respectiva vi se va incheia c.i.m., fapt ce implica recunosterea perioadei ca vechime in munca.
ITM-ul va putea trasa ca masura prezentarea dovezii de plata a salariului.
Este bine de stiut anterior unei sesizari adresate ITM daca persoana respectiva a semnat o condica de prezenta pt cele 2 saptamani prestate,si-a pus semnatura pe acte?
Daca nu, exista macar o dovada scriptica a trecerii ei prin acea firma ?Cum va face dovada ca a lucrat in acea firma,ma indoiesc ca acest fapt va putea sa fie probat cu martori !(angajati cu care a relationat cat a lucrat acolo)
Ce va mai putea constata ITM acolo din sesizarea petentei ,post factum si fara probe?
ContSters400311, utilizator
@hrs61, va depune reclamatia la ITM si va merge in continuare la munca iar inspectorii vor gasi acolo o persoana fara CIM.