avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de locatari mi-a blocat roata masinii. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de locatari mi-a blocat roata masinii. Legalitate

Buna ziua,

Asociatia de locatari a blocului in care locuiesc mi-a blocat roata masinii oprite pe spatiul comun cu motivul ca am incalcat art. 256 CP (tulburare de posesie) si mi-au cerut o taxa pentru a o debloca. As vrea sa stiu in ce masura este legala aceasta practica. Multumesc.
O masina e un bun .
Si de unde obligatia pazniclui sa faca pe biroul de informare ,sa foloseasca telefonul si mai ales sa cunoasca toate numere de telefon .
Cand sunt intr-o situatie similara ,nu umblu cu lanterna dupa numere de telefon ci sun la numarul din agenda dar pana la a suna trebaluiesc ceva - sterg oglinzile/ caut postul favorit/schimb un bec/cumpar paine ; la incepu ridicam stergatoare ,asta pana mi-am luat o amenda pt unu caruia i-am ridicat stergatoarele . E neplacut sa platesti oalele sparte de altul.
Acel paznic a urmat indicatiile date de superiori - doar nu a adus dispozitivul de acasa - dar a procedat ilegal si acest fapt nu indreptateste pe nimeni sa-si faca singur dreptate .

serviciul de paza este asigurat de dezvoltatorul imobiliar care a ridicat blocul de locuinte si a a amenajat parcarea. dezvoltatorul are un birou. paza are obligatia sa anunte dezvoltatorul care verifica daca masina este a cuiva din imobil. cat timp era in post avea obligatia sa il atentioneze pe cel care a lasat masina in punctul respectiv. tu mi-ai blocat un bun, eu iti blochez un serviciu. suntem chit. alta data sa iti fie invatatura de minte sa nu mai comiti abuzuri incalcand legea, domnu' dezvoltator. amenda ai primit-o pentru ca esti naiv. nu ai distrus si furat nimic. cu totii am ridicat stergatoarele si nu am primit niciunul amenda. daca cel care a lasat masina acolo trebuia sa ia o alta masina cu care sa isi duca copilul la spital, caz pentru care nu este nevoie de ambulanta, masina lasata neavand asigurarea sau itp-ul la zi, iar cand s-a intors acasa a gasit-o cu roata blocata? daca paza il atentiona sa isi mute masina din punctul in care a lasat-o si nu o muta nici dupa cateva zile, atunci paza putea anunta dezvoltatorul care avea dreptul sa sune la o firma de ridicari auto si sa o depoziteze la ei, iar cel care a lasat-o suporta costul transportului si depozitarii autoturismului.
Amenda am luat nu pt ca am ridicat stergatoarele ci pt ca locul meu de parcare era ocupat si am parcat in locul altuia - fortuit . Pt ca ridici stergatoarele practic nu este amenda ... amenda s-a anulat in urma contestatiei datorita faptului ca era un loc de parcare relativ alaturat si era prima oara .
Din pdv legal e ilegala procedura (blocarea rotii) dar pe de alta parte e ilegal si imoral stationarea masini pe calea de acces .
Am fost martor la un acident provocat de masina de gunoi care in momentul luarii virajului (in curtea unui bloc) a acrosat cu cupa din spate un jeep de lux care stationa pe calea de acces . De atunci ,daca este o masina pe traseu (traseu in forma de U ,intarea si iesirea sunt aceeleasi ) masina de gunoi nu intra - ca doar nu a sta pana binevoieste respectivul cu masina pe traseu sa o mute .
Subliniez : consider ilegala procedura aplicata precum si aplicarea de contraventii de catre AP .
De asemenea am observat curtii ale complexelor rezidentiale - teren privat - cu semne de circulatie ; acestea sunt numai in sens orientativ deoarece aplicarea de amenzi si ar fi si puncte penalizare deoarece e contraventie la CR ,eventual retinerea unor acte ,adica stat in stat .
In sensul celor spuse de antevorbitor referitor la ridicare-depozitare ,procedura e furt ; calea de actiune e chemarea in judecata pt ? ca doar inteleg ca era la el in curtea comuna sau pt stationarea auto pe prorietatea pazita - tulburare de posesie - daca restul curtii apartine altcuiva (partea cu paza) .
Puteti contesta natura amenzii ,cuantumul . Pe domeniul public e interzisa blocarea in sensul OUG 195/2002 .
Baieti,
Am plecat de la o simpla discutie si unde am ajuns?
Este simplu: noi suntem romani si inchidem discutia.
Sigur ca daca discutam despre srtazi si blocuri obisnuite, este o situatie, daca discutam despre un asa-zis complex rezidential, este altceva. Eu l-am rugat pe monesur, autorul topicului - care a incercat sa-mi de-a o lectie de drept (ai voie, nu ai voie, etc.), sa ne spuna daca in acel complex ingradit este vreo regula, discutata si aprobata in AG - cat ai voie sa parchezi pe aleea de acces, ce face un musafir care ma viziteaza si alte chestii dintr-astea - insa observ ca nu zice nimic... In schimb, noi dam cu presupusul pe-aici!
Daca vreti sa continuati - not problems, insa eu m-am plictisit. Ceea ce as. prop. face pe-acolo, nu este in regula, mai ales cu autoturismele proprietarilor. Baiețașul care executa nistte dispozitii aberante ar trebui atentionat. Bun, el nu o sa mai faca, il da afara patronul sau, angajeaza un altul mai dur care le va bloca rotile in continuare, iar proprietarii vor lua pozitia de supus austriac, ca nu au ce face!

Va doresc numai bine!
E privat. Si sunt si eu proprietar pe el.

Alte discuții în legătură

Blocare autoturism pe spatiu privat remus_agigea remus_agigea Buna seara, Pe scurt, in aceasta dimineata, am parcat masina in parcarea din incinta complexului in care lucrez (proprietate privata cu acces public), pe un ... (vezi toată discuția)
Ce pot face sa nu mai parcheze in curtea mea? ileana_cozanzeana ileana_cozanzeana Buna ziua, Ma deranjeaza foarte tare faptul ca diversi angajati ai firmelor din cladirile adiacente cladirii in care locuiesc, vin la servici si isi ... (vezi toată discuția)
Parcarea in supermarket Tase Mihai Tase Mihai Am parcat mașina în parcarea supermarket peny Targoviste, am gasit roata blocată cu un dispozitiv gen caracatiță, si ea un bilețel în parbriz cu un nr ... (vezi toată discuția)